Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2001.11.511 A védett úton a megengedett sebességhatár átlépésével közlekedő gépkocsi vezetője a közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt - gondatlanságának hiányában - nem vonható felelősségre, ha a baleset elsődlegesen azért következett be, mert a védett utat keresztező járművezető az elsőbbségadásra vonatkozó kötelezettségének nem tett eleget, jóllehet a védett úton haladó jármű sebességtúllépése nem volt megtévesztő jellegű [Btk. 187. § (1) bek., 14. §, KRESZ 3. § c) pont, 26. § (1) bek. a) pont IV. tét., BJE 6/1998. sz.].

A kerületi bíróság az 1998. december 3. napján hozott ítéletével az I. r. terheltet a közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt 300 napi tétel, napi tételenként 60 forint pénzbüntetésre ítélte; a II. r. terheltet a közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt ellene emelt vád alól felmentette.

A másodfokú bíróság az 1999. november 16-án kelt végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét mindkét terhelt vonatkozásában helybenhagyta.

A megállapított tényállás lényege a következő.

Az I. r. terhelt 1995. október 16-án 21 óra 40 perc körüli időben közlekedett a személygépkocsijával, amelyben szülei foglaltak helyet. Az I. r. terhelt az út kereszteződésénél balra kívánt kanyarodni. Az osztott pályás, két-kétsávos úttestet középen villamossínek és azok mellett levő járdasziget választja el, amelyen nyírott sövény található. Az útkereszteződés mindkét oldalán a járdaszigeten "elsőbbségadás kötelező" jelzőtábla került elhelyezésre. Az I. r. terhelt a kereszteződésben a balra kanyarodás után egyenesen kívánta az útját folytatni.

Ebben az időben az ellenkező irányból az út belső sávjában a II. r. terhelt a gépkocsijával közlekedett, kb. 74-86 km/óra sebességgel. Kb. 41-43 méterre járt a kereszteződéstől, amikor az I. r. terhelt megkezdte a kanyarodást, mivel az elsőbbségi helyzetben közlekedő gépkocsit nem vette észre.

A II. r. terhelt a féktávolságon belül elé kanyarodó gépkocsit látva fékezett, de a gépkocsit már nem tudta megállítani, így 54-65 km/óra sebességgel a 14-17 km/óra sebességgel közlekedő I. r. terhelt által vezetett személygépkocsi jobb oldalának ütközött.

A II. r. terhelt által vezetett gépkocsi után 20,4 m féknyom maradt hátra. A baleset helyszínén a megengedett sebesség 50 km/óra volt. A II. r. terhelt 50-53 km/óra sebesség mellett lassító fékezéssel tudta volna a balesetet elkerülni.

A baleset következtében az I. r. terhelt gépkocsijának két utasa 8 napon túl gyógyuló, az I. r. terhelt pedig 8 napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett.

Az elsőfokú bíróság a II. r. terheltet bűncselekmény hiányában felmentő rendelkezését azzal indokolta, hogy a II r. terhelt sebességtúllépése nem volt olyan jelentős, amelynél a terheltnek arra kellett volna számítania, hogy az elsőbbségadásra kötelezettet megtéveszti. A II. r. terhelt sebességtúllépése észlelhetőségét ez nem tette lehetetlenné. Az elsőfokú bíróság megítélése szerint, amikor az I. r. terhelt féktávolságon belül a II. r. terhelt elé kanyarodott, akkor a II. r. terhelttől az I. r. terhelt gépkocsija 40 méterre járt, ez a távolság pedig figyelmes vezetés mellett mindenképpen lehetővé tette volna számára az egyenes úton érkező gépkocsi észlelését és sebességének felmérését.

A másodfokú bíróság a II. r. terhelt felmentése tekintetében az elsőfokú bíróság jogi következtetésével egyetértve csupán a felmentés jogcímét változtatta meg a bizonytalansági tényezőkre utalva akként, hogy azt a Be. 214. §-a (3) bekezdésének b) pontja alapján látta megállapíthatónak. A másodfokú bíróság jogi érvei körében kiemelte, hogy a II. r. terhelt sebességtúllépésben megnyilvánuló szabályszegése nem áll releváns okozati összefüggésben a bekövetkezett balesettel. A Legfelsőbb Bíróság BJE 6/1998. számú jogegységi határozatában kifejtettekre hivatkozva rámutatott, hogy az elsőbbségadásra kötelezett akkor is felelősséggel tartozik az elsőbbségi szabályok megszegéséért, ha az elsőbbségre jogosult a megengedett sebességét túllépte. Mielőtt az elsőbbségadásra kötelezett ténylegesen megkezdi azt a műveletet, amellyel kapcsolatban elsőbbséget kell adnia, vagyis a bekanyarodást, meg kell győződnie ennek a műveletnek a veszélytelenségéről, és a megengedettnél nagyobb sebességgel közlekedő elsőbbségre jogosult jármű részére is biztosítani kell az elsőbbséget. A másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint az adott esetben a baleset oka kizárólag az volt, hogy az I. r. terhelt a védett útra történő ráhaladása előtt annak veszélytelenségéről nem győződött meg, mert amennyiben a kellő körültekintést nem mulasztotta volna el, időben észlelhette volna az elsőbbséggel rendelkező, de semmiképpen sem megtévesztő sebességtúllépéssel. az ütközési ponttól mindössze 40 méterre közlekedő járművet.

Az első- és másodfokú bíróság ügydöntő határozata ellen a legfőbb ügyész törvényes határidőn belül felülvizsgálati indítványt nyújtott be a II. r. terhelt terhére, a felmentését sérelmezve anyagi jogszabálysértésre hivatkozva. A felülvizsgálati indítványban kifejtett álláspont szerint az eljárt bíróságok figyelmen kívül hagyták a Legfelsőbb Bíróság BJE 6/1998. számú jogegységi határozatának 2) pontjában írt és a bíróságokra kötelező iránymutatást, mely szerint a megengedett sebességet túllépő elsőbbségre jogosult jármű vezetője is felelősséggel tartozik a balesetért, kivéve, ha a baleset a jármű megengedett sebessége mellett is bekövetkezett volna.

Mivel ebben az ügyben az elsőfokú bíróság tényként állapította meg, hogy a II. r. terhelt 53 km/óra haladási sebesség mellett még lassító fékezéssel is el tudta volna kerülni a balesetet, a mérlegelést nem tűrő szabály megszegése nyilvánvalóan okozati összefüggésben van a balesettel. Mivel a II. r. terhelt az elé kanyarodó járművel történő összeütközés elkerülése érdekében nyomban célratörően cselekedett, és ezzel a KRESZ 3. §-a c) pontjában előírt baleset-elhárítási kötelezettségét teljesítette, az elhárítása kizárólag a KRESZ 26. §-a (1) bekezdése a) pontjának IV. tételében foglalt kötelező szabály megszegése miatt nem járt eredménnyel. A II. r. terheltet a hivatkozott szabály megszegése tekintetében gondatlanság (luxuria) terheli.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!