Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Kúria Köf.5007/2013/4. számú precedensképes határozata. [1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 1. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kozma György, Marosi Ildikó

A határozat elvi tartalma:

Önkormányzati tulajdonú közterület törzsvagyonból történő kivonása és vállalkozói vagyonba történő átsorolása törvénysértő, ha az településpolitikai vagy településrendezési cél nélkül történik.

***********

A KÚRIA

önkormányzati tanácsa

Köf.5007/2013/4.szám

A Kúria Önkormányzati Tanácsa a Budapest Környéki Törvényszék bírájának (1143 Budapest 14 Hungária körút 128-130.) indítványa alapján a dr. Orosz Sándor ügyvéd által képviselt Vác Város Önkormányzata (2600 Vác, Március 15. tér 11.) ellen Vác Város Önkormányzatának a Helyi Szabályozási Terv és Építési Szabályzat elfogadásáról szóló 15/2003. (IV. 29) számú rendelete és az önkormányzati tulajdonú ingatlanok törzsvagyonból történő kivonásáról és vállalkozói vagyonba történő átsorolásáról szóló 16/2003. (IV. 29.) számú rendelete egyes rendelkezései törvényellenességének vizsgálatára irányuló nemperes eljárásban meghozta a következő

h a t á r o z a t o t:

1. A Kúria Önkormányzati Tanácsa megállapítja, hogy Vác Város Önkormányzatának az önkormányzati tulajdonú ingatlanok törzsvagyonból történő kivonásáról és vállalkozói vagyonba történő átsorolásáról szóló 16/2003. (IV. 29.) számú rendelet 1. §-a törvénysértő, ezért azt kihirdetésére visszamenő - 2003. április 29-ei - hatállyal megsemmisíti.

2. A Kúria Önkormányzati Tanácsa megállapítja, hogy Vác Város Önkormányzatának az önkormányzati tulajdonú ingatlanok törzsvagyonból történő kivonásáról és vállalkozói vagyonba történő átsorolásáról szóló 16/2003. (IV.29.) számú rendelet 1. §-a nem alkalmazható a Budapest Környéki Törvényszék előtt folyamatban lévő 25.P.21.440/2012/12. számú perben, valamint valamennyi, a megsemmisítés időpontjában valamely bíróság előtt folyamatban lévő egyedi ügyben.

3. A Kúria Önkormányzati Tanácsa Vác Város Önkormányzatának a Helyi Szabályozás Terv és Építési Szabályzat elfogadásáról szóló 15/2003. (IV. 29.) számú rendeletének preambuluma törvényellenességének megállapítására irányuló indítványt elutasítja.

4. A Kúria Önkormányzati Tanácsa Vác Város Önkormányzatának a Helyi Szabályozás Terv és Építési Szabályzat elfogadásáról szóló 15/2003. (IV. 29.) számú rendeletének "és a szabályozási tervnek a 2919 hrsz. alatti telket ábrázoló része" törvényellenességének vizsgálatára irányuló eljárást megszünteti.

5. A Kúria Önkormányzati Tanácsa elrendeli határozatának a Magyar Közlönyben való közzétételét.

6. A Kúria önkormányzati Tanácsa elrendeli, hogy határozatát - a Magyar Közlönyben való közzétételt követő nyolc napon belül - az önkormányzati rendelet kihirdetésével azonos módon hirdessék ki.

A határozat ellen jogorvoslatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

I.

1. A Budapest Környéki Törvényszék bírája (a továbbiakban: indítványozó) az előtte folyamatban lévő 25.P.21.440/2012/12. számú ügyben a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 48. § (3) bekezdése alapján a per tárgyalását felfüggesztette és a Kúria eljárását kezdeményezte Vác Város Önkormányzatának a Helyi Szabályozás Terv és Építési Szabályzat elfogadásáról szóló 15/2003. (IV. 29) számú rendeletének (a továbbiakban: Ör.1.) preambuluma, és a szabályozási tervnek a 2919 hrsz. alatti telket ábrázoló része, valamint Vác Város Önkormányzatának az önkormányzati tulajdonú ingatlanok törzsvagyonból történő kivonásáról és vállalkozói vagyonba történő átsorolásáról szóló 16/2003. (IV. 29.) számú rendelet (a továbbiakban: Ör.2.) 1. §-a törvényellenességének vizsgálatára és megsemmisítésére.

