Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Bf.279/2016/11. számú határozata testi sértés bűntette (ÉLETVESZÉLYT okozó testi sértés bűntette) tárgyában. [2012. évi C. törvény (Btk.) 164. §, 166. §, 208. §] Bírók: Halász Etelka, Hrabovszki Zoltán, Sebe Mária

Kapcsolódó határozatok:

Budaörsi Járásbíróság Bk.90/2011/3., Fővárosi Törvényszék B.1251/2015/26., *Fővárosi Ítélőtábla Bf.279/2016/11.*

***********

Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság

4.Bf.279/2016/11. szám

A Fővárosi Ítélőtábla mint másodfokú bíróság a Budapesten, 2017. február hó 28. napján tartott nyilvános ülés alapján meghozta és kihirdette a következő

ítéletet:

Az életveszélyt okozó test sértés bűntette és más bűncselekmény miatt az I. rendű vádlott és társa ellen indult büntetőügyben a Fővárosi Törvényszék 2016. május hó 9. napján kelt 22.B.1251/2015/26. számú ítéletét mindkét vádlottal szemben megváltoztatja.

Az I. rendű vádlott testi épséget sértő cselekményeit 1 (egy) rendbeli folytatólagosan elkövetettnek [Btk.164.§ (1), (8) bekezdés I. fordulat];

a II. rendű vádlott cselekményét segítségnyújtás elmulasztása bűntettének [Btk.166.§ (1), (3) bekezdés I. fordulata] minősíti.

Az I. rendű vádlott lakcíme: ...

Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét Az I. rendű és a II. rendű vádlott vonatkozásában helybenhagyja.

A másodfokú eljárásban felmerült 20.000.- (húszezer) forint bűnügyi költségből a vádlottakat fejenként 10.000 -10.000.- (tízezer-tízezer) forint terheli.

Az ítélet ellen további fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

A Fővárosi Törvényszék a 2016. május hó 9. napján kihirdetett 22.B.1251/2015/26. számú ítéletével:

- Az I. rendű vádlottat 2 rendbeli testi sértés bűntette [2012. évi C. törvény 164.§ (1) bek., (8) bek. I. fordulata, valamint 164.§ (1) bek., (6) bek. b/ pontja] és kiskorú veszélyeztetésének bűntette [2012. évi C. törvény 208. § (1) bek.] miatt - halmazati büntetésül - 7 év börtön fokozatú szabadságvesztésre és 7 évi közügyektől eltiltásra;

- a II. rendű vádlottat kiskorú veszélyeztetésének bűntette [ 2012. évi C. törvény 208. § (1) bek.] miatt 1 év, börtön fokozatú szabadságvesztésre és 2 évi közügyektől eltiltásra ítélte, egyben a II. rendű vádlottal szemben elrendelte a Budaörsi Városi Bíróság 11.Bk. 90/2011/3. számú ítéletével kiszabott 6 hónapi, 2 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés végrehajtását.

Rendelkezett a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontjáról, megszüntette a vádlottak szülői felügyeleti jogát és megosztva kötelezte őket a felmerült bűnügyi költség viselésére.

Az ügydöntő határozatot annak kihirdetését követően az ügyész mindkét vádlott tekintetében tudomásul vette, ellene az I. rendű és a II. rendű vádlottak felmentésért, míg védőik elsődlegesen felmentés, másodlagosan enyhítés érdekében jelentettek be fellebbezést.

Az I. rendű védője perbeszédében fellebbezését mindkét irányban fenntartotta.

A kiskorú veszélyeztetésével kapcsolatban azon álláspontjának adott hangot, hogy kétséget kizáróan nem nyert bizonyítást, miszerint az I. rendű vádlott ne gondoskodott volna rendesen a gyermekéről. A csecsemő alultápláltságában szerepet játszott, hogy az anya teje v alamilyen gyulladás folytán elapadt, de akár lehetett a kicsi olyan életszakaszban, amikor egyszerűen étvágytalan volt.

A 2013. február 7-én történt eseményekkel kapcsolatban az elsőfokú bíróság a történeti tényállás megállapításakor leginkább az orvosszakértői véleményre alapozott. Önmagában az, hogy a gyermek sérülése szilárd felülethez való ütődéstől keletkezett, még nem jelenti feltétlenül, hogy azt a terhelt okozta, még akkor sem, ha az eljárás során nem mindig a valóságnak megfelelően nyilatkozott. Nem értett egyet az ügyészi állásponttal, miszerint a 2/A pont alatti magatartás élet elleni bűncselekmény kísérletét valósítaná meg.

