Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.1.11 A társtettesként, nyereségvágyból elkövetett emberölés, illetőleg a halált okozó testi sértés és rablás bűntettének elhatárolása szempontjából az ítéleti tényállás megalapozatlanságát eredményezi, ha az elsőfokú bíróság a sértett halála bekövetkezésének az okait az igazságügyi orvos szakértőnek a tárgyaláson való meghallgatása útján kellően nem deríti fel, és így a vádlottak elkövetési magatartása tisztázottságának a hiányában nem lehet határozott jogi következtetést levonni arra nézve, hogy az elkövetők szándéka a sértett életének a kioltására avagy csupán testi sértés előidézésére irányult-e [Be. 239. § (2) bek. a) pont, 261. § (1) bek., 262. § (1) bek., Btk. 166. § (2) bek. b) pont, 170. § (5) bek. 2. ford., 321. § (1) bek.].

A megyei bíróság az 1999. március 17-én meghozott ítéletével az I. r. vádlottat társtettesként elkövetett halált okozó testi sértés bűntette, társtettesként elkövetett rablás bűntette, rablás bűntettének kísérlete és súlyos testi sértés bűntette miatt halmazati büntetésül 5 év börtönbüntetésre és 7 évre a közügyektől eltiltásra; a II.r. vádlottat társtettesként elkövetett, halált okozó testi sértés bűntette és társtettesként elkövetett rablás bűntette miatt halmazati büntetésül 3 év 8 hónapi börtönbüntetésre és 5 évre a közügyektől eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A vádlottak 1998. február 20-án éjszaka pénz és értékek eltulajdonításának céljával az ablakot betörve bemásztak az egyedül élő 88 éves B. T.-né házába. A zajra felriadt és sikoltozó asszonyt az I. r. vádlott megpróbálta lefogni. A sértett védekezett, közöttük dulakodás keletkezett, mire a II. r. vádlott négy közepes erejű ökölütést mért a sértett fejére. Dulakodás közben a sértett hanyatt fekvő helyzetben a földre került, az I. r. vádlott összekötözte a kezeit, és hogy elnémítsa, egy nagyméretű párnát tett a sértett fejére, de vigyázott arra, hogy a párna az orrnyílást ne zárja el. A II. r. vádlott ezalatt kutatást végzett, és mivel pénzt vagy értéket nem talált, szerepet cseréltek: a II. r. vádlott tartotta a párnát a sértett fején, és az I. r. vádlott folytatta a kutatást. 1900 forintot talált egy táskában, azt magához vette, azután látva, hogy a sértett eszméletlen, elmenekültek.

A cselekmény során a sértett a porcos orrváz darabos törését, kétoldali sorozat-bordatörést, a nyelvcsont bal oldali szárának bevérzését, a pajzsporc jobb oldali nagyszarvának a törését szenvedte el, ezenkívül bevérzések, hámhorzsolások és hámfosztások keletkeztek a fején, a mellkasának elülső felszínén és a csuklóinál. A sérülések a nyak megfogásától, ütésektől, a csuklók megkötözésétől, a földre zuhanástól és általában a dulakodástól jöttek létre. A sértett a földre kerülése után kb. 5 perc múlva meghalt, a halálát vérbelehelés miatt előállt heveny fulladás okozta, amelyhez a száj elzárása is hozzájárult.

Az I. r. vádlott a következő éjszaka egyedül követett el bűncselekményt. Egy 30 cm hosszú vasvésővel felszerelkezve lopás céljából az egyedül élő T. V. sértett házához ment, és amikor a sértett a kutyaugatásra felébredve a házból kilépett, a vésővel közepes erővel fejbe ütötte, azután dulakodás közben az ütést még háromszor megismételte, de mivel a sértett ellenállása nem tört meg, az I. r. vádlott elmenekült a helyszínről. A sértett által elszenvedett sérülés gyógytartama 8 napot meghaladó tartamú volt.

Az ítélet ellen az ügyész jelentett be fellebbezést, a cselekmény jogi minősítése megváltoztatása, az előre kitervelt emberölés megállapítása és súlyosabb büntetések kiszabása végett.

A legfőbb ügyész a fellebbezést módosítva tartotta fenn, és az ítélet megalapozatlanság okából való hatályon kívül helyezését és új eljárás elrendelését indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú ítéletet felülvizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy az ítélet megalapozatlanság és eljárási szabálysértések miatt nem alkalmas az érdemi felülbírálatra.