A Kúria normakontroll eljárását kezdeményező indítványozó álláspontja szerint az Ör.1. vizsgálni kért szabályai ellentétesek az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 2. § 13. pontjával, 6. § (1) bekezdés a) pontjával, 7. § (1) bekezdésével, 9. § (1) bekezdésével, 18. § (1) bekezdésével és 54. § (4) bekezdés a) pontjával, valamint az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 33. § 1. pontjával, 34. § (1) bekezdésének d) pontjával, 35. §-ával, 37. § (1) bekezdésével és az 1. számú melléklet 18., 38., és 69., pontjaival.

Az indítványozó bíró szerint az Ör.2. ellentétes a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 173. § (1) bekezdés b) pontjával, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 78. § (1) és (2) bekezdésével, 79. § (2) bekezdés a) pontjával, valamint a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Nvtv.) 1. § (2) bekezdés a) pontjával, 5. § (2) bekezdés a) pontjával és 5. § (3) bekezdés a) és b) pontjával.

2. Az indítványozó által előadott tényállás szerint Vácott a Duna partján zárt sorú beépítéssel egymás mellett találhatók a 2922 hrsz-ú (lakóházként használt), a 2920 hrsz-ú (vendéglőként használt), és a 2918 hrsz-ú (vendéglőként használt) ingatlanok. A három ingatlan előtt terül el a perbeli 2919. hrsz-ú ingatlan, amely 1991-ben került az önkormányzat tulajdonába, közterület rendeltetéssel. A vendéglők az ingatlanok előtti közterületet is használták kerthelyiségként. Az önkormányzat 1999. évben a tulajdonában lévő 2919. hrsz-ú közterületet eladta. Az ügyletkötés előtt az ingatlant az önkormányzat határozattal kivonta a törzsvagyon köréből, de a településrendezési önkormányzati rendeleteken a változást nem vezette át. A földhivatal ennek ellenére a bejegyzési eljárás során az adott ingatlant közterületből beépítetlen területre írta át. Amikor az önkormányzat az Ör.1-et elfogadta, ezt a tényleges helyzetet vette alapul (a 2919. hrsz-ú ingatlant a közterületről lehatárolta), az ezzel egy időben meghozott Ör.2. pedig az ingatlant kivonta a törzsvagyon köréből és a vállalkozói vagyonba sorolta.

A 2919. hrsz-ú (immár magántulajdonban lévő) ingatlan a Duna-parti sétány és a jelölt vendéglőként üzemelő ingatlanok közé ékelődik, az ingatlannak a közterülettel való közvetlen kapcsolata a sétány felől megszűnt.

Az indítványozó szerint a 2919 hrsz-ú ingatlanok közterületből való kivonását - az Ör.1. és Ör.2. vizsgálni kért rendelkezéseit - településrendezési érdekek nem indokolták, a változás az Étv. 7. § (1) bekezdésében meghatározott településrendezési célok egyikét sem szolgálta. Az Ör.1. és az Ör.2. megtámadott szabályai az OTÉK több előírásával is ellentétesek, így 33. §-ával amely előírja, hogy épület csak olyan telken helyezhető el, amelynek megközelíthetősége gépjárművel biztosított, mivel a kérdéses ingatlanok Liszt Ferenc sétány felől gépkocsival nem megközelíthetőek. Az OTÉK 37. § (1) bekezdése a nyílászárók - szomszédos telekkel közös határvonalán történő - létesítését illetően állít fel korlátot, a 2919. hrsz-ú ingatlan átsorolásának következményeként a zártsorú beépítésű ingatlanok szabálytalanná váltak. Az indítványozó előadta továbbá, hogy a zártsorú beépítési módra vonatkozóan tartalmaz rendelkezést az OTÉK 34. § (1) bekezdés d) pontja, az elő-, oldal- és hátsó kertre az OTÉK 35. §-a és 1. számú melléklete. Az Ör.1. és az Ör.2. vizsgálni kért szabályai az OTÉK ezen előírásaival ellentétes helyzetet idéztek elő, mivel a 2919. hrsz-ú ingatlan átsorolásával a zárt sorú beépítésű három ingatlan utcai telekhatára hátsó telekhatárrá vált, az épületek főhomlokzata a hátsó telekhatárra néz. Ezáltal a jelölt OTÉK szabályok értelmezhetetlenek jelen esetben. Az indítványozó álláspontja, hogy sérül a jogbiztonság is, mivel a hatályos szabályokból nem lehet következtetni arra, hogy a 2919. hrsz-ú ingatlanon változtatási szándék esetén mely építési tevékenység engedélyezhető, ezáltal az Étv. 18. § (1) bekezdését sem lehet betartani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!