Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Szegedi Törvényszék Mf.20845/2013/6. számú határozata. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 23. §, 25. §] Bírók: Doblerné dr. Alács Ágota, Komáromi Zoltán, Pap János

Szegedi Törvényszék

2.Mf.20.845/2013/6.

A Szegedi Törvényszék dr. Bába István ügyvéd (...) által képviselt felperes neve felperes címe. sz. alatti lakos felperesnek - dr. Sávai János ügyvéd (...) által képviselt alperes neve ... sz. alatti székhelyű alperes ellen - egyéb anyagi juttatás iránt indított perében a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2013. április 10. napján kelt 4.M.563/2012/10. számú ítélete ellen az alperes 11. sorszám alatti, valamint a felperes 12. sorszám alatti fellebbezése alapján lefolytatott másodfokú eljárásban meghozta a következő

Í T É L E T E T :

Az elsőfokú bíróság ítéletét részben és akként változtatja meg, hogy a felperes keresetét teljes egészében e l u t a s í t j a .

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 35.000,- (Harmincötezer) Ft elsőfokú eljárási költséget.

A le nem rótt eljárási illetéket az állam viseli.

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000,- (Tízezer) Ft másodfokú eljárási költséget.

A le nem rótt fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

Az alperes a közúti közlekedési alágazatban megkötött Kollektív Szerződés (AKSZ) és a helyi Kollektív Szerződés hatálya alatt állt. A helyi Kollektív Szerződés a szakszervezeti tisztségviselőket megillető munkaidő-kedvezményt az AKSZ vonatkozó rendelkezéseire utalva szabályozta azzal, hogy annak felhasználását az érintett szakszervezeti szervvel évente kötött megállapodásban rögzíteni kell. Az AKSZ szakszervezeti tagonként havi 1 óra munkaidő-kedvezményt biztosított.

A felperes az Autóbusz-vezetők Független Szakszervezetének elnöke. A szakszervezet akként döntött, hogy a szakszervezeti tisztségviselőket megillető valamennyi munkaidő-kedvezményt az elnök jogosult igénybe venni. A felperesnek a szakszervezet 175 tagja után havi 175 óra munkaidő-kedvezményt járt, munkavégzés alóli mentessége miatt forgalmi feladatokat nem végzett.

A 2011. augusztus 11. napján megtartott társasági érdekegyeztető tanács ülésén az alperes bejelentette, hogy az AKSZ 2011. december 31. napjára felmondásra került.

Az alperes közölte az Autóbusz-vezetők Független Szakszervezetével, hogy 2012. január 1. napjától a szakszervezeti tisztségviselők munkaidő-kedvezményére az AKSZ kedvezőbb szabályai helyett az Mt. vonatkozó rendelkezései az irányadók. Ennek értelmében a szakszervezet 175 tagja után havi 117 óra munkaidő-kedvezmény jár.

Az Autóbusz-vezetők Független Szakszervezete 2012. március 14. napján az alperes 2012. március 8-án kelt intézkedésével szemben kifogást terjesztett a munkáltató elé. A kifogással kapcsolatos egyeztetés nem vezetett eredményre, de a szakszervezet nem fordult határidőn belül bírósághoz.

A felperes 2008. szeptember 30-ig autóbusz-vezetői munkakörben dolgozott és 678,- Ft/óra személyi alapbérben részesült.

2008. október 1. napjától a felek megállapodást kötöttek arról, hogy a felperes egy személyben veszi igénybe az Autóbusz-vezetők Független Szakszervezete részére biztosított munkaidő-kedvezményt és munkavégzés alóli mentességére tekintettel forgalmi feladatokat további intézkedésig nem végez.

Ugyanezen időponttal sor került a felperes munkaszerződés módosítására, melynek értelmében a felperes személyi alapbére határozott időre, választott szakszervezeti elnöki tisztségének időtartamára a részére biztosított munkaidő-kedvezményre 902,- Ft/órában került megállapításra.

