Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.2.72 Ha a cselekmény elbírálásának időpontjában új törvényi rendelkezés lépett hatályba - a büntetőtörvény időbeli hatályára vonatkozó rendelkezés helyes értelme szerint - több vád tárgyává tett bűncselekmény esetén elsődlegesen azt kell vizsgálni, hogy az újabb rendelkezések értelmében valamely vád tárgyává tett cselekmény bűncselekmény-e, a régi és az ezt követően fennmaradó cselekmények vonatkozásában - a régi és az új jogszabály szerinti rendelkezések kombinatív alkalmazása mellőzésével - vizsgálandó, hogy az elkövető számára melyik törvényi rendelkezés biztosít kedvezőbb elbírálási lehetőséget [Btk. 2. §, 85. § (1) bek., Be. 13. § a) pont, 214. § (3) bek. a) pont, 216. § (1) bek. b) pont és (2) bek.].

A városi bíróság az 1993. szeptember 16. napján meghozott ítéletével az V. r. terheltet társtettesként, folytatólagosan elkövetett, jelentős mennyiségű kábítószerrel visszaélés bűntette, valamint társtettesként, folytatólagosan megvalósított lopás bűntette miatt halmazati büntetésül 1 év 2 hónapi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte, ugyanakkor a vele szemben a lopással elkövetett tulajdon elleni szabálysértés miatt indult eljárást megszüntette, és a terheltet figyelmeztetésben részesítette.

A megállapított tényállás lényege a következő.

1. Az V. rendű terhelt - társaival együtt -1992. február 24-én, majd 1992. március 25-én éjszaka betörés útján behatolt a kórházban levő gyógyszertárba, és onnan jelentős mennyiségű, kábítószernek minősülő - az V. rendű terhelt tekintetében összesen 25 808 forint értéket kitevő - gyógyszert tulajdonított el.

2. Az V. rendű terhelt az egyik üzletből egy pár - 2150 forint értékű - férficipőt tulajdonított el.

A másodfokú bíróság az 1993. október hó 26. napján kihirdetett ítéletével az V. rendű terhelt vagyon elleni cselekményeinek a jogi minősítését érintően az ítéletet megváltoztatta, nevezetesen a tényállás l. pontjában jelzett bűncselekményt folytatólagosan, társtettesként, nagyobb értékre, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás bűntetteként, míg a tényállás 2. pontjában foglalt cselekményt lopás vétségeként értékelte, ugyanakkor a szabálysértésre és annak jogkövetkezményeire vonatkozó rendelkezést mellőzte, egyebekben viszont az V. rendű terhelt tekintetében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helyesen járt el, amikor a kábítószerrel visszaélés bűntette kapcsán az elkövetés időpontjában hatályos büntető anyagi jogi szabályt alkalmazta, ellenben tévedett amikor a vagyon elleni cselekmények minősítését az 1993. május hó 15. napján hatályba lépett 1993. évi XVII. törvényre alapozta. A Btk. 2. §-ában rögzített időbeli hatálya ugyanis akként értelmezendő, hogy először azt kell eldönteni: összhatásában melyik törvény kedvezőbb a terheltre nézve, majd ez a - kedvezőbb - jogszabály irányadó valamennyi cselekményre. A két jogszabály együttes vagy kombinatív alkalmazása tehát kizárt, következésképpen nincs lehetőség arra, hogy a bíróság az egyik cselekménynél az elkövetéskori, a másiknál viszont a hatályba lépett új büntetőtörvényt vegye figyelembe. Tekintettel pedig arra, hogy az 1993. évi XVII. törvényben rögzített büntetőjogi szabályok értelmében a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény lényegesen súlyosabban lenne büntetendő, a vagyon elleni cselekmények enyhébb büntetőjogi megítélésével összefüggő büntető anyagi jogi rendelkezések alkalmazására sem kerülhet sor, ennélfogva a tényállás 2. pontjában részletezett cselekményt is az elkövetéskor hatályban levő törvénynek megfelelően, vagyis lopás vétségeként kell értékelni.

A másodfokon hozott ítélet ellen az V. rendű terhelt tekintetében a lopás vétségeként felrótt cselekmény elbírálásával kapcsolatos rendelkezések miatt - a terhelt javára - a megyei főügyész nyújtott be felülvizsgálati indítványt. A legfőbb ügyész átiratában a felülvizsgálati indítványt - kiterjesztve azt a városi bíróság ítéletének idekapcsolódó része ellen is - fenntartva, indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság az első- és másodfokú bíróság ítéletét e tekintetben helyezze hatályon kívül, és az V. rendű terheltet a lopás vétségének vádja alól mentse fel, ugyanakkor a tulajdon elleni szabálysértés miatti eljárást szüntesse meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!