A Fővárosi Ítélőtábla Pf.21109/2015/1. számú határozata szerződés érvénytelenségének megállapítása tárgyában. [1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 213. §] Bírók: Csóka István, Lente Sándor, Világhyné dr. Böcskei Terézia
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék P.24163/2014/12., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.21109/2015/1.*, Fővárosi Ítélőtábla Pf.21109/2015/7., Kúria Gfv.30503/2018/5.
***********
őáÍéőá
Fővárosi Ítélőtábla
6.Pf.21.109/2015/7.
A Fővárosi Ítélőtábla az 1001. sz. Ügyvédi Iroda (Ü.I. címe; ügyintéző: dr. Dantesz Péter ügyvéd) által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek, az képviselő (képviselő címe) által képviselt I.r. alperes neve (I.r.alperes címe) I. rendű és a személyesen eljáró II.r. alperes neve (II.r.alperes címe) II. rendű alperesek ellen, szerződés érvénytelenségének megállapítása iránt indított perében, a Fővárosi Törvényszék 2015. július 2. napján meghozott, 40.P.24.163/2014/12. számú ítélete ellen, a felperes részéről 13. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő
í t é l e t e t :
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét a per főtárgyára és a felperes által fizetendő perköltség összegére vonatkozóan helybenhagyja. A kereseti illeték megfizetésére vonatkozóan részben megváltoztatja, és a felperes által fizetendő kereseti illeték összegét 1.008.000 (egymillió-nyolcezer) forintra leszállítja.
A le nem rótt 1.344.000 (egymillió-háromszáznegyvennégyezer) forint fellebbezési illetéket a felperes köteles megfizetni az államnak külön felhívásra.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
I n d o k o l á s
A felperes mint adós ...-én életbiztosítással kombinált svájci frank alapú kölcsönszerződést kötött az I. rendű alperes jogelődjével. A II. rendű alperes és időközben elhunyt házastársa készfizető kezességet vállaltak a felperes kölcsönszerződésből eredő tartozásáért. A kölcsönszerződés szerint az I. rendű alperesi jogelőd által rendelkezésre bocsátott 16.800.000 forint kölcsönből a felperes 4.844.013 forintot korábban lakásvásárlásra felvett kölcsön visszafizetésére fordíthatott, az ezt meghaladó összeget szabadon használhatta fel.
A felperes a módosított keresetében elsődlegesen a kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítását kérte. Hivatkozott arra, hogy a kölcsönszerződés nem tartalmazza az egyes törlesztőrészletek határozott összegét, emiatt a szerződés a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontja alapján semmis. Előadta, hogy a szerződés csupán a tőketörlesztés teljesítéséig határozza meg a törlesztőrészletek összegét. Álláspontja szerint ezt a szerződésnek a teljes futamidőre rögzítenie kellene a kamat és a díjak vonatkozásában is. Másodlagos kereseti kérelme annak megállapítására irányult, hogy a szerződésnek az árfolyamváltozás kockázatát teljes mértékben a felperesre hárító rendelkezései érvénytelenek. Kifejtette, hogy az I. rendű alperes jogelődje nem tájékoztatta részletesen és teljes körűen a felperest az árfolyamváltozás kockázatairól; arról, hogy a svájci frank árfolyamának emelkedése mennyiben növelheti meg a felperes szerződésből eredő tartozását. Hivatkozott arra, hogy a tájékoztatás elmaradása miatt a kölcsönszerződésnek az árfolyamváltozás kockázatát teljes mértékben a felperesre hárító rendelkezései tisztességtelenek, ezért a Ptk. 209/A. § (2) bekezdése alapján semmisek. Előadta, hogy a szerződéskötéskor nem kapta meg az üzletszabályzatot. A kölcsönszerződés érvénytelenségének jogkövetkezményeként elsődlegesen azt kérte, hogy a bíróság küszöbölje ki a szerződés érvénytelenségének okát azzal, hogy a szerződést annak 10. pontja nélkül érvényessé nyilvánítja, és megállapítja a fennmaradó tartozás, valamint az egyes törlesztőrészletek összegét. Másodlagosan azt kérte, hogy a bíróság az ítélethozatalig nyilvánítsa hatályossá a kölcsönszerződést, és határozza meg a fennmaradó tartozás, valamint az egyes törlesztőrészletek összegét. Igényt tartott a perrel felmerült költségeinek a megfizetésére is.
