A Szekszárdi Törvényszék P.20133/2021/28. számú határozata kártérítés tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1) bek.] Bíró: Fekete Zsuzsanna Mária
Kapcsolódó határozatok:
*Szekszárdi Törvényszék P.20133/2021/28.*, Pécsi Ítélőtábla Pf.20082/2021/3.
***********
A Szekszárdi Törvényszék
í t é l e t e
Az ügy száma: 32.P.20.133/2021/28.
Felperes(ek): Felperes1
Cím1
Alperes(ek): Alperes1 I. rendű
Cím2
Alperes2 II. rendű
Cím3
A felperes(ek) képviselője: Dr. Takács Richárd ügyvéd
Cím4
Az alperes(ek) képviselője: Dr. Meggyes Attila ügyvéd I., II. rendű
Cím5
A per tárgya: Egyéb (szerződésen kívüli) kártérítés
2020. évi LXX. törvény szerinti gyorsított per
Rendelkező rész
A bíróság a keresetet elutasítja, -
kötelezi a felperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg az alpereseknek, mint egyetemleges jogosultaknak 508.000 (ötszáznyolcezer) forint (400.000 forint + ÁFA) perköltséget.
A feljegyzett illetéket az állam viseli.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 (tizenöt) napon belül van helye fellebbezésnek, melyet elektronikus úton, a kézbesítési rendszer alkalmazásával, az Országos Bírósági Hivatal útján, az Országos Bírósági Hivatal Elnöke által rendszeresített űrlapon kell előterjeszteni a Szekszárdi Törvényszéken a Pécsi Ítélőtáblához címezve.
A másodfokú eljárásban a felek részére a jogi képviselet kötelező, ezért a jogi képviselő nélkül és az elektronikus kapcsolattartásra vonatkozó szabályok megszegésével benyújtott fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja.
A másodfokú bíróság az ítélet elleni fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, a felek fellebbezési tárgyalás tartását nem kérhetik.
I n d o k o l á s
A bíróság által megállapított tényállás
[1] A bíróság a peres felek személyes meghallgatása és a csatolt okiratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:
[2] A felperes egyszerűsített foglalkoztatási viszonyban állt, az I. és II. rendű alperesek munkaviszonyban állnak a Cím6 szám alatti székhelyű Cég1gal.
[3] 2019. júliusában Pécsett az Cím7 szám alatt végzett bontási munkálatok során az I. rendű alperes nem szabályozta, nem határozta meg az egészséget nem veszélyeztető és a biztonságos munkavégzésre vonatkozó körülményeket. Nem szerzett érvényt a bontási munkálatok során annak, hogy a munka irányítását megfelelő szakképesítéssel és feljogosítással rendelkező személy lássa el, a munkaterületen tevékenykedő munkavállalókra vonatkozóan nem adott megfelelő utasításokat, nem határozta meg a bontási technológiát, nem győződött meg a munkavégzés megkezdése előtt, majd rendszeresen a munkavégzés ideje alatt a biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok betartásáról. A munkavégzéssel megbízott munkavállalókat a veszélyforrásokról és az azok elleni védekezés módjáról nem tájékoztatta, nem foglalkoztatott előírt időtartamban megfelelő szakképesítéssel rendelkező szakembert.
[4] 2019. július 6. napján a bontási munkálatok során a munkavégzés helyszínén a munkafeladatokat a II. rendű alperes irányította. Ő határozta meg azt, hogy a bontási munkálatok során a felperesnek és a perben nem álló Név1nak az ingatlanon található hűtőház oldalára körülbelül 12 méter magasságban rögzített szendvicspaneleket le kell szedni, azokat az emelőszerkezethez kell rögzíteni, majd földre rakni. A munkafeladatokat a felperesnek és a perben nem álló Név1nak együttesen kellett volna végrehajtania a Tatra ADK 20-148 típusú, Szám1 gyártási azonosítószámú daru kiakadásgátló nélküli, kettő darab kétágú láncos függesztékkel rögzített emelőkosarából.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!