Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3316/2014. (XI. 21.) AB végzés

alkotmányjogi panasz visszautasításáról

Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a Szegedi Ítélőtábla Pk.I.20.959/2014/2. számú végzése ellen benyújtott alkotmányjogi panaszt visszautasítja.

Indokolás

[1] 1. Az indítványozó által előterjesztett alkotmányjogi panasz 2014. november 13-án érkezett az Alkotmánybíróságra. Az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 26. § (1) bekezdés b) pontja megjelölésével, és a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (a továbbiakban: Ve.) 233. § (1) és (2) bekezdéseire utalással előterjesztett alkotmányjogi panaszban az indítványozó a Szegedi Ítélőtábla Pk.I.20.959/2014/2. számú végzése alaptörvény-ellenességének megállapítását és megsemmisítését indítványozta.

[2] 2. Az Alkotmánybíróság döntését a rendelkezésre álló iratokból megállapított, alábbi tényállás alapján hozta meg. Az indítványozó Kétegyházán indult polgármesterjelöltként a 2014. október 12. napjára kitűzött, és megtartott helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán. A polgármester választás eredményét Kétegyháza Nagyközség Helyi Választási Bizottsága (a továbbiakban: HVB) 2014. október 12. napján meghozott 67/2014. (IX. 12.) határozatának mellékletében határozta meg. Eszerint a választás eredményes volt, és a megválasztott polgármester az indítványozótól eltérő, másik polgármesterjelölt lett. Ezen HVB határozat ellen az indítványozó 2014. október 15. napján terjesztett elő fellebbezést, mely nyomán a HVB a 71/2014. (X. 17.) számú határozatával a polgármester választás eredményét megállapító határozat elírás miatti kijavításáról rendelkezett, mely határozat száma így a helyes, 67/2014. (X. 12.) számra módosult. Az indítványozó ismételt fellebbezést terjesztett elő, immáron a Békés Megyei Területi Választási Bizottságnak (a továbbiakban: TVB) címezve, melyben előadta, hogy a korábbi fellebbezésének érdemi része felterjesztés (Ve. 266. §) hiányában elbírálatlan maradt, illetve a választás napján elkövetett más egyéb általa tapasztalt jogszabálysértéseket is előadott. Ez utóbbiak vonatkozásában előadta, hogy a szavazatszámlálás idején többször megjelentek olyan személyek, akik a szavazatszámláló helyiségbe a törvény szerint nem léphettek volna be, és onnan különböző méretű dobozokkal távoztak, továbbá a dokumentumok tanúsága szerint a szavazóköri névjegyzéken szereplő választópolgárok számánál kevesebb szavazólap volt csak biztosítva. A TVB 127/2014. (X. 22.) számú határozatával az indítványozó fellebbezését érdemi vizsgálat nélkül elutasította. A TVB határozata szerint a Kétegyházi Helyi Választási Iroda vezetőjének a fellebbezés felterjesztését illető mulasztása nem eredményezte ugyan a fellebbezés elkésettségét, azonban a fellebbezés érdemi vizsgálatra alkalmatlan, mert nem tartalmazza a jogszabálysértés alapját, melyet a Ve. 224. § (3) bekezdése megkövetel, és melynek hiánya a Ve. 231. § (1) bekezdés d) pontja szerint a fellebbezés érdemi vizsgálat nélküli elutasításához vezet.

