Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Budapest Környéki Törvényszék B.52/2011/29. számú határozata vesztegetés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 251. §, 252. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 2. §, 4. §, 6. §, 331. §] Bírók: Bilik Pálné, Czirjákné Tábori Györgyi, Szegedi Gyöngyvér

A Törvényszék vádlott ellen vesztegetés bűntette miatt indult büntetőügyben a 2012. november hó 08., december hó 06., 2013. február hó 21., április hó 30. és május hó 23. napján megtartott, nyilvános, folytatólagos tárgyaláson meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A törvényszék

vádlottat

a 2 rb. vesztegetés vétsége /Btk. 251. § (1)/ miatt ellene emelt vád alól felmenti.

I N D O K O L Á S:

I.

A vád

A Főügyészség vádiratában vádlottat 2 rb., a Btk. 252. § (1) bekezdésébe ütköző és aszerint minősülő költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által elkövetett vesztegetés bűntettével vádolta.

A tárgyalás eredményeként mind a vádirati tényállást, mind a minősítést változatlanul fenntartotta.

A vádirati tényállás szerint "a vádlott több esetben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott egészségügyi ellátással kapcsolatban, amelyért a betegeknek fizetnie nem kellett, a betegektől pénzt kért, illetve egy ízben pénzt fogadott el."

Az I. vádpont szerint "a rendben elvégzett sebészeti beavatkozást követően a vádlott tanú 1t kiültette a váróba, majd néhány perccel később visszahívta. tanú 1 ekkor 2.000 Ft-ot adott át a vádlottnak, megköszönve segítségét. A vádlott a pénzt átvette, majd közölte tanú 1el, hogy legalább 5.000 Ft-ot készítsen elő. Ekkor tanú 1 újra kiment a váróba, ahonnan pár perc múlva ismét szólította őt a vádlott. tanú 1 ekkor újabb 3.000 Ft-ot adott át a vádlottnak, aki azt elvette, majd kevesellve az átadott összeget közölte, hogy egy ilyen műtét magánrendelésen 20-25.000 Ft-ba kerül. Mivel a vádlott ezen kijelentésével nyilvánvalóvá tette tanú 1 előtt, hogy további összegre tart igényt, tanú 1 újabb 5.000 Ft-ot adott át a vádlottnak, aki kettő db 500 Ft-ost visszaadott tanú 1nek azzal, hogy a nővérkéknek is adni kéne. tanú 1 ezt követően a visszakapott két db 500 Ft-ost a pár perc múlva megérkező asszisztensnek átadta, aki azt eltette."

A II. vádpont tényállása szerint "a vádlott tanú2t lekísérte az ultrahang vizsgálatot végző Kft. rendelőjéhez, ahol a vádlott megkérdezte tanú2től, hogy ugye tudja, hogy itt valamennyit fizetnie kell. tanú 2 ekkor közölte a vádlottal, hogy nincs nála pénz.

Mivel tanú 2 nem volt hajlandó fizetni, a vádlott azt mondta neki, hogy megelőlegezi neki a vizsgálat árát és azt tanú 2 majd behozza neki. Erre azonban nem került sor."

II.

Személyi rész

A vádlott egyetemet végzett, sebész szakorvos szakképzettséget, valamint proktológiai képesítést szerzett. Jelenleg a Szakorvosi Rendelőintézetben beosztott szakorvosként dolgozik, havi jövedelme nettó 210.000 Ft. Vállalkozóként kiegészítő rendelésből kb. havi nettó 30-40.000 Ft jövedelemre tesz szert. Nős családi állapotú, felesége fogászati szakasszisztensként dolgozik, havi jövedelme nettó 70.000 Ft. Két kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik. Vagyonát képezi egy lakás 1/1, egy másik - haszonélvezettel terhelt - lakás ½ tulajdoni és egy nyaraló 1/1 tulajdoni hányada, valamint egy személygépkocsi.

Büntetlen előéletű, más büntetőeljárás nincs folyamatban vele szemben.

