Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1995.12.722 I. Kötbér kikötésének minősül a felek olyan megállapodása, amelyben arra az esetre, ha egymás partnerével meghatározott időn belül üzleti kapcsolatba lépnek, kártérítés fizetésére vállaltak kötelezettséget [Ptk. 246. § (1) és (2) bek., 247. § (1) bek., 318. § (1) bek., 339. § (1) bek., GK 17.].

II. A perköltség viselésére vonatkozó rendelkezések alkalmazása, ha a bíróság a követelt kötbér összegét - mérlegelési jogkörében - mérsékli [Pp. 81. § (2) bek., Ptk. 247. § (1) bek., GK 17.].

A peres felek 1991. július 3-án szerződést kötöttek, amelyben a felperes az alperes által átadott szövetből férfinadrágok és zakók készítésére vállalkozott meghatározott díjazás ellenében. A szerződésben a felek kölcsönösen arra is kötelezték magukat, hogy egymás partnerével 5 éven belül nem lépnek üzleti kapcsolatba. A "Záradék"-nak nevezett e kikötés megszegése esetére - egymás javára - kártérítés címén 5 000 000 forint 15 banki napon belüli megfizetésére vállaltak kötelezettséget.

A felperes üzleti partnere volt az E. R. Kisszövetkezet, amellyel az alperes 1991. december 13-án bérmunkaszerződést kötött női selyemblézerek gyártására. Ezt a szerződést az alperes kezdeményezésére 1991. december 16-án felbontották.

A felperes keresetében 5 000 000 forint kártérítés és járulékai megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Keresetét az alperes szerződésszegésére alapította.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 5 000 000 forintot, annak kamatát és 400 000 forint perköltséget. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az elsőfokú bíróság a bizonyítékok mérlegelése alapján tényként állapította meg: az alperes tudott arról, hogy a felperes üzleti partnerével szerződik, ezzel a szerződésben tilalmazott magatartást megvalósította. A szerződésszegés jogkövetkezményeként köteles a felperesnek a kikötött mértékű kárátalányt megfizetni. A kártérítés mérséklésére - a Ptk. 318. §-ának (1) bekezdésére hivatkozva - nem látott törvényes lehetőséget.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét megváltoztatva a keresetet elutasította, és a felperest 250 000 Ft együttes első- és másodfokú perköltség megfizetésére kötelezte. A vitatott szerződési kikötést értelmezve a másodfokú bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a felek olyan üzleti kapcsolat létesítését kívánták kizárni, amely alapján az egyik fél a másik kiiktatásával nagyobb haszonra tehet szert és ez által a másik félre - a haszontól való elesés következtében - "kár háramlik". Az alperes által létesített szerződéses kapcsolat nem meríti ki a tilalmazott üzleti kapcsolat fogalmát, mert a jogviszony teljesítés nélkül megszűnt, ezért a felperest kár nem érte. Ehhez képest a felperes - "a hivatkozott szerződéses kikötés ellenére - az alperestől kártérítésre jogszerűen nem tarthat igényt", kártérítésről a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése értelmében csak abban az esetben lehet szó, "amennyiben a jogosultat kár éri".

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az első fokú ítélet helybenhagyását kérte. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság az ügy elbírálásánál jogszabálysértő módon alkalmazta a Ptk. 339. §-át, mert a felek között szerződéses kapcsolat állt fenn, ezért a jogvita eldöntésénél a szerződés tartalma az irányadó. A vitatott szerződési kikötés az üzleti kapcsolatba lépés tilalmának megszegését "pönalizálja" oly módon, hogy annak bekövetkeztére átalányösszeg fizetését rendeli, amelynek nem feltétele a kár tényleges bekövetkezése. A sérelmet szenvedett fél tehát sem a kár bekövetkeztét, sem annak nagyságát nem köteles bizonyítani. Állította, hogy elmaradt haszon formájában kárt is szenvedett, mert az alperes akkor járt volna el "jogszerűen", ha a női ruhák konfekcionálását nála rendeli meg.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet helybenhagyását kérte.

A felülvizsgált jogerős ítélet az alábbi okokból jogszabálysértő.

Tévesen helyezkedett a másodfokú bíróság arra a jogi álláspontra, hogy a felek jogvitájának elbírálására a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése az irányadó. Ez a jogszabály még a Ptk. 318. §-a (1) bekezdésének - egyébként elmaradt - felhívása mellett sem alkalmazható a perbeli jogkérdés eldöntésénél.

Az irányadó tényállás szerint a peres felek a szerződésben arra kötelezték magukat, hogy bizonyos magatartástól tartózkodnak, azaz nem lépnek üzleti kapcsolatba a másik fél üzleti partnerével. A tilalom megszegése esetére - "kártérítés címén" - meghatározott pénzösszeg kifizetésére kötelezték magukat. Abban a kérdésben kellett tehát állást foglalni, hogy az alperes megvalósította-e azt a szerződésszegést, amelynek szankcionálását a felek elhatározták és a szerződésszegés esetére kikötött pénzösszeg - a felek szándéka és nyilatkozata szerint - milyen funkciót volt hivatott betölteni.

A másodfokú bíróság a Ptk. 207. §-ának (1) bekezdésében írt körülmények helytelen mérlegelésével jutott arra a következtetésre, hogy a felek csak olyan üzleti kapcsolat létesítését kívánták szankcionálni, amely egyben anyagi hátrányt is okoz.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!