A Székesfehérvári Törvényszék K.21378/2007/9. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ILLETÉKÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 319. §, 452. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 3. §, 26. §, 72. §, 78. §, 102. §, 2003. évi XCII. törvény (Art.) 97. §] Bíró: Gieszné dr. Boda Orsolya
Kapcsolódó határozatok:
*Székesfehérvári Törvényszék K.21378/2007/9.*, Kúria Kfv.39056/2008/8. (BH 2009.10.310), 3280/2017. (XI. 2.) AB határozat
***********
Fejér Megyei Bíróság
10.K.21.378/2007/9. szám
a magyar köztársaság nevében!
A Fejér Megyei Bíróság a dr. Wilhelm Viktor ügyvéd (...) által képviselt felperes neve (....) felperesnek,- a Schmidtné dr. Szurma Szilvia jogtanácsos által képviselt APEH Központi Hivatal Hatósági Főosztály Közép-dunántúli Kihelyezett Hatósági Osztály alperes ellen, illetékügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránti perben meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
a keresetet elutasítja.
Kötelezi a felperest, államnak külön felhívásra fizessen meg 22.800,- (Huszonkettőezer-nyolcszáz) forint illetéket.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 20.000,- (Húszezer) forint perköltséget.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s
Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt., valamint a P. F. Kft között 1998.október 19-én mezőgazdasági földhaszonbérleti szerződés jött létre, a ... 0627/6 hrsz. alatt felvett, gyümölcsös művelési ágú, 12 hektár, 1248 m2 nagyságú ingatlan.
A haszonbérleti szerződés 17 évi meghatározott időre szólt, a haszonbérlet kezdő időpontja 1998. január 1-je, a befejező időpontja 2014. december 31-e.
A szerződés 6. pontja szól az elővásárlási jogról. E szerint a felek tudomással bírnak arról, hogy a haszonbérlőt a haszonbérlet tárgyát képező földterületekre törvényes elővásárlási jog illeti meg. A haszonbérlő tudomásul veszi, hogy amennyiben a haszonbérelt földterület tulajdonának átruházásával összefüggésben, a törvényben biztosított elővásárlási jogát gyakorolja, feltéve, hogy tulajdonszerzési jogosultságát az átruházás időpontjában jogszabály nem korlátozza, akkor a haszonbérlet a tulajdon átruházására vonatkozó szerződés megkötésének a napjával megszűnik.
2006. augusztus 1-jén adásvételi szerződés jött létre a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet, mint eladó, valamint a felperes, mint vevő között. A felek megállapodtak abban, hogy az ingatlan-nyilvántartásban ... 0627/6 hrsz. alatt felvett, gyümölcsös művelési ágú, 12 hektár, 1248 m2 nagyságú ingatlant a vevő, a Termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény 10. § (1) bekezdés a) pontja alapján, mint elővásárlásra jogosult, megvásárolja.
A szerződés 1. pontjában a felek rögzítették, hogy a fenti ingatlant a P. F. Kft 2014. december 31-ig fennálló haszonbérleti joga terheli.
A szerződés 7. pontja szerint, a szerződés megkötésével egyidejűleg a vevő az eladótól átvette az ingatlanra vonatkozó haszonbérleti szerződés 1 példányát, valamint a szerződésben a felek kijelentették, hogy a szerződés 1. pontjában meghatározott ingatlan birtokába a szerződés aláírásának napján lép a vevő. A vevő a birtokbavétel napjával szedi az ingatlan hasznait, viseli a terheit és költségeit.
A Nemzeti Földalapkezelő Szervezet a P. F. Kft. részére 2006. január 1-től 2006. június 30-ig terjedő időszakra földterület bérbeadása címén 2006. október 19-én állította ki a számlát, melynek fizetési határideje 2006. november 15-e volt. Ezt követően a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet 2007. április 5-én további 1 hónapra, 2006. július 1-től 2006. július 31-ig terjedő időszakra állította ki a földterület bérbeadása után a bérleti díjról a számlát, melynek fizetési határidejét 2007. április 26-ában állapította meg.
