Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.1.21 A szerződésnek a felek téves feltevésére alapított megtámadásánál vizsgálandó körülmények [Ptk. 210. § (3) bek., 207. §].

A peres felek 1977-ben kötött házasságát a városi bíróság ítéletével felbontotta. Az 1990. július 5-i tárgyaláson a felek egyezséget kötöttek, amelyben - egyebek között - megállapodtak, hogy a szolgálati lakásuk kizárólagos használata a lakás bérlőjét, az alperest illeti meg, és a felperes kötelezettséget vállalt, hogy a lakásból a közös tulajdonukban levő "hobbitelek" értékesítésekor, de legkésőbb egy éven belül a nála elhelyezett két kiskorú gyermekkel együtt - elhelyezési igény nélkül - kiköltözik. Megegyeztek a felek abban is, hogy ha a szolgálati lakás a munkáltató javára "leadásra" kerül, az érte kapott térítésből 84.000 forint a felperest, a fennmaradó összeg az alperest illeti meg. Az egyezségkötést megelőzően a felek egyezően adták elő, hogy a szolgálati lakást a munkáltatónak visszaadják, ezért a munkáltató 504.000 forintot fog fizetni, amelyből az említett 84.000 forint jut a felperesnek, és az övé lesz az eladásra kerülő "hobbitelek" vételára, amelyet a 6/F/1. alatti beadvány - becslés alapján - 340.000 forintban jelölt meg. 1991. február 19-én a felek között "házastársi vagyonközösséget megszüntető szerződés" jött létre, amelyben az ingatlanokra vonatkozó megállapodásukat részben módosították. Eszerint változatlanul a felpereshez kerül a hobbitelek 340.000 forint értékben, ugyanakkor az alperes a szolgálati lakás használatbavételi díjának, a házastársi közös vagyonból befizetett 56.000 forintnak a felét, vagyis 28.000 forintot fizet meg a felperes részére. A telek értékének az alperesre eső részét (170.000 forintot) a 28.000 forinttal csökkentve a felperesnek 142.000 forint tartozása áll fenn az alperessel szemben. A felperes az említett 142.000 forintot - az alperest terhelő 30.000 forint gyermektartásdíj beszámításával - az alperesnek kifizette. A munkáltató az alperesnek az 1991. március 1 1 -én létrejött megállapodás alapján a szolgálati lakás bérleti jogáról való lemondás ellenében 504 000 forintot fizetett.

A felperes az 1991. szeptember 30-án előterjesztett keresetében 226.000 forint és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Előadása szerint a, szerződésben azért tértek el a perbeli egyezségtől, mert 199I februárjában őt az alperes arról tájékoztatta, hogy munkáltatója csak 56.000 forintot (az egyszeres használatbavételi díjnak megfelelő összeget) fizeti ki a lakás leadásáért. Az alperes azonban az egyezségkötéskor figyelembe vett 504.000 forint térítésben részesült, így neki (a felperesnek) a "tartozatlanul kifizetett" 112.000 forint visszajár, megilleti őt továbbá az egyezség szerint 84.000 forint és az 1991. március 1-jétől december 31-ig terjedő időre esedékes, beszámítás formájában teljesítésként elszámolt 30.000 forint gyermektartásdíj.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a keresetlevélben a felperes a szerződést kifejezetten nem támadta meg, és nem jelölte meg a megtámadás jogcímét sem, így a megtámadási jogának érvényesítésével elkésett. Érdemi nyilatkozata szerint a szerződés megtámadására nincs alap, mert a szóba jöhető megtámadási okok (tévedés, megtévesztés) egyike sem áll fenn.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 nap alatt 226.000 forintot és annak 1991. március 1-jétől járó évi 20-os kamatát. Ítéletének indokolása szerint az 1991. február 19-én létrejött szerződés megkötésekor a felperes tévedésben volt abban a tekintetben, hogy - a bontóperi egyezségben figyelembe vett mértékhez képest - mennyi lesz az alperes által a lakás leadásáért kapott térítés összege. A felperes tévedését az alperes szándékosan okozta, ezért a megtévesztés is megállapítható. A keresetlevél benyújtása - amely tartalmilag a szerződés megtámadásának tekintendő - a megtámadási határidőn belül történt.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett. A fellebbezési tárgyaláson a felperes a megtámadás jogcímeként tévedésre, megtévesztésre és közös téves feltevésre hivatkozott. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. Ítéletének indokolása szerint a felperes megtámadási joga érvényesítésével nem késett el. Nem bizonyított ugyanakkor, hogy az alperes az 1991. február 19-i szerződés megkötésekor (az egyezség módosításakor) tisztában lett volna azzal, hogy a teljes 504.000 forint térítést megkapja. Következésképpen a megtévesztés nem állapítható meg, de az sem, hogy a felperes tévedését az alperes okozta vagy felismerhette. A felek azonban - az előzményekre tekintettel - a szerződést abban a közös téves feltevésben kötötték, hogy az 504.000 forint térítést - amelyen a bontóperi egyezség elszámolása alapult - az alperesnek nem fizetik ki, hanem csupán az egyszeres lakás-használatbavételi díjat kapja kézhez. Azáltal, hogy a munkáltató 1991 márciusában mégis az 504.000 forintot térítette meg a lakás bérleti jogáról történő lemondás fejében, a felek közös feltevése, amelyre tekintettel az egyezséget módosították, tévesnek bizonyult. Ezért a felperes keresete alapos, és a Ptk. 237. §-ának (1) bekezdése alapján a szerződéskötés előtti helyzetet kell visszaállítani, vagyis a házastársi közös vagyon megosztása tekintetében a bontóperi egyezségben foglaltak az irányadók.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!