Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.293/2014/26. számú határozata terrorcselekmény bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 287. §, 338. §, 345. §, 348. §, 351. §, 352. §, 371. §, 372. §, 373. §, 381. §, 578. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 2. §, 37. §, 38. §, 61. §, 74. §, 80. §, 81. §, 92. §, 314. §, 325. §, 365. §, 459. §] Bírók: Magócsi István, Máziné dr. Szepesi Erzsébet, Zólyominé dr. Törő Erzsébet

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.944/2011/223., *Fővárosi Ítélőtábla Bf.293/2014/26.*

***********

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2015. év szeptember 11. és szeptember 18. napjain tartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A terrorcselekmény bűntette és más bűncselekmények miatt I.r. vádlott és társa ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék 14.B.944/2011/223. számú ítéletét az I.r. vádlott vonatkozásában az alábbiak szerint változtatja meg:

Az I.r. vádlott cselekményeit terrorcselekmény bűntettének (Btk.314.§. (1) bekezdés a/ pont I. fordulata), 2 rb. rablás bűntettének (Btk.365.§.(1) bekezdés a/ pont, (3) bekezdés a/ pont, (4) bekezdés b/ pont), 8 rb. rablás bűntettének (Btk.365.§.(1) bekezdés a/ pont, (3) bekezdés a/ pont) és 3 rb. lőfegyverrel visszaélés bűntettének (Btk.325.§.(1) bekezdés a/ pont) minősíti.

A vagyonelkobzás összegét 26.310.469 (huszonhatmillió-háromszáztízezer-négyszáz-hatvankilenc) Ft-ra helyesbíti.

A vádlott legkorábban a szabadságvesztés büntetése háromnegyed részének kitöltése után bocsátható feltételes szabadságra.

A bűnjeljegyzék 6-113. tételei alatt szereplő dolgokat a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Hivatalánál kezelik Bj.1857/2011. számon.

A bűnügyi költség viselésére vonatkozó rendelkezést hatályon kívül helyezi és e körben az elsőfokú bíróságot különleges eljárás lefolytatására hívja fel.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I.r. vádlott tekintetében helybenhagyja.

A vádlott által az elsőfokú bíróság ítéletének kihirdetésétől a mai napig előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott szabadságvesztésbe beszámítja.

A másodfokú eljárásban felmerült 30.000 (harmincezer) Ft bűnügyi költséget az I.r. vádlott köteles megfizetni az állam javára.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I N D O K O L Á S :

A Fővárosi Törvényszék a 2014. május 21. napján kelt 14.B.944/2011/223. számú ítéletével az I. r. vádlottat bűnösnek mondta ki terrorcselekmény bűntettében (1978. évi IV. törvény 261. § (1) bekezdés a) pont), 6 rendbeli rablás bűntettében (1978. évi IV. törvény 321. § (1) bekezdés, (5) bekezdés a) pont), 4 rendbeli rablás bűntettében (1978. évi IV. törvény 321. § (1) bekezdés, (3) bekezdés a) pont) és 3 rendbeli lőfegyverrel, lőszerrel visszaélés bűntettében (1978. évi IV. törvény 263/A. § (1) bekezdés a) pont).

Ezért őt, mint visszaesőt, halmazati büntetésül 12 év fegyházbüntetésre, 10 év közügyektől eltiltásra ítélte és 25.960.469 forintra vagyonelkobzást rendelt el.

Rendelkezett a járulékos kérdések, így az előzetes fogvatartásban töltött idő beszámítása, a bűnjelek és a bűnügyi költség viselése tekintetében is.

A II. r. vádlottat 2 rendbeli rablás bűntette, mint bűnsegéd (Btk. 365. § (1) bekezdés, (3) bekezdés a) pont) miatt mint visszaesőt, halmazati büntetésül 3 év fegyházbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra ítélte.

Az ítélet első fokon jogerőre emelkedett a II. r. vádlott tekintetében.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész az I. r. vádlott terhére súlyosításért, hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabásáért jelentett be fellebbezést.

A jogorvoslati nyilatkozatra fenntartott három napon belül a védő a IV. és V. tényállás, valamint a terrorcselekmény bűntette vonatkozásában a bűnösség megállapítása miatt felmentésért, a három biztonsági őr és a Bt. sérelmére elkövetet cselekmények külön rablás bűntetteként történő értékelése miatt és enyhítésért jelentett be fellebbezést.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.735/2011/19. számú átiratában az ügy elbírálására nyilvános ülés kitűzését indítványozta, bejelentve, hogy azon részt vesz.

Az ügyészi fellebbezést fenntartotta arra hivatkozással, hogy az elsőfokú bíróság a büntetés kiszabásánál nem értékelte kellő súllyal a tárgyi súlyt, a halmazatot, a kiszabott büntetés pedig nem éri el a középmértéket, ezért indokolt a súlyosítás. Az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a fegyházbüntetés tartamának súlyosítását, egyebekben helybenhagyást indítványozott.

Az I. r. vádlott a 2014. augusztus 4-én kelt beadványában az kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság nem döntött a feltételes szabadságról, a 2014. szeptember 9-én kelt beadványában azt vetette fel, hogy egy ítéleten belül alkalmazható-e az elkövetéskori és az elbíráláskori Btk., mivel hol ez, hol az a kedvezőbb.

Majd a 2015. május 28-án kelt beadványában a IV. és V. tényállást megalapozatlannak tartotta, mivel az téves, az iratokban szereplő tények figyelmen kívül hagyásával született. Nyomozati vallomásaikat és tárgyaláson tett nyilatkozataikat elemezve arra a következtetésre jutott, hogy tanú1 és tanú2 nyilatkozatai nem értékelhetők kétséget kizáró bizonyítékként, a más ügyben adott személyleírások és felismerésre bemutatások eredményei e tényállásoknál nem vehetők figyelembe.

Kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság figyelembe vette a biztonsági kamerák felvételeit elemző rendőri jelentéseket és hangsúlyozta, hogy az V. tényállásnál a szakértő csak az erre vonatkozó felvételt látta, más tényállásokra vonatkozóan összehasonlító vizsgálatot nem végzett.

Utalt arra is, hogy az V. tényállásnál a helyszínen rögzített videofelvétel alapján azt állapították meg, hogy az elkövető tenyérrel nyomta ki a bejárati ajtót, az ajtó felületén pedig egyedi azonosításra alkalmas tenyérnyom töredéket rögzítettek. Ezt összehasonlították az ő tenyérnyomatával, az eredmény nem egyező lett.

Mindezekre tekintettel a IV. és az V. tényállás vonatkozásában a felmentését kérte bizonyítékok hiányában.

A főügyészi indítványra utalva kiemelte, hogy szemben a főügyészség azon álláspontjával, hogy minden büntetést befolyásoló körülmény feltárásra került, az elsőfokú bíróság nem tárta fel a bűncselekmények mögött megbúvó motivációt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!