[3] 2.1. A HVB határozatát helybenhagyó, Békés Megyei Területi Választási Bizottság 127/2014. (X. 22.) számú határozatával szemben az indítványozó bírósági felülvizsgálati eljárást kezdeményezett. Felülvizsgálati kérelmében előadta, hogy a HVB a polgármester választás eredményét megállapító határozata valójában 2014. október 13-án született, és nem a határozaton szereplő időpontban, 2014. október 12-én. Rámutatott, hogy a Ve. 2. § (1) bekezdés a) pontja szerinti választási alapelv (választás tisztaságának megóvása) is sérülhetett azáltal, hogy 42 db szavazólap nem lett pótolva, nem lett jegyzőkönyvezve, így a hiányzó szavazólapokat akár máshol, jogellenesen is felhasználhatták. Véleménye szerint a Ve. 187. §-a is sérült azáltal, hogy a törvény által megengedett személyeken túlmenően, többen tartózkodtak a szavazatszámlálás során a szavazóhelyiségben, mely állításának alátámasztására a térfigyelő kamera felvételével is rendelkezik. A Szegedi Ítélőtábla az indítványozó felülvizsgálati kérelmét Pk.I.20.959/2014/2. számú végzésével érdemi vizsgálat nélkül elutasította.

[4] Az ítélőtábla indokolásában mindenekelőtt rámutatott arra, hogy a felülvizsgálati kérelem határidőben érkezett. Ezt követően megállapította, hogy a Ve. 224. § (5) bekezdése szerinti bírósági felülvizsgálati eljárásban az ügyvédi képviselet kötelező, azonban a jogi szakvizsgával rendelkező személy - a szakvizsga bizonyítvány egyszerű másolatának csatolásával - saját ügyében ügyvédi képviselet nélkül is eljárhat. A saját ügyében eljáró, jogi szakvizsgával rendelkező indítványozó a felülvizsgálati kérelmét elektronikus dokumentumban nyújtotta be, azonban ez esetben is kötelező jelleggel rendelkezik a Ve. 223. § (1) bekezdése arról, hogy az elektronikus dokumentumot minősített aláírással kell ellátni. A Szegedi Ítélőtábla megállapította, hogy az elektronikus dokumentumban benyújtott bírósági felülvizsgálati kérelem nem tartalmazza a Ve. 223. § (1) bekezdése szerinti minősített elektronikus aláírást. A Szegedi Ítélőtábla döntésében utalt a Kúria korábban, hasonló ügyekben meghozott Kvk.III.38.071/2014/3. és Kvk.V.37.539/2014/3. számú döntéseire is. A minősített elektronikus aláírás hiányának következménye, hogy az indítványozó nem igazolta megfelelő módon, hogy jogosult a jogi képviselő nélküli eljárásra, így a Szegedi Ítélőtábla Pk.I.20.959/2014/2. számú végzésével, a Ve. 231. § (2) bekezdése alapján érdemi vizsgálat nélkül elutasította az indítványozó felülvizsgálati kérelmét.

[5] 2.2. Az indítványozó az Alaptörvény 24. cikk (2) bekezdés c) és d) pontjai alapján, az Abtv. 26. § (1) bekezdésére, és a Ve. 233 § (1) és (2) bekezdéseire utalással alkotmányjogi panaszt terjesztett elő a Szegedi Ítélőtábla Pk.I.20.959/2014/2. számú végzésével szemben, és indítványozta az ítélőtáblai végzés megsemmisítésén túlmenően a Kétegyháza Nagyközség Helyi Választási Bizottság 67/2014. (IX. 12.) számú határozatának megsemmisítését is.

[6] Alkotmányjogi panaszában az indítványozó hangsúlyozza, hogy a szavazás napján a szavazás időpontjának lezárása után a szavazatok összeszámlálása, a választási eredmény kihirdetése és a lefolytatott jogorvoslati eljárások során olyan jogsértések merültek fel, amelyek indokolttá teszik az Alkotmánybíróság eljárását. Előadja, hogy a HVB határozatának meghozatala a valóságban egy nappal később történt, a szavazólapok számának eltérése visszaélésre is lehetőséget adhatott, az illetéktelen személyek jelenléte (Ve. 187. §) a szavazatszámlálás során pedig a választás eredményének befolyásolását is lehetővé tehette. Állításai alátámasztására az indítványozó az alkotmányjogi panaszához csatolta a térfigyelő kamerák felvételeit is. Az indítványban foglaltak szerint kérdésessé vált, hogy a választási eljárás szabályainak betartása, a titkosság, a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás követelménye maradéktalanul érvényesült-e. Véleménye szerint megkérdőjelezhető a választás tisztasága, mely a legitimitás kérdését is felveti.

