Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Pécsi Törvényszék M.70250/2020/20. számú határozata felsőbb szakszervezeti szerv hozzájárulásának pótlása tárgyában.

Kapcsolódó határozatok:

*Pécsi Törvényszék M.70250/2020/20.*, Pécsi Ítélőtábla Mf.30043/2021/6., Kúria Mfv.10019/2022/4. (BH 2022.11.304)

***********

hely Törvényszék, mint munkaügyi bíróság

Az ügy száma: ügyszám.

A felperes: név

A felperes képviselője: név1 ügyvéd (cím)

Az alperes: név2 (cím1)

Az alperes képviselője: név3 (ügyintéző: cím2)

A per tárgya: felsőbb szakszervezeti szerv hozzájárulásának pótlása

Ítélet:

A bíróság név4 választott szakszervezeti tisztséget betöltő munkavállaló munkaviszonyának a munkáltató által felmondással történő megszüntetéséhez szükséges alperesi hozzájáruló nyilatkozatot pótolja.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek, jogi képviselője munkadíja fejében 70.000, - (hetvenezer) forint perköltséget.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg az államnak, az illetékes állami adóhatóság felhívására 10.000, - (tízezer) forint eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, amelyet elektronikus úton a hely Törvényszéken lehet benyújtani a hely Ítélőtáblához címezve. Ha fél a fellebbezését nem elektronikus úton terjeszti elő, a fellebbezése hatálytalan, és úgy kell tekinteni, hogy fellebbezést nem nyújtott be, továbbá a bíróság a fellebbezőt pénzbírsággal sújtja. Abban az esetben, ha a fellebbezés a perköltség, illetve az állam által előlegezett illeték és költség viselésére, vagy annak összegére, valamint az ítélet indokolása ellen irányul, a fellebbező kérheti a másodfokú bíróságtól a fellebbezés tárgyaláson történő elbírálását, ellenkező esetben az erre irányuló fellebbezést a bíróság tárgyaláson kívül bírálja el. A fellebbezési határidő lejárta előtt előterjesztett kérelem alapján a felek kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.

Indokolás

[1] A felperesi egészségügyi intézet az ország egyik legnagyobb rehabilitációs központja, amely gyógyfürdőkórházként működik.

[2] 2020. januárjában a COVID19 koronavírus-járvány miatt olyan helyzet alakult ki Magyarországon, hogy a 1012/2020. (I. 31.) Korm. határozattal felállításra került a Koronavírus-járvány Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs, Magyarország polgárainak védelme érdekében elengedhetetlen egészségügyi és járványügyi helyzet alakulásának fokozott figyelemmel kísérésére, a szükség szerinti intézkedések hatékony megszervezésére, az állami szervek tevékenységének összehangolásával. Az Operatív Törzset a belügyminiszter az egyéb1 minisztere bevonásával vezette.

[3] 2020. március 11-én a 40/2020. (III. 11.) Korm. rendelettel országos veszélyhelyzetet hirdettek ki, a SARS-CoV-2 vírus által okozott COVID19-világjárvány következtében, amellyel különleges jogrend lépett életbe Magyarországon.

[4] 2020. március 15-én az egyéb1 Minisztériuma részéről Prof. Dr. név5 miniszter és Prof. név6 államtitkár - a koronavírus pandémia miatt- soron kívüli intézkedéseket rendelt el az ország valamennyi egészségügyi intézményében, így a felperesnél is. Az utasítás alapján a felperesnek telefonon, illetve elektronikus úton értesítenie kellett az összes betegét arról, hogy a 2020. március 16-tól tervezett egészségügyi ellátásukra csak sürgős szükség (életveszély vagy tartós egészségkárosodás elkerülése) miatt kerülhet sor. 2020. március 16-tól kezdődően a felperesnek az egészségügyi ellátási tevékenységet úgy kellett átszerveznie, hogy a közvetlen betegellátásban csak a 65 év alatti munkatársak vehettek részt. A minisztérium kérésére a 65 év feletti egészségügyi dolgozókat olyan ellátási módokban kellett szükség szerint igénybe venni, amelyek nem igényeltek közvetlen orvos/szakdolgozó-beteg találkozást: ezek a dolgozók a járványügyi intézkedések részeként végezhető telefonos távkonzultációt, telefonos COVID19 fertőzés gyanújának értékelését, radiológiai távleletezést, e-receptírást végezhettek. Ezen intézkedések elrendelése folytán a felperesi egészségügyi ellátási tevékenység azonnali teljes átszervezésére került sor.

