Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1982.2.30 I. Az emberölés előre kitervelt, ha az elkövető az élet kioltására alkalmas mérget megszerzi, azt szeszes italba keveri, majd a mérgezett folyadékot tervszerűen, úgy helyezi el, hogy abból a sértett fogyasszon [Btk. 166. § (2) bek. a) pont].

II. Ha az előre kitervelt emberölés elkövetőjének a személyében rejlő társadalomra veszélyesség, valamint a bűnösség foka kiemelkedő, de a halálbüntetés vagy az életfogytig tartó szabadságvesztés feltételei hiányoznak: a határozott ideig tartó szabadságvesztésnek a leghosszabb tartamban kiszabása indokolt [Btk. 83., 84. §, 166. § (2) bek. a) pont].

A megyei bíróság az I. r. terhelt bűnösségét előre kitervelt emberölés bűntettében; a II. r. terhelt bűnösségét pedig felbujtóként elkövetett előre kitervelt emberölés bűntettében állapította meg.

Ezért az I. r. terheltet fegyházban végrehajtandó 13 évi szabadságvesztésre és 10 évre a közügyektől eltiltásra; a II. r. terheltet pedig fegyházban végrehajtandó 5 évi szabadságvesztésre és a közügyektől 5 évi eltiltásra ítélte.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A II. r. terhelt férje - az ügy sértettje - a fővárosban dolgozott és hetenként-kéthetenként járt haza vidéki lakására. A házasfelek sokat veszekedtek, mivel a sértett italozó életvitelt folytatott és keresetének nagy részét szeszes italra költötte. A sértett jó viszonyban volt az I. r. terhelttel, akinél rendszeresen munkát vállalt, amikor hét végén családjához hazatért. A II. r. terhelt évek óta rendszeresen nemi kapcsolatot tartott fenn az I. r. terhelttel, erről a kapcsolatról a sértettnek nem volt tudomása.

A II. r. terhelt panaszkodott az I. r. terheltnek a férjére, azt állítva, hogy italozó magatartása miatt képtelen vele együtt élni. Egyben kérte, szerezzen neki mérget, mivel a férjét meg akarja mérgezni. Az I. r. terhelt igyekezett erről a II. r. terheltet lebeszélni, de miután a II. r. terhelt ismételten erre kérte őt, ígéretet tett arra, hogy szerez mérget.

Az I. r. terhelt fia a benzin kompressziótűrését biztosító adalékanyagot - ólomtetraetilt - szerzett, melyet gépkocsijának benzinjéhez kevert. Miután az I. r. terhelt megtudta, hogy ez az adalék anyag erős hatású méreg, a terhelt egy kis üvegbe kiöntött ebből az anyagból, melyet át akart adni a II. r. terheltnek azzal, hogy keverje bele azt a férjének készített ételbe, de a II. r. terhelt arra kérte az I. r. terheltet, hogy ő mérgezze meg a férjét.

A sértett a legközelebbi alkalommal hazatért vidéki lakására és három napon át az I. r. terheltnek segített fuvarozni és szántani. Az utolsó napon az I. r. terhelt 3 üveg sört vásárolt, ebből egy üveggel a sértett nyomban elfogyasztott, este pedig egy üveget magával vitt, hogy annak tartalmát a lakásán megigya. A harmadik üveg sör az I. r. terhelt stráfkocsijának a ládájában maradt, s szó volt arról, hogy azt később a sértett magával viszi útravalóként. Az I. r. terhelt ekkor a mérgező anyagot a sörösüvegbe öntötte és a mérgezett italt kicserélte a kocsi ládájában levő üveggel.

Másnap hajnalban 1/2 2 órakor az I. r. terhelt átment a sértetthez, hogy őt felkeltse, nehogy lemaradjon a vonatról. A sértett a vasútállomásra menet magához vette az I. r. terhelt stráfkocsijának ládájában levő üveg sört.