[7] A Szegedi Ítélőtábla alkotmányjogi panasszal megtámadott, Pk.I.20.959/2014/2. számú végzésével kapcsolatban előadta, hogy a TVB határozatát 2014. október 22-én, délután vette át, és az "ünnepre való tekintettel nem volt lehetőség postai úton a határidő lejártáig a kérelem benyújtására". Hangsúlyozta alkotmányjogi panaszában, hogy jogi szakvizsgával rendelkezik, ezért nem lett volna szüksége jogi képviselőre, azonban éppen a hosszú hétvége miatt ügyvédet sem sikerült találnia, továbbá a minősített elektronikus aláírás megszerzése is a határidőknél hosszabb időt igényelt volna. A határidő kényszere viszont azt diktálta, hogy a felülvizsgálati kérelmet be kell nyújtani. Álláspontja szerint az Alaptörvényben biztosított jogosultságok érvényesülése sokkal fontosabb jogi és társadalmi érdek, mint azok az indokok, amelyekre hivatkozással érdemi vizsgálatok nélkül kerültek a beadványok elutasításra. Az indítvány szerint megsértésre kerültek a Ve. 2. § (1) bekezdés a) (választás tisztaságának megóvása) és e) (jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás) pontjaiban foglalt alapelvek, és a Ve. 187. §-a is.

[8] 3. A Ve. 233. § (1) bekezdése szerint az e törvény alapján, a választási szerv határozatával kapcsolatos jogorvoslati eljárásban hozott bírói döntés elleni alkotmányjogi panasz a sérelmezett döntés közlésétől számított három napon belül nyújtható be az Alkotmánybírósághoz. A (2) bekezdés kimondja, hogy az Alkotmánybíróság az e törvény alapján, a választási szerv határozatával kapcsolatos jogorvoslati eljárásban hozott bírói döntés elleni alkotmányjogi panasz befogadásáról az Abtv. 56. §-a szerint a beérkezésétől számított három munkanapon belül, a befogadott alkotmányjogi panaszról további három munkanapon belül dönt.

[9] A Ve. 233. § (3) bekezdése szerint a Ve. alapján, a választási szerv határozatával kapcsolatos jogorvoslati eljárásban hozott bírói döntés elleni alkotmányjogi panasz eljárás során az Abtv. 30. § (2), (3) és (5) bekezdése, 55. § (3) bekezdése, 57. § (1)-(1f) és (7) bekezdése, 58. § (1) bekezdése és 60. §-a nem alkalmazható.

[10] Jelen alkotmányjogi panasz a TVB határozata ellen benyújtott felülvizsgálati kérelmet érdemi vizsgálat nélküli elutasító végzést támadja. A Ve. a fentiekben kifejtettek szerint kifejezetten meghatározza azokat az Abtv.-beli rendelkezéseket, melyek ebben a speciális jogorvoslati eljárásban nem alkalmazhatók, ezen túlmenően azonban az alkotmányjogi panasz indítványra, a befogadásról szóló döntésre és az ezt követő érdemi elbírálásra is az Alaptörvény, az Abtv. - más jogszabály által nem kizárt - és az Ügyrend általános rendelkezései az irányadóak.

[11] 4. Az Alkotmánybíróság az Abtv. 56. §-a alapján megvizsgálta az alkotmányjogi panaszt, és ennek során megállapította, hogy az a befogadhatóság formai és tartalmi feltételeinek az alábbiak miatt nem felel meg.