III.

A bíróság által megállapított tényállás

A vádlott 2007. évtől dolgozott közalkalmazottként Önkormányzatának Szakorvosi Rendelőintézetében, mint sebész szakorvos. A vádbeli időben közvetlen felettese az intézet megbízott igazgatója, tanú3 volt.

1./

2010. március 02. napjának délutánján jelent meg a vádlott által ellátott sebészeti szakrendelésen tanú 1, akit megvizsgálva a vádlott azonnali ambuláns műtétet javasolt, azonban a beteg elfoglaltságra hivatkozva nem fogadta el a lehetőséget. A vádlott ekkor jelezte tanú 1nak, hogy egészségügyi problémája gyors beavatkozást igényel, ezért abban állapodtak meg, hogy a beteg hamarosan jelentkezik, ami másnap, 2010. március 03. napján, 10 óra utáni időpontban meg is történt.

tanú 1 a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. tv. 13. §-a értelmében térítésmentes orvosi ellátásra volt jogosult.

A szakma szabályainak minden tekintetben megfelelő proktológiai beavatkozás elvégzése után a vádlott obszerváció szükségessége miatt megkérte a pácienst, hogy várakozzon a folyosón, majd pár perc elteltével ellenőrizte a műtéti sebet és mivel úgy vélte, hogy az a szokásosnál jobban vérzik, ismételten kiküldte tanú 1t a váróterembe. A másodszori visszahíváskor tanú 1 a beavatkozás utóhatásaként rosszul lett, szédült, ájulás környékezte, elfelejtette az orvosnak feltenni kívánt kérdéseket, ezért a vádlott behívta hozzá a folyosón várakozó édesapját.

A két ellenőrzés egyike során pontosan meg nem állapítható helyről és módon előkerült pár darab 500 Ft-os bankjegy, amely pénzösszeg sorsa a vádlott és a páciens egyeztetése alapján az volt, hogy azt tanú 1 átadja hálája jeléül az asszisztensnőnek. Azt, hogy ez valóban megtörtént-e, szintén nem lehetett megállapítani.

Azt, hogy a vádlott hálapénzt vagy jogtalan előnyt tanú 1tól átvett volna, kétséget kizáróan megállapítani nem lehetett.

tanú 1 hazafelé úton hozzátartozóinak azt mesélte, hogy az általa adni kívánt 2.000 Ft összegű hálapénzt az orvos kevesellte, ezért további 8.000 Ft átadására került sor.

tanú 1 az eset kapcsán megkereste tanú3t - aki egyben az ő háziorvosa is volt - és elpanaszolta a történteket. tanú3 ekkor megkérte őt, hogy írja le és ezt követően nyújtsa be a bejelentését, aminek tanú 1 2010. március 05. napján eleget is tett.

2./

tanú 2- akit a vádlott már több ízben látott el korábban is a rendelőintézet sebészeti szakrendelésén - 2010. március 23. napján térdpanaszokkal kereste fel a vádlottat, aki alapos vizsgálat és röntgen után a beteget tanáccsal ellátva otthonába bocsátotta. tanú 2- mivel a végtagfájdalom nem enyhült - 2010. március 26. napján, pénteken ismét megjelent a vádlott rendelésén, ahol ismételt vizsgálat során a vádlott a beteg állapotában rosszabbodást nem tapasztalt, azonban a páciens megnyugtatása és az egészségügyi probléma teljes feltárása érdekében ultrahang vizsgálatra adott beutalót.

Az UH-diagnosztikai vizsgálatot a rendelőintézettel szerződéses viszonyban lévő Kft. végezte, az ellátás pedig a beutalóra tekintettel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozott volt, tehát a vizsgált személynek azt nem kellett térítenie.

A vádlott tanú2t a vizsgálat előtt arról tájékoztatta, hogy tudomása szerint a soronkívüliség a beteget terhelő költségvonzattal járhat, de azt követően a tb finanszírozott ellátásért senki nem kért térítést, így a vádlott sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!