Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Bfv.1564/2017/14. számú precedensképes határozata személyi szabadság megsértésének bűntette tárgyában. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 426. §, 2012. évi C. törvény (Btk.) 164. §, 194. §] Bírók: Csák Zsolt, Soós László, Vaskuti András

A határozat elvi tartalma:

Testi sértés és személyi szabadság megsértése minősített esetének halmazatban történő megállapítása.

***********

KÚRIA

Bfv.I.1564/2017/14. szám

A Kúria Budapesten, a 2018. év június hó 26. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A személyi szabadság megsértésének bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban volt büntetőügyben a II. rendű terhelt és védője által előterjesztett felülvizsgálati indítványt elbírálva, a Kőszegi Járásbíróság 7.B.68/2014/140/VII. számú, valamint a Szombathelyi Törvényszék 6.Bf.141/2016/17. számú ítéletét II. rendű terheltre vonatkozó részében hatályában fenntartja.

A felülvizsgálati eljárás során felmerült 44.450 (negyvennégyezer-négyszázötven) forint bűnügyi költséget az állam viseli.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítványozó, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

A Kőszegi Járásbíróság a 2016. április 28. napján kihirdetett 7.B.68/2014/140/VII. számú ítéletével a II. rendű terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntettében [Btk. 194. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) és c) pont], társtettesként elkövetett kiskorú veszélyeztetésének bűntettében [Btk. 208. § (1) bekezdés], társtettesként elkövetett magánlaksértés bűntettében [Btk. 221. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) pont, (4) bekezdés], társtettesként elkövetett testi sértés bűntettének kísérletében [Btk. 164. § (1) bekezdés, (3) bekezdés, (6) bekezdés a) pont], társtettesként elkövetett lopás vétségében [Btk. 370. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a) pont] és zaklatás vétségében [Btk. 222. § (2) bekezdés d) pont]. Ezért őt halmazati büntetésül két év tíz hónap szabadságvesztésre és a közügyektől három év eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztést börtönben kell végrehajtani, a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontja a büntetés kétharmad részének, de legkevesebb három hónapnak a kitöltését követő nap. Rendelkezett továbbá az előzetes fogva tartásban töltött idő beszámításáról, valamint a bűnügyi költség viseléséről.

Az ellentétes irányú fellebbezések alapján másodfokon eljáró Szombathelyi Törvényszék a 2017. február 21. napján kihirdetett 6.Bf.141/2016/17. számú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét akként változtatta meg, hogy az ítéleti tényállás 4) pontjában írt kiskorú veszélyeztetése bűntettét érintően a társtettesként való elkövetés megállapítását mellőzte. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A jogerős ügydöntő határozatok ellen a Be. 416. § (1) bekezdés a), b) és c) pontjára hivatkozással a II. rendű terhelt terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, amelyet védője foglalt írásba azzal, hogy a terhelt felülvizsgálati kérelmére reagálva maga is felülvizsgálati indítványt terjeszt elő.

Az indítványozók a társtettesként elkövetett lopás vétsége vonatkozásában arra hivatkoztak, hogy az iratok alapján nem lehet ítéleti bizonyossággal megállapítani azt, hogy az I. és II. rendű terhelt tudata átfogta azt a tényt, hogy az értékesített festmények nem képezik a II. rendű terhelt édesanyjával fennálló közös tulajdon tárgyaként a II. rendű terhelt tulajdonát. Ebben a körben a tényállást felderítetlennek, valamint megalapozatlannak minősítették azzal, hogy az eltérő tartalmú bizonyítékok közötti ellentmondások feloldásának hiánya miatt, valamint az indokolási kötelezettség elmulasztása révén a jogerős döntés a Be. 416. § (1) bekezdés a) és c) pontjában foglalt felülvizsgálati okokat meríti ki.

A minősített személyi szabadság megsértése bűntette vonatkozásában a bírói gyakorlatra, valamint a Btk. Kommentárára hivatkozással fejtették ki, hogy a bűncselekmény minősített esetének megállapítása a kétszeres értékelés tilalmába ütközik, mivel a sértett bántalmazására, valamint a testi sértés bűncselekményének megállapítására figyelemmel a személyi szabadság megsértésének kizárólag az alapesetét lehetett volna megállapítani.

A társtettesként elkövetett magánlaksértés bűntette vonatkozásában is bizonyítatlannak tartották a bűncselekmény megvalósulását. Miként a korábbi bűncselekmények esetében, ezen tényállási pont vonatkozásában is a bizonyítékok saját szempontú mérlegelése alapján utaltak arra, hogy a tényállás felderítetlen, valamint megalapozatlan.

Hasonló körülményekre hivatkoztak a kiskorú veszélyeztetésének bűntette vonatkozásában is azzal, hogy az elsőfokú bíróság túllépte a mérlegelési jogkörét, s a bizonyítékok teljes körét be nem szerezve megalapozatlan, részben iratellenes tényállást állapított meg és ezzel indokolási kötelezettségének sem tett eleget.

Ítélőtáblai döntésekre hivatkozva sérelmezték, hogy a bíróság a III. rendű és a IV. rendű terheltek tárgyalásról való távolmaradásával folytatta le a bizonyítást, holott az említett terheltek kihallgatására a tárgyaláson szükség lett volna.

Az anyagi jogszabálysértések körében végül a büntetést megtorlóan súlyosnak találták és az indítványozott felmentésekre figyelemmel a fő- és mellékbüntetések jelentős enyhítését tartották indokoltnak.

Eljárási szabálysértésként arra utaltak, hogy a formális védői közreműködés miatt a védelemhez való jog súlyosan sérült. Álláspontjuk szerint a kirendelt védő feladatát nem a törvényi előírásoknak és elvárásoknak megfelelően látta el. A terheltnek a védővel való kommunikációja a tárgyaláson kívül semmilyen módon nem volt lehetséges. A kirendelt védő ugyanakkor jó viszonyt ápolt a sértettel, a II. rendű terhelt édesanyjával. A védő ezen álláspontja kifejtése körében az Alkotmánybíróság, valamint az Emberi Jogok Európai Bíróságának a határozataira is, továbbá a Kúria Büntető Kollégiuma Joggyakorlat-Elemző Csoportjának megállapításaira is hivatkozott. Véleménye szerint az általa felhívottakra figyelemmel érdekellentét állt fenn a II. rendű terhelt és védője között.

Mindezek alapján indítványozták, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat változtassa meg, a II. rendű terheltet mentse fel a társtettesként elkövetett lopás vétsége, a magánlaksértés bűntette és a kiskorú veszélyeztetésének bűntette alól. Másodsorban pedig bűnösségét a személyi szabadság megsértése alapesetében állapítsa meg. Minderre figyelemmel indítványozták a büntetés jelentős mérséklését is.

Másodlagosan pedig a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezésére és új eljárás lefolytatására tettek indítványt.

A Legfőbb Ügyészség BF.57/2018/1. számú átiratában a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak találta. Álláspontja szerint a felülvizsgálati indítvány túlnyomó részében a jogerős ítéletben megállapított tényállást támadja a megalapozatlanságra hivatkozással, amely a felülvizsgálati indítványban kizárt.

A személyi szabadság megsértése vonatkozásában pedig az elsőfokú bíróság ítéletének indokolására hivatkozott és azzal egyetértve fejtette ki, hogy mind a bűncselekmény minősítése, mind a kiszabott büntetés törvényes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!