Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21109/2015/1. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 213. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia

őáÍéőá

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.21.109/2015/7.

A Fővárosi Ítélőtábla az 1001. sz. Ügyvédi Iroda (Ü.I. címe; ügyintéző: dr. Dantesz Péter ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, az képviselő (képviselő címe) által képviselt I.r. alperes neve (I.r.alperes címe) I. rendű és a személyesen eljáró II.r. alperes neve (II.r.alperes címe) II. rendű alperesek ellen, szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében, a Fővárosi Törvényszék 2015. július 2. napján meghozott, 40.P.24.163/2014/12. számú ítélete ellen, a felperes részéről 13. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgyára és a felperes által fizetendő perköltség összegére vonatkozóan helybenhagyja. A kereseti illeték megfizetésére vonatkozóan részben megváltoztatja, és a felperes által fizetendő kereseti illeték összegét 1.008.000 (egymillió-nyolcezer) forintra leszállítja.

A le nem rótt 1.344.000 (egymillió-háromszáznegyvennégyezer) forint fellebbezési illetéket a felperes köteles megfizetni az államnak külön felhívásra.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperes mint adós ...-én életbiztosítással kombinált svájci frank alapú kölcsönszerződést kötött az I. rendű alperes jogelődjével. A II. rendű alperes és időközben elhunyt házastársa készfizető kezességet vállaltak a felperes kölcsönszerződésből eredő tartozásáért. A kölcsönszerződés szerint az I. rendű alperesi jogelőd által rendelkezésre bocsátott 16.800.000 forint kölcsönből a felperes 4.844.013 forintot korábban lakásvásárlásra felvett kölcsön visszafizetésére fordíthatott, az ezt meghaladó összeget szabadon használhatta fel.

A felperes a módosított keresetében elsődlegesen a kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítását kérte. Hivatkozott arra, hogy a kölcsönszerződés nem tartalmazza az egyes törlesztőrészletek határozott összegét, emiatt a szerződés a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontja alapján semmis. Előadta, hogy a szerződés csupán a tőketörlesztés teljesítéséig határozza meg a törlesztőrészletek összegét. Álláspontja szerint ezt a szerződésnek a teljes futamidőre rögzítenie kellene a kamat és a díjak vonatkozásában is. Másodlagos kereseti kérelme annak megállapítására irányult, hogy a szerződésnek az árfolyamváltozás kockázatát teljes mértékben a felperesre hárító rendelkezései érvénytelenek. Kifejtette, hogy az I. rendű alperes jogelődje nem tájékoztatta részletesen és teljes körűen a felperest az árfolyamváltozás kockázatairól; arról, hogy a svájci frank árfolyamának emelkedése mennyiben növelheti meg a felperes szerződésből eredő tartozását. Hivatkozott arra, hogy a tájékoztatás elmaradása miatt a kölcsönszerződésnek az árfolyamváltozás kockázatát teljes mértékben a felperesre hárító rendelkezései tisztességtelenek, ezért a Ptk. 209/A. § (2) bekezdése alapján semmisek. Előadta, hogy a szerződéskötéskor nem kapta meg az üzletszabályzatot. A kölcsönszerződés érvénytelenségének jogkövetkezményeként elsődlegesen azt kérte, hogy a bíróság küszöbölje ki a szerződés érvénytelenségének okát azzal, hogy a szerződést annak 10. pontja nélkül érvényessé nyilvánítja, és megállapítja a fennmaradó tartozás, valamint az egyes törlesztőrészletek összegét. Másodlagosan azt kérte, hogy a bíróság az ítélethozatalig nyilvánítsa hatályossá a kölcsönszerződést, és határozza meg a fennmaradó tartozás, valamint az egyes törlesztőrészletek összegét. Igényt tartott a perrel felmerült költségeinek a megfizetésére is.

Az I. rendű alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben marasztalására irányult. Az volt az álláspontja, hogy a jogelődje és a felperes között létrejött kölcsönszerződés a Hpt. 2. számú mellékletének 5.) pontjában foglaltakra figyelemmel nem minősül fogyasztási kölcsönszerződésnek, ezért arra nem vonatkoznak a fogyasztási kölcsönszerződésre irányadó szabályok, így a Hpt. 213. § (1) bekezdése sem. Állította, hogy a felperes pontosan tisztában volt a szerződéses konstrukció lényegével, mert a szerződés aláírása előtt részletesen tájékozódott. Előadta, hogy jogelődje megfelelően tájékoztatta a felperest a kölcsönszerződés valamennyi lényeges feltételéről, az árfolyamkockázatról szóló tájékoztatást pedig maga a kölcsönszerződés is tartalmazza. Kifejtette, hogy felperes a tájékoztatást megismerte és megértette. Rámutatott, hogy az üzletszabályzat átvételét a felperes a közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződésben elismerte.

