Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.2.70 I. A más javai ellen intézett jogellenes magatartás elhárítása érdekében jogos védelmi helyzetben levő személlyel szemben fellépő elkövető javára fogalmilag kizárt a jogos védelmi helyzet jogszerű megállapítása [Btk. 29. § (1) bek., 321. § (1) bek., 170. § (2) bek.].

II. A más javai ellen intézett jogtalan támadás fogalma alá esik a közvetlen erőszak nélkül véghezvitt lopási cselekmény abban az esetben is, ha az csupán szabálysértési értékre irányul [Btk. 29. § (1) bek., 317. § (1) bek.].

A városi bíróság az 1994. február 24. napján kihirdetett ítéletével az ügyben felelősségre vont terheltek közül az I. r. terheltet az ellene csoportosan elkövetett rablás bűntettének a vádja alól felmentette; ugyanakkor bűnösségét megállapította rablás bűntettében és súlyos testi sértés bűntettében, és ezekért halmazati büntetésül mint többszörös visszaesőt 3 évi fegyházbüntetésre és 4 évre a közügyektől eltiltásra ítélte;

a III. terheltet a bűnsegédként, csoportosan elkövetett rablás bűntettének vádja alól felmentette; egyidejűleg bűnösnek mondotta ki rablás bűntettében mint bűnsegédet, és ezért-a végrehajtásában háromévi próbaidőre felfüggesztett - 1 év 8 hónapi börtönbüntetésre ítélte. A megállapított tényállás lényege a következő.

Az I. r., a III. r. és a tk. IV. r. terheltek 1992. november 2. napján a káposztaföldekre mentek, és ott R. I. káposztaföldjén "tallózva" káposztafejeket raktak be a magukkal vitt zsákba.

S. J. a szomszédos káposztaföldjén dolgozott; az időközben lovas szekérrel a helyszínre érkező fia - az ügy sértettje, S. S. - észrevette, hogy a három terhelt R. I. káposztáját szedi. A felháborodott sértett hangos szidalmazás közben és az ostorával fenyegető mozdulatokat végezve azt kiabálta, hogy a terheltek hagyják el R. I. káposztaföldjét. Ezt észlelve az I. r. terhelt a sértett felé indult, majd közöttük dulakodás keletkezett. Annak során a sértett az ostorával az I. r. terhelt felé csapott, aki az ostort elkapta, és amikor az elszakadt, a sértett a földre esett. Az eseményeket észlelő S. J. a fia segítségére sietett, és a kezében lévő kisbalta tompa végével az I. r. terhelt felé ütött. Az ütés az I. r. terhelt homlokát érte, és hámhorzsolásos sérülést okozott.

Az I. r. terhelt a sértettől elvett ostornyéllel - amely keményfából készült, a hossza 35 cm, a körfogata pedig 7,5 cm volt - a bal karja felemelésével védekező S. J. alkarjára ütött, és annak darabos törését okozta, amelynek a gyógytartama 6 hét volt.

A dulakodást távolabbról szemlélte a tk. IV. r. terhelt, aki nem avatkozott be tevőlegesen az eseményekbe, a III. r. terhelt pedig csupán szidalmazta a dulakodó sértettet, közvetlenül ő sem avatkozott bele a dulakodásba.

A II. r. terhelt - aki nem ismerte az összetűzést kiváltó okot - az I. r. terhelt homloksérülése után szaladva érkezett a helyszínre, S. J. kezéből kivette a kisbaltát és azt eldobta. Az események végső szakaszában az I. r. terhelt az elszakadt ostort visszaadta a sértettnek, majd a tk. IV. r. terhelttel visszamentek R. I. káposztaföldjére, és onnan kb. 10 kg káposztát hazavittek. R. I. kára mintegy 250 forint, amely nem térült meg.

A városi bíróság ítéletének a fk. IV. r. terheltet büntethetőséget kizáró okból felmentő rendelkezése jogerőre emelkedett.

A megyei bíróság az ügyésznek az I.-II.-III. r. terheltek terhére szóló, illetve az I. r. terhelt esetében védelmi fellebbezések alapján bírálta felül a városi bíróság ítéletét. Az ennek során 1994. szeptember 9. napján meghozott ítéletével - az első fokú ítéletet megváltoztatva - az I. r. terheltet a rablás bűntette és a súlyos testi sértés bűntette, míg a III. r. terheltet a bűnsegédként elkövetett rablás bűntette miatt emelt vád alól felmentette; míg esetükben, valamint a II. r. terhelttel szemben a tulajdon elleni szabálysértés miatt indított eljárást megszüntette.

