Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37460/2006/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (FÖLDVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1957. évi IV. törvény (Áe.) 3. §, 1994. évi LV. törvény (Földtörvény) 44. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Darák Péter, Fekete Ildikó

Kfv.IV.37.460/2006/6.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Pusztai Attila ügyvéd által képviselt felperesnek a Pest Megyei Földhivatal alperes ellen földvédelmi ügyben hozott határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben - amelyben az alperes pernyertessége érdekében a Kft. beavatkozott - a Pest Megyei Bíróság 8.K.26.287/2005/22. számú jogerős ítélete ellen a felperes részéről 23. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem elbírálása folytán az alulírott napon megtartott tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Pest Megyei Bíróság 8.K.26.287/2005/22. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 5.000 /ötezer/ forint és az alperesi beavatkozónak 10.000 /tízezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget, továbbá az államnak - külön felhívásra - 36.000 /harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes és tulajdonostársai 1998. március 26-án szerződést kötöttek az alperesi beavatkozóval - mint bányavállalkozóval - a k-i x hrsz-ú, 29 ha 1256 m2 területű, 347,17 AK értékű gyep, szántó művelési ágú, külterületi földrészlet hasznosítására.

A szerződésből kitűnik, hogy az ingatlan a K.-VI. H. védnéven, illetve a K.-VII. Ö. védnéven megállapított és nyilvántartott bányatelkekre vonatkozik, amely bányatelkek az ingatlan egészét lefedik.

A felperes és a tulajdonostársak a szerződésben foglaltak szerint biztosítják az alperesi beavatkozó - mint bányavállalkozó - részére a földön levő bányatelkek bányászható területére a kitermelés kizárólagos lehetőségét, illetve hozzájárulnak, hogy a bányavállalkozó a bányahatóság által jóváhagyott, mindenkor érvényes termelési tervével /műszaki üzemi terv/ összhangban a földet a földtörvény szerinti más célra - kizárólag bányászati célra - igénybe vegye, művelésből kivonja.

A földtulajdonosok egyúttal felhatalmazták a bányavállalkozót arra, hogy a földművelésből való kivonási eljárását nevükben és képviseletükben - szükség szerint - lefolytathassa.

Az alperesi beavatkozó 2002. november 12-én a k-i x hrsz-ú ingatlan teljes területének termelésből való kivonását kérte a tulajdonosok nevében és felhatalmazása alapján.

A Földhivatal 2003. október 14-én kelt határozatával a kérelemhez mellékelt terület-kimutatás szerinti 7 ha 541 m2, 93,29 AK nagyságú és kataszteri tiszta jövedelmű, 3. minőségi osztályú legelő és 4. minőségi osztályú szántó művelési ágú termőföld végleges más célú hasznosítását engedélyezte, kavicsbánya bővítése céljára.

A határozat tartalmazza, hogy az engedély öt év után érvényét veszti, ha ezen idő alatt az engedélyezett beruházások megkezdésére nem kerül sor, illetve, hogy a termőföld más célú hasznosítására adott engedély nem mentesíti a beruházót más hatósági engedélyek beszerzése alól.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A határozat indokolásában rámutatott arra, hogy a termőföld más célú hasznosítására vonatkozó engedélynek nem feltétele a tulajdonosi hozzájárulás, illetve, hogy az alperesi beavatkozót - mint bányavállalkozót - az 1998. március 26-i szerződés alapján, mint jogszerű használót tekintette ügyfélnek.

A határozat indokolása tartalmazza azt is, hogy a bányavállalkozó az újabb terület igénybevételét a kitermelés folyamatosságának biztosításával, illetve a termelési volumen növekedésével indokolta, amelynek alapján a helyhez kötött beruházásnak minősülő bányabővítés céljára történő igénybevétel földvédelmi érdekkel nem ellentétes.

Az alperes határozatával szemben a felperes terjesztett elő keresetet, amelyben annak - az elsőfokú határozatra kiterjedő - hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú földhivatal új eljárásra kötelezését kérte.

A Pest Megyei Bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította.

Az ítélet indokolása szerint az alperesi beavatkozó a más célú hasznosítás engedélyezése iránti kérelmet - mint a szerződésben bányászati tevékenységre feljogosított személy - saját nevében is előterjeszthette, nem csak a tulajdonosok meghatalmazása alapján, azok nevében.

A megyei bíróság a termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény /a továbbiakban: Ftv./ 44. § /1/ és /3/ bekezdése, 47. § /1/, /2/ és /3/ bekezdése, 48. § /1/ bekezdése alapján arra az álláspontra helyezkedett, hogy a földhivatalnak nem kellett vizsgálnia, hogy a szerződés 4. pontja szerint a felperes és a tulajdonostársak a bányászati tevékenység gyakorlásához szükséges jogok átruházását milyen más feltételhez /pl. műszaki üzemi terv megléte, előzetes tájékoztatás/ kötik.

A hivatkozott törvényi rendelkezések alapján a megyei bíróság azt állapította meg, hogy a bányatelek fektetésére vonatkozó bányahatósági határozatok és jóváhagyott műszaki üzemi terv csatolása a más célú hasznosítás engedélyezése iránti eljárásban nem szükséges.

Hangsúlyozta továbbá, hogy a beavatkozó által benyújtott vázrajz és terület-kimutatás arra szolgál, hogy a beruházás megvalósításához szükséges területet ábrázolja, ahhoz azonban nem szükséges a tulajdonosok aláírása.

Végül rámutatott arra, hogy az alperes által helybenhagyott engedély csak arra biztosít lehetőséget, hogy a beavatkozó a további szükséges engedélyek birtokában hasznosítsa a termőföldet eltérő célra.

A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben annak hatályon kívül helyezését, és a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatalát kérte.

Álláspontja szerint a beavatkozó a földtulajdonosokkal kötött szerződés alapján kizárólag, mint a földtulajdonosok képviselője járhatott el a más célú használat engedélyezésére irányuló eljárásban. Ebben az esetben pedig a földhivatalnak vizsgálnia kellett volna a szerződés 4. pontjában rögzített meghatalmazási feltételeket és korlátokat is; vagyis az eljárás megindításához a beavatkozónak érvényes és jogerős műszaki üzemi tervvel kellett volna rendelkeznie, illetve tájékoztatnia kellett volna a földtulajdonosokat a tervezett lefedés helyéről és mértékéről; a beavatkozó azonban ezeket a feltételeket nem teljesítette.

A felperesi álláspont szerint a jogerős ítélet azért is jogszabálysértő, mert a földhivatal nem vizsgálta megfelelően, vajon az igénybevétel indokolt szükségletet elégít-e ki. Állította, hogy miután a beavatkozó érvényes műszaki üzemi tervvel nem rendelkezett, az indokolt szükségességet sem tudta igazolni, hiszen a konkrét bányászati tevékenység megkezdéséhez érvényes műszaki üzemi terv szükséges. E tekintetben az első- és a másodfokú földhivatal álláspontja egymással ellentétes, hiszen az elsőfokú földhivatal hiánypótlás keretében kérte be a műszaki üzemi tervet, míg az alperes szerint az indokolt szükséglet igazolásához érvényes műszaki üzemi tervre nincs szükség.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!