Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.12.593 Az ingatlanátruházási szerződés érvénytelenségét önmagában azon az alapon, hogy az az ellenszolgáltatást nem a felek valóságos akaratának megfelelően tünteti fel, nem lehet megállapítani. Ha valamelyik fél az ilyen szerződés semmisségére, annak színlelt volta miatt hivatkozik, a szerződést a leplezett szerződés alapján lehet megítélni [Ptk. 207. § (4) bek., 208. § (1) bek., XXV. PED V. pont].

A felperes keresetében az alperest a közöttük létrejött szerződés teljesítésére vagy 600 000 forint kár megtérítésére kérte kötelezni. Előadta, hogy az alperestől az 1993. június 22-én, illetve augusztus 24-én megkötött szerződéssel megvásárolta az Sz.-en, a 3/A jelű épületben kialakított egyik üzlethelyiséget 800 000 forint + áfa vételárért. Ehhez kisvállalkozói kölcsönt vett fel a pénzintézettől. Az ingatlan vásárlására és hasznosítására hozta létre a felperesi betéti társaságot. Az ingatlant ő egy harmadik személynek bérbe adta. Az alperes azonban az ingatlant nem adta birtokába, hanem azt más gazdálkodó szervezetnek eladta. A felperes kárként érvényesítette a társaság alapításával, a pénzintézeti kölcsön felvételével kapcsolatban felmerült tényleges kiadásait, továbbá a bérleti díj elmaradásával összefüggő elmaradt hasznát. Kereseti kérelmét utóbb 848 002 forintra felemelte, a tényleges kárt 168 002 forintban, az elmaradt hasznot 480 000 forintban jelölte meg, további kárigényét ún. erkölcsi kárként kívánta érvényesíteni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a felperessel 2 400 000 forint vételár mellett kötötte meg az adásvételi szerződést. Az 1993. június 22-i adásvételi szerződést azonban a felperes oly módon írta alá, hogy a vételár összegét egyoldalúan 800 000 forint + áfára módosította. Az 1993. augusztus 24-i keltű adásvételi szerződés, melyet mindkét peres fél aláírt, színlelt volt, mert a 800 000 forint + áfa vételárat, vagyis nem a tényleges vételárat tartalmazta. Nem vitatta, hogy a perbeli ingatlant harmadik személynek értékesítette, erre azonban az alperesi álláspont szerint azért került sor, mert a peres felek az ingatlan vételárára vonatkozóan érvényes megállapodást nem kötöttek.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította, kötelezte a felperest, hogy a magyar államnak fizessen meg 50 880 forint kereseti illetéket. A lefolytatott bizonyítás alapján azt állapította meg, hogy a felek 1993. június 22-én tartalmát tekintve előszerződést kötöttek. Az 1993. augusztus 24-én megkötött adásvételi szerződés pedig színlelt szerződés, mert abban nem a tényleges vételárat jelölték meg.

Az elsőfokú ítélet ellen a felperes fellebbezett, az ítélet megváltoztatását és kereseti kérelmének megfelelő határozat hozatalát kérte. Másodlagosan indítványozta, hogy megalapozatlanság okából a másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helyezze hatályon kívül, és kötelezze az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Kötelezte a felperest, hogy az alperesnek 20 000 forint perköltséget, továbbá a Magyar Állam javára 50 880 forint fellebbezési eljárási illetéket fizessen meg. A másodfokú ítélet indokai szerint az 1993. július 22-én megkötött adásvételi szerződést nem lehetett érvényesnek tekinteni, mivel a felek a vételárban nem állapodtak meg. A felperes ugyanis a neki megküldött szerződéstervezetben a vételár összegét egyoldalúan megváltoztatta. A Ptk. 205. §-a alapján tehát ekkor a felek között nem jött létre szerződés. Ezért a másodfokú bíróság az elsőfokú bírósággal ellentétben a szerződést előszerződésnek sem minősítette. Az 1993. augusztus 24-i keltű adásvételi szerződés pedig a másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint színlelt szerződés volt, mivel a felek szándéka 2 000 000 forint körüli vételár kikötésére irányult, a szerződésben azonban ennél jóval alacsonyabb összeg, 800 000 forint vételár szerepelt. A vételár-különbözetre vonatkozóan egyidejűleg kölcsönszerződés-tervezet készült az alperesi társaság ügyvezetője és a felperesi társaság kültagja mint természetes személyek között. A másodfokú bíróság megítélése szerint az adásvételi szerződés a Ptk. 207. §-ának (4) bekezdése alapján színlelt, azaz semmis szerződés, a szerződés alapján tehát teljesítés nem volt követelhető, de az arra alapozott kárigény sem megalapozott.

A jogerős ítélettel szemben a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben elsődlegesen a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésével a kereseti kérelmének helyt adó határozat hozatalát, másodlagosan az első- és másodfokú ítélet hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Változatlanul állította, hogy a peres felek között - 50%-os készültség figyelembevételével - 800 000 Ft + áfa vételár kikötéssel érvényes adásvételi szerződés jött létre. A felperes részéről a vételár "kijavítására" azért került sor, mert egy rosszul kitöltött formanyomtatványt kapott kézhez, amelyben a vételár a korábbi megállapodásoktól eltérően magasabb összegben került feltüntetésre. Az első- és a másodfokú ítéletben foglalt további ténymegállapítások, így a kölcsönszerződésre vonatkozó bírósági megállapítás is pusztán feltételezéseken alapulnak. A Legfelsőbb Bíróság hiánypótlásra történő felhívása nyomán a felperes megjelölte a megsértett anyagi és eljárásjogi jogszabályokat is, eszerint az alapperben eljárt bíróság a Pp. 163. §-át és a 164. §-ának (1) bekezdését sértette meg azzal, hogy nem folytatta le a felperes által kért bizonyítási eljárást a felperes vagyoni és nem vagyoni kárára vonatkozóan. Az elsőfokú bíróság döntését iratellenesnek is állította annak megállapítása miatt, hogy az alperesi magatartás nem okozott a felperesnek kárt. A megsértett anyagi jogszabályokat felsorolásszerűen a Ptk. 205, 207, 208, 234, 339, 355, 365 és 377. §-aiban jelölte meg.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását indítványozta. Előadta, hogy a perbeli jogügylettel kapcsolatban - a felperessel ellentétben - jogellenes magatartást nem tanúsított, ezért a felperes kártérítési követelésének a jogalapja hiányzik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!