A felülbírálat eredményeként a másodfokú bíróság megállapította, hogy a városi bíróság a bizonyítási eljárást nem a kellő alapossággal és körültekintéssel folytatta le; ugyanakkor a büntetőeljárás több szabályát is megsértve tárgyalt. A megyei bíróság a hibákat és hiányosságokat a másodfokú eljárásban kiküszöbölhetőnek találta, és ezért a Be. 258. §-a (1) bekezdésének a) pontja alkalmazásával a tényállást akként helyesbítette, hogy mellőzte annak a megállapítását: az I. r. terhelt és S. S. sértett között dulakodás keletkezett, továbbá, hogy S. J. a dulakodók szétválasztása és a fia számára nyújtandó segítség szándékával szaladt a helyszínre;

a II. r. terheltnek nem volt tudomása arról, hogy a veszekedésnek mi volt a kiváltó oka, és már csak akkor érkezett a helyszínre, amikor az I. r. terhelt homloka vérzett. Megérkezve S. J.-től a kisbaltát elvette és eldobta.

A megyei bíróság tényként állapította meg, hogy az egész büntetőeljárásban nem merült fel adat arra, hogy az I-III. r. terheltek a káposzta megszerzése vagy megtartása érdekében alkalmaztak erőszakot a sértettel és a sértett apjával szemben.

Az események részesei cselekményét értékelve, a megyei bíróság azt a jogi álláspontot fejtette ki, hogy az I. r. terhelt csupán védekezett, amikor S. S. az ostorával támadóan felé csapott, és azt elkapta; és ugyancsak nem állt a jogtalanság talaján akkor sem, midőn a neki vérző sérülést okozó S. J. támadását akként hárította el, hogy a már hozzá került ostornyéllel egy ízben az alkarjára ütött. Az I. r. terheltnek ez a magatartása jogszerű és indokolt is volt, mert S. J. emberi élet kioltására alkalmas eszközzel támadt reá; védekező magatartásában megtorlási elem nem igazolható, az csupán a jogtalanul támadó sértett tettlegességének az elhárítását szolgálta.

A terhelt az ostornyéllel leadott ütésével nem okozott súlyosabb sérelmet, mint amilyennel a sértett jogtalan támadásának a lehetséges következménye őt fenyegette.

Mivel a védekező magatartás nem volt aránytalan a támadással, ezért az I. r. terhelt a Btk. 29. §-ának (1) bekezdésében meghatározott jogos védelmi helyzetben volt; következésképpen tévedett a városi bíróság amikor az I. r. terhelt bűnösségét a súlyos testi sértés bűntettében megállapította.

A megyei bíróság a jogi értékelését összegezve kifejtette: a városi bíróság - a bűnösség megállapítása mellett - eljárásjogi törvénysértést eredményező módon mentette fel az I-II-III. r. terhelteket a társtettesként, illetve bűnrészesként csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt emelt vád alól; továbbá mert sem a nyomozás, sem pedig a bírósági eljárás anyagában nincs adat arra, hogy a fellebbezéssel érintett terheltek a káposzta megszerzése, illetőleg megtartása érdekében bárkivel szemben erőszakot vagy fenyegetést alkalmaztak volna, a rablás bűncselekményének a tényállási eleme hiányában az I. r. és a III. r. terhelteket - a jogcím tekintetében a II. r. terheltet is - a Be. 214. §-a (3) bekezdés a) pontjának első fordulata alkalmazásával bűncselekmény hiányában mentette fel a Btk. 321. §-ának (2) bekezdésében meghatározott, és az (1) bekezdés szerint büntetendő rablás bűntette vádja alól;

míg ezt meghaladóan az I. r. terheltet a Be. 214. §-a (3) bekezdésének c) pontja felhívásával büntethetőséget kizáró jogos védelem jogcímén mentette fel a Btk. 170. §-ának (1) bekezdésében meghatározott és a (2) bekezdés szerint minősülő súlyos testi sértés bűntettének vádja alól.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!