Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21156/2019/16. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. §, (2) bek., 2:43. §, 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet (Gyer.) 29/A. § (5) bek.] Bírók: Kollár Zoltán, Lukács Zsuzsanna, Örkényi László

Fővárosi Ítélőtábla

17.Pf.21.156/2019/16.

A Fővárosi Ítélőtábla a Dr. Mester Csaba Ügyvédi Iroda (felperesi képviselő címe, ügyintéző: dr. Mester Csaba ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek az alperesi képviselő neve (alperesi képviselő címe, ügyintéző: ... beosztott bíró) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen személyiségi jog megsértése miatt indított perében a Budapest Környéki Törvényszék 2019. október 22. napján kihirdetett 10.P.20.262/2019/3. számú ítélete ellen a felperes által 5. és 6. sorszám alatt, az alperes részéről 4. és 7. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

ítéletet:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatja, a felperes teljes keresetét elutasítja, és az alperes perköltségben marasztalását mellőzi;

a 36.000 (Harminchatezer) forint kereseti illeték állam általi viselése helyett annak megfizetésére az állam javára - az állami adó- és vámhatóság külön felhívására - a felperest kötelezi.

Az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezéseit egyebekben helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - az állami adó- és vámhatóság külön felhívására - 96.000 (Kilencvenhatezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes és volt házastársa, 1. sz. személy között a Budai Központi Kerületi Bíróság (a továbbiakban: BKKB) előtt 1.P.XXII.30.357/2016. számon házasság felbontása és járulékai iránt indult perben (a továbbiakban: bontóper) a bíróság 2016. július 6-án meghozott 23. sorszámú végzésével ideiglenes intézkedésként a házastársak közös gyermekének tartózkodási helyét a per jogerős befejezéséig az anya mindenkori tartózkodási helyén jelölte ki. A felperes és a gyermek közötti folyamatos kapcsolattartást akként szabályozta, hogy a felperes minden páros héten pénteken a bölcsődei/óvodai foglalkozás végétől, annak hiányában 16 órától hétfő reggel a bölcsődei/óvodai foglalkozás kezdetéig, annak hiányában reggel 9 óráig, továbbá minden héten szerdán a bölcsődei/óvodai foglalkozás végétől, annak hiányában 16 órától másnap (csütörtök) reggel a bölcsődei/óvodai foglalkozás kezdetéig, annak hiányában reggel 9 óráig jogosult kapcsolatot tartani. Szabályozta a gyermek átadásának és átvételének helyét, valamint az elmaradt kapcsolattartás pótlását.

[2] A felperes 2017. május 31-én az időszakos kapcsolattartás szabályozása érdekében ideiglenes intézkedés iránti kérelmet terjesztett elő. A BKKB 2017. június 6-án kelt végzésével tájékoztatta, hogy a kérelmét az anyának észrevételei megtétele végett megküldte. Az anya a felperesi kérelem elutasítását kérte. A bíróság 96. sorszámú végzésével felhívta a felperest, hogy 3 napon belül nyilatkozzon, a nyári kapcsolattartásra vonatkozó kérelmét fenntartja-e, s ha igen, azt milyen azonnali intézkedést igénylő helyzet indokolja. A felperes 2017. július 5-én kelt beadványában tett nyilatkozatot.

[3] A BKKB 2017. július 12-én meghozott 102. számú végzésével felhívta a felperest, hogy 8 órán belül "jelentse be a bíróságnak (e-mailen, vagy fax útján), hogy a felperes a gyermekkel hol tartózkodik, miután az anya bejelentette a bíróságon, hogy a gyermeket nem kapta vissza az apától, akit telefonon sem tud elérni". Felhívta a felperes figyelmét arra, hogy amíg nem határoz az ideiglenes intézkedés iránti kérelemről, addig a 23. számú végzés szerinti folyamatos kapcsolattartási rend irányadó.