[12] Az Abtv. 52. § (1) és (1b) bekezdései értelmében az indítványnak határozott kérelmet kell tartalmaznia. A kérelem akkor határozott, ha egyértelműen megjelöli - többek között - azt az alaptörvényi, illetve törvényi rendelkezést, mely megállapítja az Alkotmánybíróság hatáskörét az indítvány elbírálására, alkotmányjogi panasz esetén az Alaptörvényben biztosított jog sérelmének lényegét, és indokolást arra nézve, hogy a sérelmezett bírói döntés miért ellentétes az Alaptörvény megjelölt rendelkezésével.

[13] Az indítványozó nem jelölte meg az Alaptörvény megsérteni vélt rendelkezéseit, és nem fejtette ki, hogy az ítélőtábla végzése az Alaptörvényben biztosított jogait mennyiben és miért sérti [Abtv. 52. § (1b) bekezdés b), d) és e) pontjai], tehát indítványa nem tartalmaz az Abtv. 52. § (1) és (1b) bekezdései szerinti határozott kérelmet. Ahogyan arra az Alkotmánybíróság a 3034/2014. (III. 3.) AB végzésében is rámutatott: az Alkotmánybíróságnak a Ve. 233. § (3) bekezdése alapján hiánypótlási eljárás lefolytatására nincs lehetősége, ugyanakkor a felsorolt hiányok miatt a panasz érdemben nem bírálható el.

[14] Az indítvány fentiekben részletezett hiányosságain túlmenően hangsúlyozza az Alkotmánybíróság, hogy jelen ügy kapcsán is csak az ítélőtáblai végzés ellen volt lehetősége az indítványozónak alkotmányjogi panaszt előterjesztenie, a HVB határozatának megsemmisítésére és a bírósági felülvizsgálati eljárást megelőző események, állítások értékelésére az Alkotmánybíróság nem rendelkezik hatáskörrel.

[15] A szegedi ítélőtábla végzésének lényegét jelentő, minősített elektronikus aláírás hiánya kapcsán az Alkotmánybíróság a következőket jegyzi meg. A Ve. 223. § (1) bekezdése szerint fellebbezést személyesen, levélben, telefaxon vagy elektronikus levélben lehet benyújtani. Ugyanez a bekezdés határozza meg a bírósági felülvizsgálati kérelem benyújtási módjait is, azonban szűkebb körben, és szigorúbb feltételek meglétét is megköveteli a törvény, mely szerint a bírósági felülvizsgálati kérelmet személyesen vagy levélben, és illetve olyan elektronikus dokumentumként lehet benyújtani, melyet a jogi képviselő, az ügyvéd, vagy a saját ügyében eljáró jogi szakvizsgával rendelkező személy minősített elektronikus aláírásával látott el. A Ve. 223. § (1) bekezdés ezen kógens szabályaitól a Szegedi Ítélőtábla nem tekinthetett el, és a határidők rövidsége miatt hiánypótlásra sem volt lehetősége. Nem volt azonban elzárva az indítványozó attól, hogy bírósági felülvizsgálati kérelmét személyesen nyújtsa be, és attól sem, hogy utóbb postán is megtegye ugyanezt.

[16] 5. Az alkotmányjogi panasz elbírálása során az Abtv. 47. § (1) bekezdése, 50. § (1) bekezdése és az Ügyrend 5. § (1)-(2) bekezdése szerint az Alkotmánybíróság tanácsa járt el. Az Alkotmánybíróság az Abtv. 56. § (3) bekezdése alapján a befogadás visszautasítása esetén rövidített indokolással ellátott végzést hoz.

[17] Az Alkotmánybíróság a fentiekre figyelemmel az alkotmányjogi panasz befogadását az Ügyrend 30. § (2) bekezdés f) és h) pontja alapján visszautasította.

Budapest, 2014. november 17.

Dr. Lévay Miklós s. k.,

tanácsvezető alkotmánybíró

Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lenkovics Barnabás s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Salamon László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Szalay Péter s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: IV/1902/2014.

Tartalomjegyzék