A vonaton a sértett megreggelizett, majd kisebb mennyiséget fogyasztott a sörből, ezután rosszul lett. A legközelebbi állomáson a vonatról leszállították és a mentők a klinikára szállították, ahol másnap a korahajnali órákban ólommérgezés következtében meghalt.

Az ügyész mindkét terhelt terhére fellebbezést jelentett be a kiszabott büntetés súlyosítása végett.

A Legfelsőbb Bíróság az első fokú bíróság ítéletét annyiban változtatta meg, hogy a II. r. terheltre kiszabott szabadságvesztés és a közügyektől eltiltás tartamát 8-8 évre felemelte, de I. r. terhelt tekintetében az első fokú bíróság ítéletét helyben hagyta.

Az eljárt bíróságok ítéletei ellen az I. r. terhelt terhére, a vele szemben kiszabott szabadságvesztés főbüntetés alacsony mértéke miatt emelt törvényességi óvás alapos.

I. Az eljárt bíróságok helyesen értékelték az I. r. terhelt cselekményét a Btk. 166. §-ának (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) pontja szerint minősülő előre kitervelt emberölés bűntettének.

Az I. r. terhelt az elkövetett ölési cselekmény méreggel végrehajtásának módját előre átgondolta, ennek megfelelően a mérget megszerezte, azt sörbe keverte, a megvalósítás legcélszerűbb időpontját és helyét kitervelte, majd a mérgezett sört tervszerűen és céltudatosan olyan módon helyezte el, hogy az a sértetthez kerüljön. Számításba vette azokat a körülményeket, amelyek gátolják a véghezvitelt és ezek elhárítása érdekében is átgondoltan cselekedett: a sértetthez a kora hajnali órákban átment, hogy felébressze, nehogy a vonatról lemaradjon, majd reggel ellenőrizte, hogy a sértett a mérgezett italt magához vette-e.

A terhelt egész tevékenységében jól követhető az ölésre irányuló egyenes szándék kialakulása, annak kifejlődése és megszilárdulása, mely viszonylag hosszabb időn keresztül ment végbe s végsőleg az emberölés kitartó végrehajtásában jutott kifejezésre.

A terhelt a véghezvitelt követő körülményeket is előre felmérte s abban a biztos tudatban cselekedett, hogy a sértett a mérgezett sört a vonaton fogyasztva nyomban meghal és felderíthetetlen marad, hogyan került a birtokába a mérgezett ital. Mindez azt mutatja, hogy a terheltben a cselekmény leleplezhetetlenségének a tudata már az előkészületi mozzanatok idején felmerült.

II. A megyei bíróság az I. r. terheltre kiszabott szabadságvesztés mértékének a megállapítását a bűncselekmény tárgyi oldalánál jelentkező, valamint az elkövetés körülményeivel indokolta. A Legfelsőbb Bíróság a fellebbezés elbírálása során - egyes bűnösségi körülmények helyesbítése mellett -úgy foglalt állást, hogy az első fokú bíróság által kiszabott főbüntetés mértéke arányban áll a bűncselekmény tárgyi súlyával és alkalmas a büntetési célok biztosításra.

Az I. r. terhelt által elkövetett bűncselekményre a törvény vagylagosan 10 évtől 15 évig terjedő szabadságvesztés, életfogytig tartó szabadságvesztés vagy halálbüntetés kiszabását rendeli. A büntetés kiszabása során a törvényben megállapított büntetési keret az irányadó, illetőleg az alternatív büntetési nemek alkalmazása a lehetőség, ezen belül a konkrét büntetési nem és mérték meghatározása nemcsak a tételes jogszabály alkalmazását, hanem egyben a jogpolitikai követelmények és a büntetéskiszabási elvek gyakorlati alkalmazását is jelenti.

A Btk. 83. §-a szerint a büntetést - céljának szem előtt tartásával - törvényben meghatározott keretek között úgy kell kiszabni, hogy az igazodjék a bűncselekmény és az elkövető társadalomra veszélyességéhez, a bűnösség fokához, továbbá az egyéb súlyosító és enyhítő körülményekhez.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!