Az I. rendű alperes ellenkérelme a kereset elutasítására és a felperes perköltségben marasztalására irányult. Az volt az álláspontja, hogy a jogelődje és a felperes között létrejött kölcsönszerződés a Hpt. 2. számú mellékletének 5.) pontjában foglaltakra figyelemmel nem minősül fogyasztási kölcsönszerződésnek, ezért arra nem vonatkoznak a fogyasztási kölcsönszerződésre irányadó szabályok, így a Hpt. 213. § (1) bekezdése sem. Állította, hogy a felperes pontosan tisztában volt a szerződéses konstrukció lényegével, mert a szerződés aláírása előtt részletesen tájékozódott. Előadta, hogy jogelődje megfelelően tájékoztatta a felperest a kölcsönszerződés valamennyi lényeges feltételéről, az árfolyamkockázatról szóló tájékoztatást pedig maga a kölcsönszerződés is tartalmazza. Kifejtette, hogy felperes a tájékoztatást megismerte és megértette. Rámutatott, hogy az üzletszabályzat átvételét a felperes a közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződésben elismerte.
A II. rendű alperes nem ellenezte a kereset teljesítését.
Az elsőfokú bíróság az ítéletével a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az I. rendű alperesnek 88.900 forint perköltséget, valamint az államnak külön felhívásra 1.500.000 forint feljegyzett eljárási illetéket. Ítéletének indokolásában úgy foglalt állást, hogy a hitelkiváltás célú kölcsönszerződés a Hpt. 2. számú mellékletének III. fejezet 5.) pontja értelmében nem minősül fogyasztási kölcsönszerződésnek. A perben rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nem találta bizonyítottnak, hogy a felperes a kölcsön szabad felhasználásra szánt összegét a mindennapi élet szokásos használati tárgyainak megvásárlására vagy szolgáltatás igénybevételére fordította, és nem üzletszerű tevékenység keretében használta fel. A II. rendű alperes perbeli előadásából arra a következtetésre jutott, hogy a felperes és a II. rendű alperes kifejezetten pénzügyileg találták kedvezőnek a konstrukciót, így pénzügyi, befektetési és gazdálkodási megfontolásból kötötték meg a szerződést. Mindezekből azt a jogi következtetést vonta le, hogy a felperes és az I. rendű alperesi jogelőd között létrejött kölcsönszerződés nem fogyasztási kölcsönszerződés, ezért a Hpt. 213. § (1) bekezdés e) pontja alapján nem állapítható meg az érvénytelensége. Rámutatott, hogy a közokiratba foglalt elismerő nyilatkozatával szemben a felperes nem bizonyította, hogy az I. rendű alperes jogelődje nem adta át neki az üzletszabályzatot. Kifejtette, hogy a kölcsönszerződésben az I. rendű alperes jogelődje részletesen, az árfolyamkockázatra és annak a törlesztőrészletek összegére gyakorolt hatásaira is kiterjedően feltárta az ügylet felperest érintő kockázatait, ezeket a felperes megismerhette, megérthette és mérlegelhette. Kiemelte, hogy a felperes és a II. rendű alperes a szerződéskötés előtt szóban is részletesen tájékozódtak az I. rendű alperesi jogelőd ügyintézőjétől. Mindezek miatt alaptalannak ítélte az árfolyamváltozás kockázatát teljes mértékben a felperesre hárító szerződéses kikötések tisztességtelenségének megállapítására irányuló kereseti kérelmet is.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!