Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20292/2018/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 84. §, 253. §, 2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:43. §] Bírók: Menyhárdné dr. Sarmon Hedvig, Szabó Péter, Világi Erzsébet

Győri Ítélőtábla

Pf.III.20.292/2018/3/I.szám

A Győri Ítélőtábla a dr. Pauli Szilárd ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Tóth Ügyvédi Iroda által képviselt alperes ellen személyhez fűződő jogsértés miatti sérelemdíj megfizetése iránt indult perében a Székesfehérvári Törvényszék 2018. augusztus 23. napján kelt 21.P.20.549/2017/20. sorszámú ítélete ellen a felperes által 21. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán - tárgyaláson - meghozta a következő

í t é l e t e t :

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

A feljegyzett 320.000,- (háromszázhúszezer) Ft fellebbezési eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

A felperes 2016. november 4. napjától 2017. január 4. napjáig az alperes büntetés-végrehajtási intézetben töltötte a szabadságvesztés büntetését.

A befogadásakor az alperes egészségügyi személyzete rögzítette a megbetegedéseit, köztük a jobb láb - 2009 évben bekövetkezett - trombózisát, és az alkalmazott gyógyszereit (Chlinotal, Frontin), amelyekre vonatkozóan orvosi igazolással nem rendelkezett.

A feltüntetett adatok helytállóságát a felperes az aláírásával igazolta.

2016. november 18-án a felperest tüdőszűrésre szállították.

A 2016. december 4-én kelt vérsűrűség vizsgálatra vonatkozó beutalón már feltüntették, hogy 2 mg, a trombózis megelőzésére szolgáló vérhígító gyógyszert, Syncumart is előírtak számára.

2016. december 7-én a felperest a büntetés-végrehajtás központi kórházában ambulánsan vizsgálták, vérsűrűségmérést végeztek.

2016. december 28-án a felperes a bentétkezéshez kért engedélyt. Az egészségügyi dokumentáció rögzítette, hogy a gyógyszerelésével elégedetlen, a jobb lába dagadtabb volt a balnál.

2017. január 4-én a Fi Büntetés-végrehajtási Intézetbe, reintegrációs őrizetbe került. Az ekkor kelt ambuláns lap szerint a felperes a javasolt terápia mellett panaszmentes volt.

A felperes a kereseti kérelmében az Alaptörvény 20. cikke (1) (2) bekezdései, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013 évi V.törvény (Ptk.) 2:43 § a) pontja és 2:52 §. § (1) bekezdése alapján 4 millió Ft sérelemdíj megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Előadta, hogy a befogadásakor a nála lévő 2 havi gyógyszerkészletét elvették, majd az alperes három héten keresztül nem biztosította számára a létfontosságú vérhígító gyógyszert (Syncumart), amellyel a jobb lába thrombotikus állapotának kialakulása megelőzhető lett volna. A kérelme ellenére egészségügyi körleten nem helyezték el.

A fentiek miatt az egészségügyi állapota romlott, fájdalmai voltak, sérült az egészséghez fűződő személyiségi joga.

A 2009. július 23-án kelt zárójelentéssel bizonyította a 2009. áprilisban bekövetkezett trombózisos megbetegedését. Az egyesített Sz I és Sz L Kórház-Rendelőintézet Pszichiátriai és Addiktológiai Centrum által kiállított, 2017. július 7-i zárójelentéssel a jobb lába állapotrosszabbodását kívánta alátámasztani.

Bizonyítási indítványt terjesztett elő a cellatársai tanúkénti meghallgatására annak igazolása céljából, hogy vérhígító gyógyszert csak három hét elteltével kapott, aminek következtében járóképtelenné vált, fájdalmat kellett elszenvednie. Indítványozta a teljes egészségügyi dokumentációja beszerzését, majd ennek alapján orvosszakértő kirendelését annak alátámasztására, hogy az alperes jogsértő mulasztása az egészségügyi állapotának romlását eredményezte.

Az alperes a kereseti kérelem elutasítását kérte.

Állította, hogy jogellenes magatartást nem tanúsított. Vitatta a felperes egészségügyi állapotának romlását is. Ez utóbbi védekezését azzal támasztotta alá, hogy a felperes - a letéti számlájának adatai szerint - rendszeresen járt vásárolni a büntetés-végrehajtási intézet boltjába, azaz járóképtelenségére alappal nem hivatkozhat. Kiemelte, hogy a felperes 2016. december 7-én a büntetés-végrehajtás központi kórházában járt vérsűrűség vizsgálat céljából , ahol az állapotában nem észleltek olyan negatív változást, ami a kórházban tartását indokolta volna.

Vitatta, hogy a felperes egészségügyi státuszának esetleges romlása a vérhigító befogadáskori néhány napos kimaradásával áll okozati összefüggésben.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító döntésében megállapította, hogy a felperes befogadáskori egészségügyi ellátásával kapcsolatosan az alperest mulasztás nem terheli.

A törvényszék nem látta igazoltnak a felperes azon állítását, hogy a befogadáskor 2 havi gyógyszerkészletet vitt magával, amelyet tőle dokumentálás nélkül elvettek. A befogadó lap ezt a körülményt nem rögzíti, a keresetlevelében maga a felperes sem tér ki erre.

A felperes a befogadás körülményeivel összefüggésben ellentmondásos nyilatkozatokat tett, orvosi iratok átadását nem igazolta.

Az elsőfokú bíróság elfogadta a felperes azon tényállítását, hogy három hétig nélkülözte a Syncumar vérhigító gyógyszert, mivel az alperes nem bizonyította, hogy ennek alkalmazását mely időponttól kezdődően rendelte el. Ezen tényállítás mellett sem tekintette azonban igazoltnak a felperes által állított mértékű állapotromlást. A felperest ugyanis esetleges fájdalmai sem akadályozták abban, hogy a bolti vásárlások céljából az épületet elhagyja, illetve az étkezdébe lejárjon (bentétkezést egy hónap elteltével kapott, azonban ekkor már vérhigítót szedett).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!