Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20215/2010/3. számú határozata személyhez fűződő jog megsértése tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 70/F. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 76. §, 339. §, 1993. évi LXXIX. törvény (Közokt. tv.) 102. §, 2003. évi CXXV. törvény (Ebktv.) 9. §] Bírók: Csőke Andrea, Kovács Zsuzsanna, Mészáros Mátyás

Kapcsolódó határozatok:

Nyíregyházi Törvényszék P.20035/2008/20., Debreceni Ítélőtábla Pf.20509/2009/10., *Kúria Pfv.20215/2010/3.*

***********

Pfv.IV.20.215/2010/3.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Farkas Lilla ügyvéd által képviselt I.r. és a III.r. felpereseknek a dr. Oláh Zsuzsanna ügyvéd által képviselt I.r., a dr. Fazekas János jogtanácsos által képviselt és a dr. Oláh Zsuzsanna ügyvéd által képviselt V.r. alperesek ellen személyhez fűződő jog megsértésének megállapítása és járulékai iránt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság előtt 3.P.20.035/2008. számon megindult és a Debreceni Ítélőtábla Pf.II.20.509/2009/10. számú jogerős ítéletével befejezett perében a felperesek által 29. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezését részben hatályon kívül helyezi, az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatja és a IV. rendű alperest kötelezi, hogy 15 napon belül fizessen meg a felpereseknek személyenként 300.000 (Háromszázezer) forintot egyetemlegesen az V. rendű alperessel. Mellőzi a felperesek IV. rendű alperes javára történő perköltségben marasztalását és úgy rendelkezik, hogy a felperesek és a IV. rendű alperes első-, másodfokú és felülvizsgálati eljárási költségeiket maguk viselik. Egyebekben a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felpereseket, hogy 15 napon belül fizessenek meg az I. rendű alperesnek személyenként 12.500 (Tizenkettőezer-ötszáz) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen jogorvoslatnak nincs helye.

I n d o k o l á s :

A felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából releváns tényállás lényegi tartalma szerint az 1994. augusztus 22-én született, magát a cigány etnikumhoz tartozónak valló I.r. felperes a .. - jelenleg az V.r. alperes intézményi - kereteiben működő szakértői és rehabilitációs bizottság (a továbbiakban: szakértői bizottság) javaslatára az I.r. alperes gyógypedagógiai (speciális) nevelési-oktatási intézményében kezdte meg és folytatta a perbeli időszakban is az általános iskolai tanulmányait. A szakértői bizottság a 2001. május 17-én kelt véleményében az I.r. felperesnél enyhe fokú értelmi fogyatékosságot állapított meg. A 2005. április 28-án és 2007. március 20-án végzett felülvizsgálatok során a szakértői bizottság az I.r. felperest továbbra is sajátos nevelési igényűnek minősítette. A vizsgálatokon a szülők nem lehettek jelen és egyetértésüket, illetve hozzájárulásukat sem kérték ahhoz, hogy a szakvéleményben szereplő javaslat szerint az I.r. felperes a kijelölt iskolában kezdje meg vagy folytassa a tanulmányait, valamint a szakvéleménnyel szemben a jogorvoslat lehetőségéről sem tájékoztatták őket.

Az 1992. február 27-én született, magát szintén a cigány etnikumhoz tartozónak valló III.r. felperes általános iskolai tanulmányait a normál iskolai oktatásban kezdte meg, ahol a - nevelési tanácsadó megállapítása szerint - szociokulturális hátrányból eredő tanulási képességgel kapcsolatos hiányosságai és nehézségei miatt a "Lépésről-lépésre" program keretében alkalmazott módszerrel oktatták. A szakértői bizottság a III.r. felperesnél 2000. május 15-én - genetikai okból eredő - enyhe fokú értelmi fogyatékosságot állapított meg, javaslatára a III.r. felperes a második évfolyamtól kezdődően az eltérő tantervű iskolában (I.r. alperesnél) folytatta tanulmányait. A III.r. felperes szülei a szakvéleménnyel nem értettek egyet, a kijelölt iskolába való átirányításhoz nem járultak hozzá, ragaszkodtak a gyermekük többségi iskolában való oktatásához. A szakértői bizottság a 2002. december 14-én és 2005. április 27-én végzett felülvizsgálat során a III.r. felperes állapotában változást nem észlelt, továbbra is sajátos nevelési igényűnek minősítette, oktatását változatlanul az I.r. alperesnél javasolta folytatni.