A 3./ tényállási pontbeli sérülés létrejöttére szintén magyarázatot adott a vádlott, nem lehet a büntetőjogi felelősségére következtetni az utólagos magatartásából, különösen mert kétségbe vonta annak a tanúnak az állítását, aki szerint ahelyett, hogy a gyerekkel törődött volna, inkább szórakozni akart.

Elsőlegesen kellő bizonyítékok hiányában az I. rendű vádlott felmentését, másodlagosan a kiszabott büntetés enyhítését kérte.

a II. rendű vádlott védője perbeszédében rámutatott, hogy megítélése szerint az ítéleti tényállásból nem állapítható meg kétséget kizáróan, hogy mennyi idő telt el pontosan a vádlott hazamenetele és a sértett orvoshoz kerülése között. Nincs hitelt érdemlő adat, arra, hogy már délelőtt hazaért, védekezése szerint, amikor utoljára látta még csak egy kis pukli volt a gyerek fején, másnap (2013. február 7-én) pedig már azzal szembesült, hogy a kislány szemei felakadtak, sérülése előrehaladott volt. A II. rendű vádlott volt, aki - bár nem hívott mentőt - tömegközlekedési eszköz igénybevételével gondoskodott arról, hogy a gyermek kórházba kerüljön. Álláspontja szerint a vádlott nem késlekedett a gyereket orvoshoz vinni, csak a lehetőségei voltak korlátozottak. Ezért elsősorban a felmentését, másodlagosan pedig - nem osztva a helybenhagyásra irányuló ügyészi indítványt - enyhébb büntetés alkalmazását kérte.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség BF. 699/2016/1. számú átiratában rámutatott, hogy az elsőfokú bíróság a perrendi szabályok megtartásával, teljeskörűen lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeként a szükséges bizonyítékokat beszerezte, tárgyalás anyagává tette és iratszerűen rögzítette. A történeti tényállás - az ítélet indokolásában rögzítettek átemelésével - megalapozott és így a másodfokú eljárásban is irányadó. A törvényszék kellően megindokolta, hogy a vádlottak tagadásával szemben alapvetően miért fogadta el a tényállás alapjául a szakértői véleményeket, amelyeket egyéb bizonyítékok is alátámasztottak. A mérlegelés eredményeként megállapított, megalapozott tényállásból okszerűen következtetett a vádlottak bűnösségére, ekként a bizonyítékok mérlegelését támadó, felmentésre irányuló védelmi perorvoslatok a másodfokú eljárásban eredményre nem vezethetnek.

A II. rendű vádlott terhére rótt bűncselekményt az anyagi jogi szabályoknak megfelelően minősítette, tévedett azonban, amikor az I. rendű vádlott 2/A tényállási pontbeli cselekvőségénél kizárta az ölési szándékot, s magatartását nem emberölés kísérletének, hanem testi sértés előidézésére irányuló bűncselekményként minősítette. Figyelemmel az elkövetés módjára (a vádlott kezdetektől elutasító magatartására, a gyermek életkorára, a vele szemben alkalmazott erő mértékére, a sértett testtájékra) az I. rendű vádlottnak számolnia kellett a halálos eredménnyel, amelyet ha nem is kívánt, a következménybe minimálisan belenyugodva cselekedett, ezért e cselekménye kimeríti az emberölés bűntettének [2012. évi C. törvény 160. § (1) bek.] törvényi tényállási elemeit, amely azonban kísérleti szakban rekedt.

Az I. rendű vádlottal szemben - nemcsak a minősítésváltozás miatt - lényegesen súlyosabb büntetés kiszabása lett volna indokolt, mivel a törvényszék által alkalmazott büntetés nem tükrözi a sértettel szembeni kegyetlen, emberi érzéseket nélkülöző viselkedését és azt sem, hogy egy egészségesen született újszülöttből élete végéig fogyatékossággal élni kényszerülő gyermek lett. Terhére bejelentett fellebbezés hiányában azonban beállt a súlyosítási tilalom. A hiánytalanul számba vett bűnösségi tényezők figyelembevételével a törvényszék által a II. rendű vádlottal szemben kiszabott büntetés megfelelően szolgálja a büntetés célját.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!