Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék P.20157/2021/4. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:42. § (1) bek.] Bíró: Kelemenné dr. Fenyves Enikő

Fővárosi Törvényszék

31.P.20.157/2021/4/II.

A Fővárosi Törvényszék a dr. Varga István ügyvéd (ügyvéd címe.) által képviselt felperes (felperes címe.) felperesnek - dr. Sepsi Tibor Lajos ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt alperes (alperes címe.) alperes ellen személyiségi jog megsértése, jóhírnév megsértése iránt indított perében meghozta az alábbi

ítéletet:

A bíróság a kerestet elutasítja.

Kötelezi felperest fizessen meg az állam javára - a NAV külön felhívására - 36.000.- (harminchatezer) forint eljárási illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítést követő 15 nap alatt fellebbezést lehet benyújtani a Fővárosi Törvényszéknél írásban, kizárólag elektronikus úton a Fővárosi Ítélőtáblához, mint másodfokú bírósághoz címzetten; elektronikus kapcsolattartás esetén a fellebbezés csak elektronikus úton nyújtható be.

A másodfokú eljárásban a jogi képviselet kötelező, ezért a fellebbezést benyújtó félnek jogi képviselőt szükséges meghatalmaznia. Ha a fellebbezést benyújtó fél jogi képviselővel nem rendelkezik, a fellebbezést a bíróság hiánypótlási felhívás kiadása nélkül visszautasítja. A fellebbezést benyújtó fél pártfogó ügyvédi képviselet biztosítása iránti esetleges kérelmét a jogi segítségnyújtó szolgálatnál terjesztheti elő.

A fellebbezésben új tény állítására, illetve új bizonyíték előadására akkor kerülhet sor, ha az új tény vagy az új bizonyíték az elsőfokú határozat meghozatalát követően jutott a fellebbező fél tudomására, feltéve, hogy az - elbírálása esetén - rá kedvezőbb határozatot eredményezett volna.

A fellebbezésben új tény állítására, illetve új bizonyíték előadására, vagy az elsőfokú bíróság által mellőzött bizonyítás lefolytatásának indítványozására akkor is sor kerülhet, ha az az elsőfokú határozat jogszabálysértő voltának alátámasztására irányul.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálja el, kivéve, ha a felek bármelyike tárgyalás tartását kéri, a bíróság azt indokoltnak tartja, vagy tárgyaláson foganatosítható bizonyítást kell lefolytatni. A fellebbező félnek a tárgyalás tartására irányuló kérelmét a fellebbezésében kell előterjesztenie. A fellebbező fél ellenfele a fellebbezés kézbesítésétől számított tizenöt napon belül tárgyalás tartását kérheti.

A felek kérelme alapján sem kell tárgyalást tartani, ha az elsőfokú bíróság ítéletét a 379. és 380. §-ban meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, a fellebbezés csak a teljesítési határidővel vagy a részletfizetés engedélyezésével, illetve az előzetes végrehajthatósággal kapcsolatos, vagy a fellebbezés csak az ítélet indokolása ellen irányul.

Indokolás

[1] A bíróság a per adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

Az alperes által megjelentetett portál1 internetes oldalon 2020. szeptember 27. napján "cikk címe1" címmel cikk jelent meg.

A cikk többek között az alábbiakat írta:

Lapunk birtokába került egy felvétel, amin látszik, hogy a párt1 felperes személyesen intézkedik a település1i időközi polgármester választás helyszínén, ahol információink szerint két nap alatt a második választási csalást követi el a párt1.

Két kifogást is intézett ma a helyi választási bizottsághoz a szervezet elnöke személy1, mert álláspontja szerint személy2, a párt1 jelöltjének győzelme érdekében szerveztek láncszavazást a település1i választáson.

A beadvány két részből áll, az elsőben ez olvasható:

Állampolgárok az általuk megkapott szavazólapokat nem az urnába dobják, hanem azon a nevet bejelölik, majd azt magukkal a szavazókörből kihozzák. A szavazókörből kilépve az általuk előre kitöltött szavazólapot bemutatják, majd az immár kitöltött szavazólappal megy be a következő választópolgár, aki azt dobja be az urnába, majd a saját szavazólapját kihozza.....

