Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.35086/2010/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IPARŰZÉSI adóügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1990. évi C. törvény (Htv.) 3. §, 35. §, 52. §, 1995. évi CXVII. törvény (Szja. tv.) 3. §] Bírók: Kárpáti Magdolna, Kurucz Krisztina, Lomnici Zoltán

Kapcsolódó határozatok:

Miskolci Törvényszék K.21783/2009/5., *Kúria Kfv.35086/2010/6.* (BH 2011.3.79)

***********

Kfv.V.35.086/2010/6.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Vajda Sándor ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. Fuhrmanné dr. Horzsa Ildikó jogtanácsos által képviselt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatal alperes ellen iparűzési adóügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 2009. november 26. napján kelt 24.K.21.783/2009/5. számú ítélete ellen a felperes által 6. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán eljárva - nyilvános tárgyaláson - meghozta az alábbi

í t é l e t e t

A Legfelsőbb Bíróság a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság 24.K.21.783/2009/5. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 /azaz tízezer/ forint felülvizsgálati perköltséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 28.000 /azaz huszonnyolcezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

.... Önkormányzat Jegyzője /a továbbiakban: elsőfokú hatóság/ a 2008. május 30. napján kelt 522.837/2008/140121. számú fizetési meghagyásával a felperest - a 2007. évben benyújtott helyi iparűzési adóbevallásában kimutatott vállalkozói szintű adóalap összegére figyelemmel - 2008. évre 466.400 Ft helyi iparűzési adóelőleg megfizetésére kötelezte.

A fellebbezés folytán eljárt alperes a 2008. július 25. napján kelt 2563/2008. számú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Indokolása szerint a .... Önkormányzatának a helyi iparűzési adóról szóló módosított 61/2001./XII.12./ számú rendeletének /a továbbiakban: Önk.r./ 1.§ /2/ bekezdése a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény /a továbbiakban: Htv./ 35.§-ának /2/ bekezdésével összhangban kimondja, hogy az iparűzési adó alanya a vállalkozó. A Htv. 52.§ 26. pontjának a. alpontja értelmében vállalkozó a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben /a továbbiakban: Szja tv./ meghatározott egyéni vállalkozó, továbbá a c. alpont értelmében a jogi személy. Az Szja tv. 3.§-ának 17. pont c. alpontja alapján egyéni vállalkozó az önálló bírósági végrehajtó a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvényben /a továbbiakban: Vht./ meghatározott tevékenysége tekintetében. A Vht. 254/A.§-ának /1/, /2/ bekezdései szerint a végrehajtó iroda az önálló bírósági végrehajtói tevékenység végzésének elősegítésére alapított, jogi személyiséggel rendelkező szervezet, amelynek alapítására, nyilvántartására, működésére, ellenőrzésére, megszűnésére, és tagjainak felelősségére a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény /a továbbiakban: Gt./ a korlátolt felelősségű társaságra vonatkozó szabályait kell alkalmazni. E törvényi rendelkezések az alperes szerint azt jelentik, hogy az önálló bírósági végrehajtó, valamint a végrehajtó iroda is alanya a helyi iparűzési adónak, így az adó megállapítása a felperes terhére jogszerűen történt.

Utalt még az alperes arra, hogy az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi CXVIII. törvény 1.§-ának /1/ bekezdése alapján igazságügyi jogviszony létesíthető a bíróságokkal, és a Vht. 256.§-ának /1/ bekezdése szerint a megyei bírósági végrehajtó a megyei bíróságnál szolgálati viszonyban álló bírósági tisztviselő. A bírósági szolgáltatásban való közreműködésre történt felperesi hivatkozásnak tehát a megyei bírósági végrehajtókra vonatkozóan van relevanciája, az önálló bírósági végrehajtók vonatkozásában nincs.

A felperes keresetében az adóhatározatok hatályon kívül helyezését kérte. Álláspontja szerint az alperes eljárása során figyelmen kívül hagyta az Önk.r. 1.§-ának /1/, /3/ bekezdéseit, a Htv. 35.§-ának /1/ bekezdését, 36.§-át, a Htv. 52.§-ának 26. pontját, a Vht. 1995. évben hatályban volt 232.§-át, 254.§-át, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény /a továbbiakban: Bszi./ 95.§-át, 97.§-ának /4/ bekezdését. Kifejtette, hogy a bírósági végrehajtó által végzett, az államszervezet igazságszolgáltatási ágába betagozódott - a polgári ügyben, munkaügyi vitában hozott marasztaló határozat és bírósági egyezség, valamint a büntetőügyben hozott, vagyoni kötelezettséget megállapító határozat végrehajtására vonatkozó - feladatkör nemperes eljárás keretében történő ellátása nem minősül iparűzési tevékenységnek. Közhatalmú feladatot lát el; jövedelme nem saját tehetségétől, rátermettségétől, piaci pozíciójától, marketingjétől függ, forgalma növelése érdekében nem vehet igénybe semmilyen eszközt (pl. reklám); díjazását jogszabály meghatározza meg. Tevékenységét nem a saját kockázatára, és nem üzletszerűen végzi. Iparűzési tevékenység hiányában a bírósági végrehajtó nem lehet alanya a helyi iparűzési adónak, vele szemben iparűzési adó megfizetésére vonatkozó fizetési meghagyás nem hozható.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Indokolásában a Vht. 1.§-a, 245.§-a, a Bszi. 97.§ /3/-/4/ bekezdései alapján megállapította, hogy a végrehajtói tevékenység az igazságszolgáltatás része, nemperes eljárás keretében csak jogszabályi felhatalmazással gyakorolható, és a végrehajtót díj, illetve költségtérítés illeti meg. E jogszabályi rendelkezésekből azonban önmagukban nem következik az, hogy a végrehajtói tevékenység nem tartozna a Htv. hatálya alá. A végrehajtói tevékenység gazdasági tevékenység is azon összefüggésben, hogy a tevékenység ténylegesen nyereség, illetve jövedelemszerzésre irányul. A tevékenységet a végrehajtó saját nevében és kockázatára üzletszerűen végzi, mivel a jövedelmet nemcsak az adós anyagi viszonyai, és a végrehajtandó összeg befolyásolja, hanem a végrehajtó tevékenységének sikeressége és eredményessége is.

Hangsúlyozta, hogy a végrehajtó adóalanyiságát az adójogszabályok alapján kell vizsgálni. Figyelemmel arra, hogy a tevékenysége, mint a bírósági eljárás utolsó szakasza, részben hatósági tevékenység, azonban egyértelműen vállalkozói tevékenységnek minősül, amely alapján a felperes üzletszerű gazdasági tevékenységet végez. Ezt alátámasztja egyébként a társasági adóról és osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény /a továbbiakban: Tao tv./ 1.§-ának /1/ bekezdése, valamint 2.§-ának /2/ bekezdés d/ pontja is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!