Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Kfv.37646/2015/14. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 11. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Fehérné dr. Tóth Kincső, Márton Gizella

A határozat elvi tartalma:

Az alperesi döntés megalapozatlanságának megállapítására csak akkor kerülhet sor, ha a felperesek a megfelelően bizonyított és alátámasztott állításokkal alapos kételyeket ébresztenek az alperesi hatóság logikai láncra fűzött érvelése tekintetében, azaz magatartásukra más észszerűbb magyarázatot adnak, mint a versenyellenes magatartás tanúsítása.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.II.37.646/2015/14.szám

A Kúria a I.r., az O Ügyvédi Iroda által képviselt II.r. és a K Ügyvédi Iroda és helyettesítési meghatalmazással dr. V Ügyvédi Iroda által képviselt III.r. felpereseknek a Gazdasági Versenyhivatal alperes ellen versenyfelügyeleti ügyben hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon 3.K.28.763/2013/48. számon indult és a Fővárosi Törvényszék által 2015. április 15. napján meghozott 2.Kf.650.115/2014/5. számú ítélettel befejezett perében, a jogerős ítélet ellen az I. r. felperes által 62., a III. r. felperes által 64. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelmek folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 2.Kf.650.115/2014/5. számú ítéletének felülvizsgálati kérelemmel nem támadott részét nem érinti, a felülvizsgálati kérelemmel támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.

Kötelezi az I.r. és a III.r. felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek fejenként 100.000 (százezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi továbbá az I.r. és a III.r. felpereseket, hogy fizessenek meg fejenként az államnak - külön felhívásra - 3.500.000 (hárommillió-ötszázezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

Az alperes a 2008. január 24-én megindult versenyfelügyeleti eljárásban 2008. október 21-én az eljárást kiterjesztette az I.r. és a II.r. felperes által, továbbá a III.r. felperes által alkalmazott egységes vasúti árufuvarozási díjszabásra, a II-III.r. felperes között létrejött keretszerződésre, majd 2011. november 22-én kiterjesztette a keretszerződéssel összefüggésben tanúsított magatartásra is.

Az alperes a 2012. április 27. napján meghozott Vj-003/2008/363. számú határozatával megállapította, hogy az I. és a II.r. felperesek 2004. május 1. és 2005. december 31. között a gazdasági verseny korlátozását célzó megállapodásukkal egységes vasúti árufuvarozási díjszabást állapítottak meg, megsértve ezzel a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 11.§ (1) bekezdését, (2) bekezdés a) pontját, valamint az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSz.) 101. cikkét, különösen annak (1) bekezdés a) pontját.

Megállapította továbbá, hogy a II. és III.r. felperesek a gazdasági verseny korlátozását célzó magatartásukkal 2006. január 1. és 2009. május 25. között felosztották a magyar vasúti árufuvarozás piacát, továbbá 2006. január 1. és 2007. július 17. között egységes vasúti árufuvarozási díjszabást állapítottak meg, mellyel megsértették a Tpvt. 11.§ (1) bekezdését, (2) bekezdés a) és d) pontját, valamint az EUMSz. 101. cikkét, különösen annak (1) bekezdés a) és c) pontját.

Mindezekért a jogsértésekért az alperes az I.r. felperest 100 millió forint, a II.r. felperest 300 millió forint, a III.r. felperest 850 millió forint versenyfelügyeleti bírság megfizetésére kötelezte.

A II. és III.r. felperesek által alkalmazott egységes vasúti árufuvarozási díjszabás tekintetében a 2007. július 17. napját követő időszakra, illetve a közöttük létrejött, az együttműködés szabályozására vonatkozó keretszerződés és az azzal összefüggésben tanúsított magatartás tekintetében a 2009. május 25. napját követő időszakra vonatkozóan a versenyfelügyeleti eljárást megszüntette.

Határozatában vizsgálta az eljárás alá vont vállalkozások függetlenségét. Rögzítette, hogy 2004. május 1.-2008. november 26. között az I. és a III.r. felperes a Magyar Állam egyedüli irányítása alatt állt. A II.r. felperes esetében az alapszabályt, és az üzletstratégiai döntések meghozatalát vizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy a Magyar Állam az Osztrák Állammal egyetértésben döntött. A II.r. felperes függetlensége az I. és III.r. felperesektől biztosított volt, függetlenségét az Európai Bizottság az R C ügyben is kimondta. 2008. november 27-től a II.r. felperes a Magyar Állam, a III.r. felperes az Osztrák Állam egyedüli irányítása alá került.

Megállapította az alperes, hogy a II. és III.r. felperesek között 2006. január 1. napjától 2009. május 25. napjáig a magyar vasúti árufuvarozási piac egymás közötti felosztását célzó megállapodás volt érvényben, amely alapján az I. és II. rendű felperesek infrastruktúráját egyaránt érintő fuvarokat a II. és III. felperesek az egymást követő fuvarozás elve alapján továbbították, és az infrastruktúra határt nem érintő szállítások esetében sem léptek be fuvarozóként a másik fél infrastruktúrájába. A II-III.r. felperesek közötti Keretszerződés - preambulumban deklarált - célja a piaci részesedés megőrzése/növelése, a piacnyitást megelőző állapotok konzerválása volt, amely alapján a III.r. felperesnek a szokásos szolgáltatási területén nem kellett tartania a legjelentősebb versenytársától, a II.r. felperes pedig számíthatott arra, hogy a pályáját érintő fuvarokból továbbra is részesedni fog, és a nála jelentősebb méretű versenytársa nem fog vele versenyre kelni. A Keretszerződés értelmében a felek az ármegállapodási és ajánlattételi szinten egymást kölcsönösen, egységesen képviselték, és ajánlattétel esetén azonos elvek szerint jártak el.

A vizsgált időszakban a III.r. felperes egyáltalán nem végzett önálló fuvarozási tevékenységet a II.r. felperes pályahálózatán, míg a II.r. felperes szórt fuvarok esetén nem, irányvonatok esetén pedig csak elhanyagolható mértékben végzett fuvarozást az I.r. felperes kezelésében lévő infrastruktúrán. A felek megállapodásának piacfelosztó jellegét támasztotta alá az a körülmény is, hogy a III.r. felperes a 21-es vonal üzemeltetését átadta a II.r. felperesnek, amely a továbbiakban a II.r. felperes vonalaként üzemelt. A felek a pályavasúti infrastruktúrától független és kizárólag az árufuvarozáshoz köthető eszközök, illetve árukezelő helyek átadásában is megállapodtak, valamint átadásra kerültek az infrastruktúrához iparvágánnyal kapcsolódó még aktív ügyfelek is, akik árufuvarozási célú kiszolgálását a II.r. felperes végezte. A felek egymást nem versenytársnak, hanem szövetségesnek tekintették, az ügyfelekkel közösen (egymás nevében is) kötöttek fuvarozási keretszerződéseket, és megállapodásuk hatálya alatt tartózkodtak attól, hogy a másik fél infrastruktúrájának igénybevételével fuvarozást végezzenek, míg a szolgáltatás határai továbbra is egybeestek az infrastrukturális határokkal. Mindezek következtében a II. és III.r. felperesek között a verseny kiiktatásra került. A felek közötti, a vasúti árufuvarozási piac felosztását célzó megállapodásra vonatkozó akarategység létrejöttét az alperes bizonyítottnak látta a feltárt tények és bizonyítékok alapján, a versenykorlátozó célzaton kívül más magyarázat nem volt a felek viselkedésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!