[4] A 2017. július 13-i 105. sorszámú végzésével a BKKB a korábbi ideiglenes intézkedést hivatalból megváltoztatta. Emellett kötelezte a felperesi apát, hogy 2017. július 14-én a rendőrségnek a gyermeket azonnali hatállyal adja át. Felhívta a rendőrséget, hogy a gyermeket ezt követően az alperesi anyának adja vissza haladéktalanul. A felperesnek az időszakos kapcsolattartásra vonatkozó ideiglenes intézkedés iránti kérelmét, valamint az alperesnek a kapcsolattartás felfüggesztésére vonatkozó kérelmét elutasította. Arról is rendelkezett, hogy határozatát intézmény neve Család- és Gyermekjóléti Szolgálatának megküldi.

[5] A BKKB 106. szám alatt, a 105. számú végzés egyidejű megküldésével megkereste a ... Rendőrkapitányságot annak érdekében, hogy működjenek közre a gyermek végzés szerinti átadásában, majd jelezzenek vissza a történtekről.

[6] A felperes a végzéssel szembeni észrevételeit a 2017. július 14-én kelt beadványában terjesztette elő.

[7] A rendőrkapitányság telefonon jelzett vissza a BKKB-nak (108. számú hivatalos feljegyzés), hogy a felperesi apánál nem lelték fel a gyermeket, és az apa nem volt hajlandó elárulni a hollétét. Az anya feljelentése alapján az apával szemben kiskorú gyermek elhelyezésének jogellenes megváltoztatása iránt büntetőeljárás indult, a felperest 2017. július 18-án gyanúsítottként kihallgatták. A .... Ügyészség 2017. augusztus 3-án meghozott ... számú határozatával a felperes gyanúsítással szembeni panaszának helyt adott, a kifogásolt intézkedést hatályon kívül helyezte, és megállapította, hogy a felperes gyanúsítotti eljárásjogi helyzete megszűnt.

[8] A BKKB a 2017. szeptember 7-én kelt 143. számú végzésével ideiglenes intézkedésként feljogosította az anyát a gyermekkel kapcsolatos szülői felügyelet gyakorlására, és kötelezte a felperest a gyermeknek a végzésben meghatározott időpontig való átadására.

[9] A alperes neve a 2017. december 7-én kelt 50.Pkf.636.251/2017/12. számú végzésével a BKKB 105. és (helyesen)143. számú végzéseit helybenhagyta.

[10] A BKKB a 2018. január 23-án meghozott 207. sorszámú ítéletével a házastársak házasságát felbontotta, az anyát jogosította fel a közös gyermek feletti szülői felügyelet gyakorlására, valamint szabályozta a felperes és a gyermek közötti kapcsolattartást. Az elsőfokú ítélettel szemben a felperes fellebbezést terjesztett elő, melyet a alperes neve másodfokú eljárásban elbírált.

[11] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét akként rögzítette, hogy abban annak megállapítását kérte, miszerint az alperes felelősségi körébe tartozó BKKB a bontóperben megsértette a családhoz és a lelki egészséghez fűződő személyiségi jogát. Kérte emellett az alperesnek a további jogsértéstől való eltiltását.

[12] Kifogásolta, hogy a BKKB - bár soron kívül, akár hivatalból is kötelessége lett volna a felperesi apa és a gyermek közötti kapcsolattartás teljes körű (így az időszakos kapcsolattartásra is kiterjedő) szabályozása - kérelme alapján, és annak ellenére, hogy a szülők között nem volt vitás, hogy a felperest időszakos kapcsolattartás illeti meg, nem hozott döntést, illetőleg a döntést azt követően hozta meg, hogy a jogszabályoknak megfelelően, a közte és az anya között létrejött egyezség szerint élt a kapcsolattartás jogával, amit a BKKB a terhére értékelt. Sérelmezte, hogy a BKKB minden jogszabályi feltétel nélkül a kapcsolattartási jogát olyan szinten korlátozta a döntésével, ami a kapcsolattartás megvonásaként értelmezhető. Kifogásai szerint a BKKB a rendőrséget több alkalommal - jogszabályi felhatalmazás nélkül - megkereste és felhívta abban való közreműködésre, hogy a közös gyermeket a végzésnek megfelelően haladéktalanul adja át az anyának, melynek okán a rendőrség törvénytelenül meggyanúsította, és a jogszabályi rendelkezésekkel ellentétesen a gyermek körözését rendelte el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!