Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kf.27360/2006/29. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (VERSENYÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 164. §, 1957. évi IV. törvény (Áe.) 28. §, 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 70. §] Bírók: Bacsa Andrea, Borsainé dr. Tóth Erzsébet, Fehérné dr. Tóth Kincső

A Fővárosi Ítélőtábla

2.Kf.27.360/2006/29. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Fővárosi Ítélőtábla a Martonyi és Kajtár, Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda, ügyintéző dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán (...) ügyvéd és a Vörös Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Vörös Péter ügyvéd (...) által képviselt (...) I.r., a dr. Máttyus Ádám Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Máttyus Ádám (...) ügyvéd által képviselt (...) II.r. és (...) III.r., a Rein és Társai Freshfields Bruckhaus Deringer Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Fejes Gábor (...) ügyvéd által képviselt (...) IV.r. és a Nadray Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Nadray Katalin (...) ügyvéd által képviselt (...) V.r. felpereseknek a dr. László Ildikó Katalin ügyvéd (...) által képviselt Gazdasági Versenyhivatal (...., hivatkozási szám: Vj-27/2003.) alperes ellen versenyügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perében a Fővárosi Bíróság 2006. évi január hó 23. napján kelt 2.K.33.024/2004/46. számú ítélete ellen az I.r. felperes által 49. sorszám alatt, a II.r. felperes által 52. sorszám alatt, a III.r. felperes által 53. sorszám alatt, a IV.r. felperes által 51. sorszám alatt és az V.r. felperes által 50. sorszám alatt előerjesztett fellebbezés folytán az alulírott helyen 2007. évi augusztus hó 29. napján megtartott nyilvános tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felpereseket arra, hogy 15 napon belül fizessenek meg az alperesnek külön-külön 80.000 (azaz nyolcvanezer) - 80.000 (azaz nyolcvanezer) forint másodfokú perköltséget, valamint az államnak, ugyancsak külön-külön - az illetékügyekben eljáró hatóság külön felhívására 24.000 (azaz huszonnégyezer) - 24.000 (azaz huszonnégyezer) forint fellebbezési illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Az elsőfokú bíróság a felperesek keresetét elutasította. Az irányadó tényállás szerint a Fővárosi Bíróság (Gazdasági Kollégiuma) a 2002. október 17. napján kelt ... sorszámú végzésében engedélyezte, hogy a ... számú versenyfelügyeleti eljárás során az eljárás alá vontak (köztük a jelen per II., IV., és V.r. felperese), illetőleg a velük kapcsolatban álló vállalkozások üzleti helységeit az alperes a vizsgálat által meghatározott cél keretei között átkutassa és ennek érdekében ezen helységekbe önhatalmúlag beléphessen. A bíróság végzése alapján 2002. október 28-án a GVH Kartellcsoportja előzetes figyelmeztetés nélkül helyszíni vizsgálatot tartott a IV.r. felperes jogelődjének (...) irodáiban, amely során birtokba vette a IV.r. felperes autópálya építésért felelős ügyvezető igazgatójának (...) személyes feljegyzéseit (elrendelve azok lefoglalását), továbbá az alperes birtokába kerültek a IV.r. felperes felügyelő bizottsági tagjának (...) feljegyzései, és egy későbbi kutatás eredményeként az I.r. felperesnél lefoglalt (2003. január 29-ei keltezésű) emlékeztető. Az alperes a feljegyzésekről fénymásolatot készített, és az eredeti iratokat visszaszolgáltatta.

Az alperes a Nemzeti Autópálya Rt. (a továbbiakban: NARt.) által kiírt autópálya szakaszok kivitelezésére (M7-es és M3-as) vonatkozó közbeszerzési eljárásokkal (tenderek) összefüggésben 2003. február 18. napján versenyfelügyeleti eljárást indított. Az alperes vizsgálata kiterjedt a 2002. júniusában kiírt és július 23-án eredménytelennek nyilvánított meghívásos tárgyalásos eljárásra (a továbbiakban: meghívásos pályázat), valamint a 2002. augusztusában kiírt nyílt előminősítéses közbeszerzési pályázatra (a továbbiakban: nyílt pályázat). Ezek tárgya az M7-M70 Becsehely-Letenye-Tornyiszentmiklós; az M7 Balatonszárszó-Ordacsehi; és az M3 Polgár-Görbeháza közötti autópálya és autóút építési szakaszok és a hozzátartozó, azok elválaszthatatlan részét képező híd-és közműmunkák elvégzése volt.