Az elsőfokú bíróság a B. T.-né sértett házában történt eseményeket - amelyek a sértett halálához vezettek - nem derítette fel kellően, a tényállás hiányos, téves ténybeli következtetéssel állapított meg lényeges tényeket, és az idevonatkozó indokolás jelentős része nem felel meg a törvényes indokolás követelményeinek, azaz a logika és az ésszerű gondolkodás szabályainak.

A bíróság az ítélet tényállást leíró részében a sértett sérüléseit, közöttük a kétoldali bordatöréseket felsorolva azt állapította meg, hogy a sértett ezeket a nyak megfogásától, a csuklótájék megkötözésétől, ütésektől, a földre zuhanástól és általában a dulakodástól szenvedte el. Az indokolás a bordatörésekről még annyit állapít meg, hogy azok legvalószínűbben a sértett földre esésétől, esetleg attól keletkeztek, hogy az I. r. vádlott dulakodás közben a sértettre ráesett. A bordatörésekre vonatkozó tényállás részletesebb felderítése - bár erre lehetőség lett volna - elmaradt.

Az orvos szakértői vélemény szerint "a sorozatbordatörés kialakulhatott egy időben, többrendbeli közepes-nagy erejű tompaerő behatásokra. Ezek a sérülések felvetik, hogy itt szerepet játszhatott a mellkas megtaposása vagy a mellkast ért közepes-nagy erőbehatás egyéb formája".

A vádlottak vallomásai szerint a sértett mellkasát ütés nem érte; a II. r. vádlott vallomása szerint az I. r. vádlott rátérdelt a földön fekvő sértett mellkasára. Az I. r. vádlott ezt tagadta, a vallomásai szerint a törések attól keletkezhettek, hogy az ágyról leesett a földre, más vallomás szerint attól, hogy ő a sértettel együtt elzuhant, és közben a könyökével a mellkasát megnyomta.

Ilyen adatok ismeretében indokolt lett volna az orvos szakértőket meghallgatni arról, hogy tekintettel a mindkét oldalon bekövetkezett törésekre, létrejöhettek-e azok az I. r. vádlott által elmondott módokon, s az adott helyszínen létrejöhettek-e sérülés okozására irányuló emberi magatartás nélkül, a bíróság azonban az orvos szakértőket - az erre irányuló indítvány ellenére - nem hallgatta meg. Az orvos szakértők válaszai határozottabb tényállás megállapítását tehették volna lehetővé, ezenkívül támpontokat adhattak volna a vádlottak szavahihetőségének és a vallomásaik bizonyító erejének megítéléséhez.

A tényállás e körben hiányos is, mivel nem tartalmaz határozott formában olyan ténymegállapítást, amelynek alapján megítélhető lenne, hogy terheli-e a vádlottakat büntetőjogi felelősség a sértett bordatörései miatt. A bordatörések okozása is része volt a vádnak, függetlenül attól, hogy nem minősül külön bűncselekménynek, ezért a felelősség megítéléséhez szükséges tényeket a tényállásnak tartalmaznia kellett volna.

Az ítélet indokolásának a bordatörésekről szóló része azt is tartalmazza, hogy az ügyész a perbeszédében "a vádat akként módosította, hogy a mellkasra történt térdeléstől keletkezett sérülést nem tartotta fenn a vádban". Ez a megállapítás arra utal, hogy a bíróság szerint a vádhoz kötöttség miatt a bordatörések létrejöttének körülményit a bíróság nem vizsgálhatta. A vád módosításáról tett megállapítás azonban ellentétes az iratok tartalmával. A tárgyalási jegyzőkönyv azt tartalmazza, hogy az ügyész nyilatkozata szerint a sértett sérülései fojtogatástól, ütésektől és a csuklótájék összekötözésétől keletkeztek, és azt, hogy a mellkasra történő térdeléstől keletkezett sérülés, a továbbiakban nem tartja fenn; nem bizonyítható, hogy ez a sérülés mindenféleképpen mellkasra történő térdeléstől keletkezett. Az ügyész nyilatkozatának a lényege a jegyzőkönyv szerint tehát az, hogy álláspontja szerint a bordatöréseket is a vádlottak okozták, csak nem rátérdeléssel, hanem a felsorolt egyéb módokon. Az ügyész ekként nem rekesztette ki a vádból a bordatörések okozását, ezért a bíróság azon kötelezettségén, hogy a bordatörések keletkezésének körülményeit felderítse, az ügyész nyilatkozata nem változtatott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!