A felperesek módosított keresetükben - tartalmilag - annak megállapítását kérték, hogy az alperesek az egyenlő bánásmód követelményének megsértésével a Ptk. 76. §-ban védett személyhez fűződő jogukat sértették meg. Kérték az alperesek egyetemleges kötelezését a sérelmes helyzet saját költségükön való megszüntetésére, a jogsértést megelőző állapot - felzárkóztatás útján való - helyreállítására, valamint személyenként 1.000.000 forint nem vagyoni káruk megtérítésére. Kereseti álláspontjuk szerint az V.r. alperes intézményi keretében működő szakértői bizottság a felpereseket közvetlenül hátrányosan különböztette meg, amikor őket etnikai származásukkal, társadalmi, vagyoni helyzetükkel összefüggésben enyhe fokban értelmi fogyatékosnak minősítette, és nem a képességeiknek megfelelő oktatást nyújtó intézetben javasolta elhelyezni. A szakértői vizsgálatok lefolytatása során az eljárásra irányadó jogszabályi előírásokat megsértve nem tájékoztatta a szülőket a vizsgálatokon való jelenlét és a véleménnyel szemben gyakorolható jogorvoslat lehetőségéről. A felpereseket annak ellenére minősítette egyéb fogyatékosnak (sajátos nevelési igényűnek) és javasolta az I.r. alperes erre szakosodott speciális oktatási intézményében való oktatásukat, hogy a felperesek valójában ép értelműek, normál oktatásban felzárkóztatással oktathatók lettek volna. A szakmai elvárásoknak egyébként sem megfelelő mérésekből és értékelésekből nem a nemzetközi szakmai sztenderdek alapján vont le következtetéseket, amikor az eltérő etnikai származást és az ebből eredő eltérő igényeket nem vette figyelembe. Rendszerszintű hiba volt, hogy a cigány etnikum nyelvi, szociokulturális hátterét nem kezelték megfelelően, amely félrediagnosztizáláshoz vezetett. A IV.r. alperes elmulasztotta ugyanakkor az V.r. alperes feletti ellenőrzési jogkörét gyakorolni és a fenntartásában működő V.r. alperes számára a tevékenysége elvégzéséhez szükséges forrásokat biztosítani. Ezzel megsértette a felperesek személyiségi jogait és a felpereseknek államigazgatási jogkörben kárt okozott (Ptk. 349. §). Az I.r. alperesnél oktató - az értelmi fogyatékosság észlelése terén megfelelő szakértelemmel és gyakorlattal rendelkező - pedagógusoknak pedig észlelniük kellett volna, hogy valójában nem értelmi fogyatékos gyermekeket oktatnak. Ennek elmulasztása megalapozza az I.r. alperes felelősségét.

Az I. és IV.r. alperesek, vitatva a jogsértést, a kereset elutasítását kérték. Védekezésük szerint az I.r. alperes a szakértői bizottság döntése alapján köteles volt a felperesek oktatását biztosítani, míg a IV.r. alperesnek, mint fenntartónak a kötelezettsége csupán az anyagi források biztosítása volt, amelynek eleget tett.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperesek megsértették az I. és III.r. felperesek esélyegyenlőséghez és a tanulás megválasztásához való jogát, ezért egyetemlegesen kötelezte az I., IV. és V.r. alpereseket, hogy 15 nap alatt fizessenek meg az I. és III.r. felpereseknek - a nevükre nyitott gyámhatósági fenntartású számlára - személyenként 1.000.000 forintot és 100.000 forint perköltséget, továbbá az államnak külön felhívásra 205.000 forint állam által előlegezett költséget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!