A II. rendű alperes nem ellenezte a kereset teljesítését.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. rendű alperesnek 88.900 forint perköltséget, valamint az államnak külön felhívásra 1.500.000 forint feljegyzett eljárási illetéket. Ítéletének indokolásában úgy foglalt állást, hogy a hitelkiváltás célú kölcsönszerződés a Hpt. 2. számú mellékletének III. fejezet 5.) pontja értelmében nem minősül fogyasztási kölcsönszerződésnek. A perben rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nem találta bizonyítottnak, hogy a felperes a kölcsön szabad felhasználásra szánt összegét a mindennapi élet szokásos használati tárgyainak megvásárlására vagy szolgáltatás igénybevételére fordította, és nem üzletszerű tevékenység keretében használta fel. A II. rendű alperes perbeli előadásából arra a következtetésre jutott, hogy a felperes és a II. rendű alperes kifejezetten pénzügyileg találták kedvezőnek a konstrukciót, így pénzügyi, befektetési és gazdálkodási megfontolásból kötötték meg a szerződést. Mindezekből azt a jogi következtetést vonta le, hogy a felperes és az I. rendű alperesi jogelőd között létrejött kölcsönszerződés nem fogyasztási kölcsönszerződés, ezért a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontja alapján nem állapítható meg az érvénytelensége. Rámutatott, hogy a közokiratba foglalt elismerő nyilatkozatával szemben a felperes nem bizonyította, hogy az I. rendű alperes jogelődje nem adta át neki az üzletszabályzatot. Kifejtette, hogy a kölcsönszerződésben az I. rendű alperes jogelődje részletesen, az árfolyamkockázatra és annak a törlesztőrészletek összegére gyakorolt hatásaira is kiterjedően feltárta az ügylet felperest érintő kockázatait, ezeket a felperes megismerhette, megérthette és mérlegelhette. Kiemelte, hogy a felperes és a II. rendű alperes a szerződéskötés előtt szóban is részletesen tájékozódtak az I. rendű alperesi jogelőd ügyintézőjétől. Mindezek miatt alaptalannak ítélte az árfolyamváltozás kockázatát teljes mértékben a felperesre hárító szerződéses kikötések tisztességtelenségének megállapítására irányuló kereseti kérelmet is.

Az ítélet ellen, annak megváltoztatása, keresetének teljesítése, valamint az I. rendű alperes első- és másodfokú perköltségben marasztalása érdekében a felperes terjesztett elő fellebbezést. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróságnak tájékoztatnia kellett volna arról, hogy őt terheli annak bizonyítása, hogy a kölcsön szabad felhasználású részét nem üzleti célokra fordította, és sérelmezte, hogy az elsőfokú bíróság a bizonyítás eredménytelenségét az ő terhére értékelte. Hivatkozott arra, hogy az elsőfokú bíróság ezzel megsértette a Pp. 3. § (3) bekezdését. Érvelése szerint ilyen bizonyításra azonban nem volt szükség, mert a szabad felhasználású kölcsön a Hpt. rendszerében - az értelmező rendelkezések III. fejezet 5., 13. és 22. pontjai alapján - fogyasztási lakossági kölcsönnek minősül, és a felperes rendelkezésére bocsátott kölcsön a szerződés részévé vált üzletszabályzat értelmében is lakossági kölcsön. Kiemelte, hogy a perben az I. rendű alperes sem hivatkozott arra, hogy a felperes üzleti célra használta fel a kölcsönt, a korábbi hitel kiváltása pedig nem tekinthető üzleti tevékenységnek. Ezért a szerződésre is irányadó a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontja. Kifejtette, hogy a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontja alapján követelmény valamennyi törlesztőrészlet összegének meghatározása a kölcsönszerződésben. Ezt a perbeli szerződés nem tartalmazza, ezért a szerződés semmis. Okfejtése szerint a kölcsönszerződés 10. pontjába foglalt rendelkezés nem tekinthető kockázatfeltáró nyilatkozatnak. Hivatkozott arra, hogy a kockázatok feltárásának mindenképpen meg kell előznie a szerződés megkötését, mert annak rendeltetése az, hogy az ügyfél megfelelően mérlegelni tudja a szerződéskötéssel járó kockázatokat. Ezt nem teszi lehetővé, ha az ügyfél csak a szerződéskötéskor értesül a kockázatokról, és az, hogy a szerződés csupán utal a kockázatokra, önmagában is tisztességtelen. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróságnak a Ptk. 209. § (2) bekezdése alapján vizsgálnia kellett volna a szerződéskötés körülményeit is. Ennek keretében fel kellett volna tárnia, hogy az I. rendű alperesnek lett volna-e lehetősége a felperes tájékoztatására az ügyletben rejlő kockázatokról még a szerződés megkötése előtt. Előadta, hogy nem közvetlenül, hanem közvetítő útján tárgyalt az I. rendű alperes jogelődjével a szerződés megkötéséről. Előadta továbbá, hogy a közvetítő által a felperes rendelkezésére bocsátott ügyfél tájékoztató csak az ügylet előnyeit emelte ki, nem tért ki azonban az ügylet kockázataira, abból nem derült ki, hogy a törlesztőrészletek jelentős mértékben, akár többszörösükre emelkedhetnek, és a szerződés a fedezetül szolgáló lakóingatlan átadásával sem lesz teljesíthető. Érvelése szerint az I. rendű alperes jogelődjének a tájékoztatás körében be kellett volna mutatnia azokat a körülményeket, amelyek az életbiztosítással kombinált deviza alapú kölcsön gazdasági hatásait biztosítani tudják. A tájékoztatásnak ki kellett volna terjednie a kockázatok mibenlétére, mértékére, bekövetkezésének esélyére, valamint a konstrukció működési mechanizmusára és annak gazdasági következményeire is. Hivatkozott arra, hogy a kockázatokat az I. rendű alperes jogelődjének legkésőbb a hitelbírálat eredményének közlésekor kellett volna ismertetnie a felperessel. Utalt az Európai Unió Bíróságának C-415/11., C-26/13. és C-96/14. számú ítéleteiben, továbbá a 93/13. EGK irányelvben foglaltakra. Mindezekre tekintettel fenntartotta azt az álláspontját, hogy megfelelő tájékoztatás hiányában tisztességtelenek, ezáltal érvénytelenek a szerződésnek az árfolyamváltozás kockázatát teljes mértékben a felperesre hárító rendelkezései.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!