Az alperesnél 2009. január 1. napjától bérfejlesztés került végrehajtásra, melyre tekintettel az ugyanezen a napon kelt munkaszerződés módosításban foglaltak szerint a felperes személyi alapbére 929,- Ft/órára emelkedett.

A felperes kezdeményezésére 2010. január 1. napjától munkaszerződése a munkabér vonatkozásában akként módosult, hogy részére 240.000,- Ft/hó havi bér került megállapításra határozott időre, választott szakszervezeti elnöki tisztségének időtartamára.

A felek a felperes személyi alapbérét 2012. október 1. napjától 245.400,- Ft/hó összegre módosították.

A felperest az alperes 2012. január, február és március hónapban teljes havi munkaidő-kedvezményben részesítette és részére havi 245.000,- Ft személyi alapbért fizetett.

2012. áprilisától kezdődően a felperes a részére biztosított 117 óra munkaidő-kedvezmény feletti havi munkaidőt autóbusz-vezetőként dolgozza le. Az alperes erre tekintettel ezen időponttól munkaszerződés módosítás iránti javaslattal élt, melyben az autóbusz-vezetői tevékenység ellátásáért a felperes órabérét 800,- Ft/órában határozta meg, míg a szakszervezeti munkaidő-kedvezmény időtartamára a 245.400,- Ft/hó havi bér összeg órabéresítésével 1.410,- Ft/óra alapulvételével számolt.

A felek e munkaszerződés módosítást nem írták alá, a felperes díjazására azonban 2012. április hónaptól kezdődően a munkáltató ajánlata szerint került sor akként, hogy figyelembe véve, hogy az autóbusz-vezetők kéthavi munkaidőkeretben kerülnek foglalkoztatása, a munkaidőkeret felett teljesített óra rendkívüli munkavégzésként elszámolásra került, míg ha a ténylegesen teljesített munkaidő kevesebb volt a kéthavi munkaidő-keretnél, úgy az alulfoglalkoztatás került kifizetésre.

A felperes az alapeljárásban előterjesztett keresetében annak megállapítását kérte, hogy a szakszervezeti tisztségviselők munkaidő-kedvezményére nem az Mt. szabályai, hanem a munkahelyi KSZ szabályai, valamint az ott hivatkozott AKSZ szabályai irányadók.

A Szegedi Munkaügyi Bíróság a 4.M.170/2012/5. számú ítéletével a felperes megállapításra irányuló keresetét a Pp. 123. §-ában írt feltételek fennállása hiányában elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Szegedi Törvényszék a 2.Mf.21.352/2012/4. számú végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és ugyanezt a bíróságot a per újabb tárgyalására és új érdemi határozat hozatalára utasította, tekintettel arra, hogy a felperes a fellebbezési eljárásban megállapítás helyett teljesítést követelt, és a 2012. április-június hónapok kapcsán rendkívüli munkavégzésért járó pótlék megfizetésére kérte az alperest kötelezni.

A megismételt eljárásban a felperes módosított keresetében kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest a 2012. április, május, június hónapra eső rendkívüli munkavégzésért járó díjazás címén 313.420,- Ft és ezen összeg után 2012. május 25. napjától járó törvényes kamat, másrészt személyi alapbér-különbözet címén 2012. április 1. napjától 2013. február 28-ig számolva 402.927,- Ft és ezen összeg után - középarányosan - 2012. szeptember 10. napjától a kifizetésig járó törvényes kamat megfizetésére.

A felperes első kereseti kérelmével kapcsolatban arra hivatkozott, hogy a szakszervezeti tisztségviselők munkaidő-kedvezményére nem az Mt. szabályai, hanem a munkahelyi KSZ szabályai az irányadók, ezért a szakszervezet 175 tagja után havi 175 óra munkaidő-kedvezmény illeti, így az alperes által elrendelt 117 óra feletti munkavégzés rendkívüli munkavégzésnek minősül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!