A felperesek az egyes szakaszok vonatkozásában önállóan, illetőleg konzorciumként nyújtották be pályázataikat. A nyílt előminősítéses közbeszerzési eljárás eredményeként a NARt. az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevővel kötött szerződést az M7-M70 autópálya-autóutat érintő szakaszra a IV.r. felperessel, a M7 Balatonszárszó-Ordacsehi közötti szakaszára az I. és V.r. felperesek konzorciumával, míg az M3 Polgár-Görbeháza közötti szakaszára a II. és III.r. felperesek konzorciumával.

Az alperes a lefolytatott vizsgálat eredményeként arra a következtetésre jutott, hogy a közvetlen, illetve közvetett bizonyítékok azt támasztják alá, hogy a három autópálya szakasz kivitelezésére vonatkozó tenderek esetében a vállalkozások előzetes tárgyalásokat, megbeszéléseket folytattak, kialakítva azon magatartásukat, amely elsődlegesen - a korábbi tárgyalásos eljárás keretében már megszerzett ismereteik felhasználásával - konzorciumi, alvállalkozói kapcsolat-rendszerükön keresztül alakult ki. E magatartás eredményeképp minden vállalkozás tendert nyerhetett, ami által jelentős megrendelés-állományhoz jutott, kapacitásai jelentős részét több évre lekötötte, kiküszöbölve ezzel a versenyből adódó bizonytalansági tényezőt.

A Versenytanács előzetes (és kiegészítő) álláspontjában megállapíthatónak tartotta, hogy a felperesek magatartása sérti a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 11.§-ában foglalt rendelkezéseket. Következtetése szerint a meghívásos eljárásban résztvevő vállalkozások tájékoztatták egymást arról, hogy megközelítőleg milyen árakat fognak megjelölni pályázati ajánlataikban azzal a céllal, hogy a pályázatok tárgyaként szolgáló egyes beruházásokat felosszák egymás között. A nyílt előminősítéses eljárásban a felek megállapodtak egymással, hogy melyik vállalkozás melyik pályázatot fogja megnyerni és e megállapodáshoz igazították a pályázat során beadott ajánlataikat. Megállapításait a IV.r. felperes ügyvezető igazgatójának 2002. július 23-ai, illetve szeptember 10-ei feljegyzéseire, valamint a IV.r. felperes felügyelő bizottsági tagjának 2002. július 23-ai, szeptember 30-ai, és október 2-ai dátumozású feljegyzésére alapozta. Közvetett bizonyítékként értékelte az alvállalkozók kiválasztásával kapcsolatos gyakorlatot, amelynek lényege az volt, hogy a pályázatokon résztvevők nem kapacitási okokból, hanem a közöttük létrejövő megállapodás kiegészítéseként vonták be egyes versenytársaikat kizárólag azon szakaszokon, melyeket a pályázati anyagok elkészítéséhez - és így az igénybe venni kívánt alvállalkozók megjelöléséhez - képest hónapokkal később megnyertek. A jogsértés további bizonyítékaként értékelte az M3 autópálya szakasz felüljárójának és aluljáróinak kivitelezésére szóló 2003. április 10-ei szerződéseket, melyek alapján az I.r. felperes végzi az M3 autópálya Polgár-Görbeháza közötti szakaszán építendő B2 felüljáró, illetve B1, B3, és B4 műtárgyak teljeskörű megvalósítását, míg az I.r. felperes 2003. január 29-én tartott autópálya értekezletének emlékeztetője szerint az I.r. feladata, hogy nem nevesített, azonban teljes felelősségű alvállalkozóként megvalósítsa a teljeskörű kivitelezést. A IV.r. felperesi ügyvezető jegyzeteinek további oldalai is azt támasztják alá, hogy a felperesek között megállapodás született az eljárás tárgyát képező autópálya munkák felosztásáról.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!