Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Kúria Kfv.37043/2018/7. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖRNYEZETVÉDELMI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1995. évi LIII. törvény (Kvt.) 9. §, 101. §, 102. §, 219/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet 21. §] Bírók: Balogh Zsolt, Dobó Viola, Horváth Tamás

A határozat elvi tartalma:

Ha a felelősség nem állapítható meg egyértelműen a környezet veszélyeztetésért, akkor elsődlegesen a környezethasználó kötelezettségei kerülnek megállapításra a jogi szabályozás okán. E környezethasználó tevékenységéről - kimentés hiányában - vélelmezi a jogszabály, hogy az esetlegesen károsító hatású lehet. A tényfeltárás egyebek között azt a célt is szolgálja, hogy ebben a tekintetben tisztázni lehessen egyértelműen a károsító hatás eredetét (okát vagy okozóját).

***********

A Kúria

mint felülvizsgálati bíróság

ítélete

Az ügy száma: Kfv.IV.37.043/2018/7. szám

A tanács tagjai: Dr. Balogh Zsolt a tanács elnöke, Dr. Horváth Tamás előadó bíró,

Dr. Dobó Viola bíró

A felperes: felperes neve

A felperes képviselője: Reichert Péter ügyvéd

Az alperes: alperes neve

Az alperes képviselője: Dr. Barabás Adrienn jogtanácsos

A per tárgya: környezetvédelmi kötelezés

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A felülvizsgálni kért jogerős határozat: Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 11.K.27.275/2016/32. számú ítélete

Rendelkező rész

A Kúria

- a Debreceni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 11.K.27.275/2016/32. számú ítéletét hatályában fenntartja;

- kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget;

- kötelezi a felperest, hogy külön felhívásra fizessen meg az államnak 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.

Indokolás

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes t-i tűzihorganyzó üzemével kapcsolatos panaszkivizsgálás során a Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőség munkatársai a felperes t-i telephelyén talajminta-vételezéssel egybekötött helyszíni bejárást tartottak 2001. január 18. napján. A talajminták vétele az üzem kerítésén kívül, de közvetlenül a mellette futó árok talajából történtek. A talajminták vizsgálati eredményei fémszennyezést mutattak, ezért annak további pontosítása érdekében 2001. február 6-8-ig terjedő időszakban további talaj, és talajvízminták vételére került sor. A vizsgálati eredmények megerősítették az előzetesen kimutatott fémszennyezés tényét, főképp cinkszennyezést mutattak ki a talajban és a talajvízben. Mivel a fémszennyeződés valószínűsíthetően a felperes tevékenységéből származott, a felügyelőség 599/32/2001. iktatószámon kötelezést adott ki a felperesnek a talaj- és talajvízszennyezés tényfeltárására. Ezután többszöri megismételt eljárásra került sor, amelyek nyomán azonban 2009-ig nem került kidolgozásra a talajszennyezés megszüntetése érdekében megteendő intézkedés.

[2] Mindezen előzményeket követően az első fokon eljáró Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal (a továbbiakban: elsőfokú hatóság) HBB/17/00326-10/2015. ügyiratszámú és 2015. július 23. napján kelt határozatával a kérdéses terekre vonatkozóan a korábban benyújtott tényfeltárási záródokumentációban és a kiegészítéseiben bemutatott szennyezettség megismételt tényfeltárására adott ki kötelezést. A hatósági határozat szerint a tényfeltárás megismétlése szükséges, mivel a szennyezettség koncentrációja, kiterjedése, és annak esetleges környezeti és humán egészségügyi kockázata jelentősen megváltozhatott az előző tényfeltárás elkészítése óta eltelt időszak alatt. A határozat kötelezettjeként a felperest jelölte meg az elsőfokú hatóság.

[3] Az elsőfokú határozat ellen a felperes fellebbezést nyújtott be, amelyben kérte az elsőfokú határozat megsemmisítését és a kormányhivatal új eljárásra utasítását, másodlagosan az elsőfokú határozat akként történt megváltoztatását, miszerint a környezetért a felelősség nem őt terheli. A fellebbezés alapján eljáró Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség OKTF-KP/902-1/2016. ügyiratszámú és 2016. január 13. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot annyiban változtatta meg, hogy a tényfeltárási záródokumentáció benyújtási határidejét az alperesi határozat jogerőre emelkedését követő 10 hónapban határozta meg, egyebekben az elsőfokú határozatot helybenhagyta. Szakhatósági állásfoglalások alapján a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Kvt.) 9. §-a, 101. § (1) bekezdése, 102. § (1) és (2) bekezdése, illetve a felszín alatti vizek védelméről szóló 219/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 219/2004. Korm. rendelet) 21. § (2) bekezdése alapján az alperesi hatóság megállapította, hogy a kármentesítés - részletes tényfeltárásra kötelező szakasza - tekintetében az a környezethasználó felelős elsődlegesen, aki a tevékenység elsődlegesen károsító hatása okán felelősséggel tartozik. Mindezek alapján az alperesi hatóság döntse szerint az elsőfokú hatóság eljárása anyagi és eljárásjogi szempontból megfelelt a jogszabályi rendelkezéseknek, az elsőfokú hatóság határozata jogszerűnek és szakszerűnek minősül.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] Az alperes határozatával szemben a felperes jogi képviselője útján keresetet terjesztett elő, amelyben kérte az alperesi határozat hatályon kívül helyezését. Keresetlevelében arra hivatkozott, hogy a hatóság megsértette a Kvt. 102. §-át, valamint a 219/2004. Korm. rendelet 21. § (2) bekezdését. Kifejtette, hogy az ő tevékenysége nem okozhatta a feltárt szennyezést, ugyanis - többek között - olyan szennyező anyagok (pl. arzén, nikkel, szelén, ólom, alifás szénhidrogének) is feltárásra kerültek, amelyek egyáltalán nem származhatnak az ő tevékenységéből, hanem egyértelműen a telephely korábbi tulajdonosa, a M. Vállalat tevékenységére vezethetők vissza. Álláspontja szerint a felperes csak feltételezésre alapozta ezt az állítását. Hivatkozott továbbá arra, hogy az elsőfokú hatóság 2008. közepétől 2015. február 2. napjáig "hallgatott" az ügyben, és ezen mulasztása is vezethetett oda, hogy a benyújtott részletes tényfeltárási záródokumentációt már nem tudja elbírálni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!