A második beadványban az olvasható, hogy a szervezet elnökének álláspontja szerint személy3, a párt2 jelenlegi önkormányzati képviselője, aki a mai választáson is a 3. számú választókerületben indul, közvetlen kampánytevékenységet folytat a 9. számú szavazókörnél, a szavazókörben illetéktelenül tartózkodik, felügyeli a választópolgárok szavazását.

A szervezet egyébként kép- és videófelvételeket is csatolt a kérelemhez, ezek álláspontjuk szerint azt bizonyítják, hogy: .....

Érdekesség, hogy a szervezet által csatolt felvételek egy részén felperes párt1 országgyűlési képviselő, a parlament gazdasági bizottságának elnöke is látható. felperesről az azóta a párt1 által bezáratott napilap1 azt írta: személy4 egyik politikai verőlegénye, akit bármilyen feladattal meg lehet bízni, kapható bármire. Lapunk információi szerint felperes személyesen felügyelte ma a szavazást településen1."

[2] Felperes kereseti kérelmében annak megállapítását kérte, hogy alperes megsértette a jóhírnévhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy az általa megjelentetett portál1 internetes oldalon 2020. szeptember 27. napján megjelent "cikk címe1" című cikkben azt a valótlan tényt állította, hogy felperes személyesen irányította a párt1 által elkövetett választási csalást településen1.

A jogsértés tényének megállapításán túl alperest sérelemdíj címén 500.000.- forint tőke és annak 2020. szeptember 28. napjától számított kamata megfizetésére kérte kötelezni, továbbá a perköltsége megtérítését igényelte.

Hivatkozott a Ptk. 2:42. § (1) (2) bekezdésére, 2:43. § d) pontjára, 2:45. § (2) bekezdésre, 2:51. § (1) bekezdés a) pontjára, 2:52. §-ra.

Érvelése szerint a cikk azt a valótlan tényt állította, hogy személyesen irányította a párt1 által elkövetett választási csalást településen1, alperes állítása nem értékítélet, véleménynyilvánítás, a valótlan tényállítás a jóhírnevét sérti, csorbítja, a tényállításra egyértelműen bizonyítható, vagy cáfolható, utalt a BDT 2011.2403 pontra, a jóhírnév sérelme szempontjából a tényállítás a múltban, vagy jelenben történt konkrét cselekményre, vagy eseményre vonatkozó közlés melyet a véleménynyilvánítástól az is elhatárol, hogy míg a tények fennállása elvileg bizonyítható, addig az értékítéletek valóság tartalma nem bizonyítható, a felperes számára sérelmes, hogy alperes választási csalással hozta összefüggésbe a nevét. Alperes valótlan közlése széles körben ismertté vált, kijelentését a nagy nyilvánosságnak szánta, ehhez mérten jelölte meg a sérelemdíj összegét.

Csatolta okirati bizonyítékként a sérelmezett cikket.

Hivatkozott a BDT 2014.3130. számra, a közszereplői státusz csak szűkíti a személyiségi jog védelmét, de nem zárja ki az azzal kapcsolatos igényérvényesítés lehetőségét.

Hivatkozott a BDT 2005.1278. számra, valótlan és hátrányos megítélés kiváltására alkalmas tényállítás esetén a közszereplő ugyanolyan feltételekkel jogosult személyiségi jogvédelemre, mint bármely más személy.

Utalt az EBH 2018.B.19. számra, a véleménynyilvánítás szabadsága nem korlátlan, nem élveznek védelmet a gyalázkodó bűncselekmények elkövetésére utaló, valótlan tartalmú tényállítások, a közszereplő működésével kapcsolatos olyan tényállítások, amelyek - valóságuk esetén - a közszereplő ellen büntető szabálysértési vagy fegyelmi eljárás megindításának alapjául szolgálhatnak, meghaladják a szabad véleménynyilvánítás alkotmányos határait, és alkalmasak a sértett jóhírének, becsületének megsértésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!