[5] A felperesi kórháznak, ahol helyi szinten is felállításra került egy Operatív Törzs, a 2020. március 16-ai lezárásával 181 COVID ágyat kellett kialakítania, és kizárólag a halaszthatatlan, elsőbbségi rehabilitációs intézetből átvett betegeket lehetett fogadnia. Továbbá valamennyi fizető-szolgáltatását fel kellett függesztenie, a szállodai szárnyát és a balneoterápiás részlegét be kellett zárnia.

[6] 2020. március 25-én az egyéb1 Minisztériuma a "Védőeszközökkel kapcsolatos felelősségteljes rendelkezés" tárgyában valamennyi egészségügyi szolgáltatót, így a felperest is utasította, hogy az egészségügyi dolgozók célzott védőeszközökkel való ellátása és egészségük megóvása érdekében a védőeszközök felhasználásának szabályszerűen, célzottan kell megvalósulnia akként, hogy azok őrzését az e célhoz kötött őrző-védő szolgálat, portaszolgálat szükségszerű megerősítésével kell kialakítani, továbbá őket fokozott ellenőrzésre kell utasítani.

[7] 2020. március 28-án a 72/2020. (III. 28.) Korm. rendelettel az egészségügyi intézményekhez kórházparancsnokok lettek kirendelve az egészségügyi készletek felhasználásának ellenőrzésére. A kórházparancsnokok tevékenységét a rendészetért felelős miniszter irányította. A felpereshez név7 őrnagy lett 2020. március 30-től kirendelve a kórházparancsnoki teendők ellátására, akinek - a Korm. rendelet alapján - az egészségügyi készletgazdálkodás fenntartása, megőrzése mellett a személy- és vagyonvédelmi tevékenység megszervezése és irányítása is a feladata volt. Az egyéb1 Minisztériuma 2020. április 12-én elrendelte, hogy általános szabályként az összes ágy COVID-ra biztosítandó 60 százalékából 20 százalékának (három ágyból egynek) gépi lélegeztetésre alkalmasnak kell lennie, amely intézkedéseket a kórházparancsnokok kiemelten ellenőrizték.

[8] A felperesi kórház működőképességének és a betegellátás folyamatosságának biztosítása, a gazdasági helyzetének stabilizálása érdekében - a fizetésképtelenség elkerülése végett - azonnali intézkedéseket kellett bevezetni a kórházi Operatív Törzs és a kórházparancsnok együttműködésével. A kórházi Operatív Törzs egyhangú döntése alapján - a kórház átszervezése és biztonságos működése érdekében - az elbocsátások csak a jelenlegi gazdasági körülmények között túlreprezentált vagy feladatmegosztással helyettesíthető egységeket érinthették.

[9] Az egyéb1 Minisztériuma utasításainak megfelelően a felperesnél átszervezésre került az egészségügyi ellátási tevékenység, aminek következtében a balneológiai részleg bezárt, a kórház szállodai szolgáltatása és valamennyi fizetőbeteg-ellátó szolgáltatása megszűnt, az ellátott betegek száma a töredékére csökkent. A kórház működőképessége, a betegellátás folyamatos biztosítása, a gazdasági helyzet stabilizálása érdekében az átszervezés keretében létszámleépítést, munkakörök összevonását, illetve megszüntetését kellett végrehajtania a felperesnek. A szervezeti átalakítás során a felperesnek csökkentenie kellett a munkavállalók létszámát.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!