Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2021.10.289 Ha a munkavállaló külföldön végez munkát - vita esetén - mindenekelőtt az alkalmazandó jog kérdésében kell állást foglalni [az Európai Parlament és a Tanács a szerződéses kötelezettségekre alkalmazandó jogról szóló 593/2008/EK rendelet (Róma I. rendelet) 3. cikk (1)-(5) bekezdés, 8. cikk (1)-(4) bekezdés].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.1577/2016/89., Fővárosi Ítélőtábla Mf.31089/2020/10., Kúria Mfv.10019/2021/3. (*BH 2021.10.289*)

***********

A tényállás

[1] A közigazgatási és munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felek - a korábban angliai munkavégzésre fennállt munkaviszony megszűnését követően - 2015. szeptember 25-én németországi munkavégzés céljára új munkaszerződést kötöttek. A munkaszerződés 19. pontja akként rendelkezett, hogy: "Jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a szabadságra vonatkozóan a magyar Munka Törvénykönyve, az egyéb adózásra és munkaidő, valamint túlórára vonatkozóan a német adójogszabályok rendelkezései az irányadóak, illetve ha Németországba kerül kiküldésre, ebben az esetben kizárólag a német törvények és munkaügyi előírások érvényesek a németországi munkavégzés időtartamára.".

[2] Az alperes a fővállalkozó alvállalkozójaként egy épület külső szigetelésének elvégzését vállalta a fővállalkozó által a munkakezdésre már felállított állványzaton. A munkafolyamatot a németországi helyszínen A. D. irányította.

[3] A többemeletes épület körül emelt állványzat az egyik homlokzaton kb. 20 méter, a másik homlokzaton 12 méter hosszú volt. A tetőszerkezet miatt az állványzat úgy került felépítésre, hogy annak a tetőn túlnyúló része nem illeszkedett teljes egészében a falhoz, vagyis az állványzat a ház falától bizonyos távolságra helyezkedett el, amelynek mértéke nem volt meghatározható. A munkavállalók az állványzaton való munkavégzés során a leesés elleni védelemhez szükséges karabinert, kötélrendszert, egyéb eszközt nem kaptak és ilyet a munkavégzés során sem használtak.

[4] A munka 2015. szeptember 28-án kezdődött meg a németországi munkavégzési helyen. A munkáltatói jogkör gyakorlója a munka megkezdését megelőzően a munkavállalókkal az oktatási napló vonatkozó lapját aláíratta, részükre egy általános munkavédelmi, balesetvédelmi tájékoztatást nyújtott.

[5] A felperes 2015. október 2-án a munkavégzése során a négyszintes állványzat negyedik szintjéről kísérelt meg visszamászni a két szint között 45 cm-rel lejjebb elhelyezkedő 25 cm-es pallón keresztül, miközben megcsúszott és ezért a pallóról már nem tudott lejjebb lépni. A felperes magasról történő leesését B. I. akadályozta meg, azonban ennek során a felperes az állványzat egy részénél megszorult és egy rossz lépés és esés következtében a jobb lábán combnyaktörést szenvedett el.

[6] A sérülést követően a felperest Németországban kórházba szállították, majd megműtötték. A balesetet követően a magyar munkavállalókat A. D. először a szálláshelyükre, majd pedig Magyarországra küldte. Az alperes törvényes képviselője a balesetet követően utazott ki Németországba, ugyanakkor megérkezésekor az állványzat már visszabontásra került. A. D. a négynapi munkavégzés ellenértékét nem fizette meg az alperes számára.

[7] A felperes a bekövetkezett sérülés okán Németországban nem érvényesített igényt. Az alperesi felelősségbiztosítás alapján a felperes részére a biztosítótársaság 2015-ben 80 000 forintot, majd további 105 000 forintot, összesen 185 000 forintot fizetett meg.

[8] A felperes hazaérkezését követően munkát már nem végzett, 2015. október 2-től 2016. november 15-ig táppénzes állományban volt, majd munkaviszonyát az alperes - a felperes igazolatlan távollétére tekintettel - 2016. december 14-én azonnali hatályú felmondással megszüntette.

[9] A felperest ért munkabalesetről a jegyzőkönyvet Sz. L. vette fel, majd intézkedett annak hatóságok számára történő megküldéséről. Az alperessel szemben a baleset kapcsán hatósági eljárás nem folyt, bírság kiszabására nem került sor.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[10] A felperes a keresetében 2016. április 1-től havi 60 000 forint keresetpótló járadék és ezen összeg kamatai, 4 000 000 forint sérelemdíj, továbbá 2015. november 25. és 2016. január 28-ig tartó időszakra nézve 93 000 forint gondozói segítséggel felmerülő költsége megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Kereseti kérelme jogalapjaként a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 166. §-ára, valamint a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) 27., 28. és 61. §-ára hivatkozott.

[11] Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a baleset kizárólag a felperes magatartására volt visszavezethető, ennek megállapíthatósága hiányában pedig kármegosztás alkalmazását kérte. Az eljárás későbbi szakában a munkaszerződés 19. pontjára hivatkozással azt állította, hogy a felek jogvitájában a nemzetközi magánjogról szóló 2017. évi XXVIII. törvény rendelkezései alapján a német jog alkalmazására van szükség.

[12] A felperes a német jog alkalmazását ellenezte és álláspontját az Európai Parlament és a Tanács szociális biztonsági rendszerek koordinációjáról szóló 883/2004/EK rendelettel (a továbbiakban: 883/2004/EK rendelet) és a kiküldetés jogintézményével támasztotta alá.

Az első- és másodfokú bíróság határozata

[13] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította.

[14] Az elsőfokú bíróság az Európai Parlament és a Tanács a szerződéses kötelezettségekre alkalmazandó jogról szóló 593/2008/EK rendelet (a továbbiakban: Róma I. rendelet) a jogválasztás szabadságát szabályozó 3. cikk (1)-(5) bekezdései és az egyéni munkaszerződések címet viselő 8. cikk (1)-(4) bekezdéseinek rendelkezései alapján a joghatóság és - a felek esetleges jogválasztása alapján - az alkalmazandó jog kérdését vizsgálta. Nem annak tulajdonított döntő jelentőséget, hogy a felperes kiküldetés keretében vagy tartós külföldi munkavégzés során látta-e el munkakörét, hanem annak, hogy a felek kizárólag Németországban történő munkavégzésben állapodtak meg. Rögzítette, hogy a kiküldetés szabályai kizárólag az átmeneti jelleggel, rövidebb időtartamban való külföldi munkavégzés esetén irányadóak. A perbeli esetben azonban a tartós külföldi munkavégzés körülményeire és a munkaszerződés 19. pontjában foglaltakra figyelemmel a Róma I. rendelet értelmében az adott munkaviszonyhoz és a munkavégzés helyéhez szorosan kötődő német jog volt az irányadó.

[15] Az elsőfokú bíróság ezt követően az alkalmazandó német jog szabályait a 140/1992. (X. 20.) Korm. rendelet alapján az Igazságügyi Minisztériumon keresztül beszerezte, majd annak alkalmazásával a felperes keresetét elutasította. Hangsúlyozta, hogy az irányadó német jog - a Sozialgesetzbuch VII. kötetében foglalt - rendelkezései alapján a felperes a Németországban bekövetkezett munkabalesetéből eredő igényét a biztosítóval szemben érvényesítheti. Ennek feltétele a fővállalkozó gazdasági társaság hatóság (Unfallversicherung) felé történő bejelentési kötelezettsége, amelynek megtörténte esetén a helytállási kötelezettség az alvállalkozó alperesre is kiterjed.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!