A felperes, valamint a P. F. Kft. között 2007. január 24-i dátummal mezőgazdasági földhaszonbérleti szerződés megszüntetéséről jött létre közös megegyezés. E szerint a felek a ... 0627/6 hrsz-ú ingatlanon fennálló földhaszonbérleti szerződést, közös megegyezéssel 2006. augusztus 1-i hatállyal, a jövőre nézve megszűntették.
A mezőgazdasági földhaszonbérleti szerződés megszűntetése tárgyában létrejött közös megegyezésen haszonbérbe adóként a felperes írta alá a megállapodást, míg a haszonbérlő P. F. Kft részéről, mint a Kft. ügyvezetője, ugyancsak a felperes.
A Fejér Megyei Illetékhivatal, mint elsőfokú közigazgatási szerv ... számú elsőfokú határozatában a felperesnek az illetékmentesség biztosítása iránti kérelmét elutasította és kötelezte a felperest, hogy a fennálló 380.120,-Ft illeték tartozását, a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül fizesse meg.
Az elsőfokú határozat a felperes illetékmentesség iránti kérelmét az Illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 26. § (1) bekezdés p) pontja alapján utasította el arra hivatkozással, hogy a felperes a termőföldet a P. F. Kft fennálló haszonbérleti joga mellett vásárolta meg, az ingatlant bérbeadással hasznosítja, így az illetékkedvezmény részére nem biztosítható.
A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsőfokú határozat rendelkezéseit helyben hagyta ... számú határozatával 2007. március 19-én.
Az alperes hivatkozott arra, hogy az Illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 3. § (3) bekezdése szerint a visszterhes vagyonátruházási illeték kötelezettség a szerződés megkötése napján keletkezik.
A felperes fellebbezésével egyidejűleg becsatolt földhaszonbérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszűntetését tartalmazó, 2007. január 24-én kelt szerződés ellentmondásos, valamint ellentétes a Ptk. 319. § (2) bekezdésével, miszerint a szerződés megszűntetése esetében a szerződés a jövőre nézve szűnik meg. A haszonbérleti szerződés Ptk.-beli szabályozásából következik, hogy a haszonbérleti szerződést visszamenőlegesen nem lehet megszűntetni.
A visszterhes vagyonátruházási illeték alóli mentesség kizárólag valamennyi feltétel együttes teljesülése esetén illeti meg a vagyonszerzőt az Illetéktörvény 26. § (1) bekezdés p) pontja alapján. Nem elegendő, hogy a termőföldet szerző tulajdonos regisztrált őstermelőként vállalja, hogy 5 évig nem idegeníti el a megszerzett földterületet és azon vagyoni értékű jogot sem alapít, hanem szükséges a földterület őstermelőként történő mezőgazdasági célú hasznosítása is. A termőföld haszonbérbe adásával ez a feltétel nem valósult meg.
Felperes a kereset elutasítását kérte.
Az alperesi határozat jogszabálysértését abban jelölte meg, hogy az alperes helytelenül alkalmazta az Illetéktörvény 26. § (1) bekezdés p) pontjának az előírásait. Nem volt vitatott a felek között az, hogy a felperes regisztrációval rendelkező őstermelő, aki nyilatkozott arról, hogy a vásárolt termőföldet a vásárlástól számítva legalább 5 évig nem idegeníti el, valamint nyilatkozott arról is, hogy azon vagyoni értékű jogot nem alapít, és mezőgazdasági őstermelőként a termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítja.
A felperes tulajdonjog fenntartással vásárolta a termőföldet. Az így létrejött függő jogi állapotra tekintettel a felperes a tulajdonjogának az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséig még nem tekinthette magát az ingatlan tulajdonosának, így a haszonbérleti szerződés tekintetében sem rendelkezhetett tulajdonos módjára, annak megszűntetéséről sem dönthetett. Azt követően azonban, hogy az ingatlan-nyilvántartásba a tulajdonjoga bejegyzést nyert jogerősen, a P. F. Kft-vel kötött haszonbérleti szerződést közös megegyezéssel megszűntette az adásvételi szerződés létrejöttének időpontjára. Ebben az esetben nem a haszonbérleti szerződés visszamenőleges hatályú felbontásáról van szó, hanem egy tényleges állapot került rögzítésre, melyet alátámaszt az is, hogy a felperes részére a P. F. Kft haszonbérleti díjat nem is fizetett.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!