Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.327 A kölcsönszerződésen alapuló visszafizetési kötelezettség szempontjából közömbös, hogy az ún. egyenes adósok a kölcsön összegét mire fordították, azt kinek adták át. A jogosultat - erre vonatkozó megállapodás hiányában - nem terheli sortartási kötelezettség. Maga dönti el, hogy a követelést az egyenes adósokkal, a készfizető kezesekkel vagy a dologi kötelezettekkel (zálogkötelezettek) szemben érvényesíti. A jogosult nem köteles zálogjogát érvényesíteni a személyes adósok mentesülése érdekében [Ptk. 207. § (1) bek., 251. § (1) bek., 255. § (1) bek., 334. § (2) bek., 337. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében az I-II-III. r. alpereseket a módosított kereseti kérelemnek megfelelően 991 335 Ft és ennek 1998. február 11-től a kifizetésig járó évi 39%-os kamata, valamint 90 000 Ft perköltség megfizetésére kötelezte. Tényként állapította meg, hogy a felperes és az I-II. r. alperesek között a Ptk. 523. §-ának megfelelő kölcsönszerződés jött létre. A kölcsön visszafizetéséért III. r. alperes készfizető kezességet vállalt, a perben nem álló dr. S. J.-né és S. É. pedig a kölcsön viszszafizetésének biztosítékaként a felperes javára a tulajdonukban lévő ingatlanra jelzálogjogot alapítottak. A felperes a kölcsönösszeget az I. és II. r. alperes részére folyósította, annak visszafizetése csak részben történt meg.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét, amelyben a kölcsöntartozás megfizetésére kérte az alpereseket kötelezni, alaposnak találta. Alaptalannak ítélte viszont az alpereseknek azt a védekezését, hogy a felperesnek jelzálogjoga alapján kellett volna az ingatlanból kielégítést keresnie és arról nem mondhatott volna le a tartozás teljes megfizetése előtt. Az elsőfokú bíróság az ítéletének indokolásában kiemelte, hogy a perbeli esetben a zálogszerződés kötelezettje és a kölcsönszerződés kötelezettje különböző személyek, ezért a felperes jogosult volt dönteni arról, hogy az adósokkal, a kezesekkel, illetőleg a dologi kötelezettekkel (zálogkötelezettek) szemben érvényesíti a követelését, figyelemmel a Ptk. 251. §-ának (1) bekezdésében, a Ptk. 255. §-ának (1) bekezdésében, a Ptk. 334. §-ának (2) bekezdésében és a Ptk. 337. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra. Utalt arra is, hogy az egyenes adósoknak a kölcsönszerződés alapján fennálló felelőssége szempontjából nincs jogi jelentősége annak, hogy az egyenes adósok a kölcsön összegét mire fordították, azt kinek adták át.

Ezt az ítéletet a másodfokú bíróság az I-II. r. alperesek fellebbezése folytán felülbírálta, s azt helybenhagyta. Az ítélete indokolásában kiemelte: a felperesnek nem volt olyan jogszabályon alapuló kötelezettsége, amely szerint a közvetlen adósok helyett a dologi adóstól kellett volna a követelését behajtani még akkor sem, ha a dologi adósokkal szemben a jelen peres eljárás előtt kibocsátott fizetési meghagyás jogerőre emelkedett. A felperes részéről az igényérvényesítés sorrendje nem függött a mögöttes megállapodások tartalmától, de a törlesztő részletek befizetőjétől sem.

A jogerős másodfokú ítélettel szemben az I. r. és II. r. alperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amely arra irányult, hogy a felülvizsgálati bíróság a másodfokú bíróság ítéletét helyezze hatályon kívül és a felperes keresetét utasítsa el. A jogszabálysértést abban jelölték meg, hogy a másodfokú bíróság - az egyébként helyesen megállapított tényállás ellenére - a felek szerződési nyilatkozatait tévesen értelmezte, ezzel a Ptk. 207. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat megsértette. A perben bizonyították, hogy a kölcsönt dr. S. J. kérelmére vették fel magánklinika létesítésére, s a felvett 900 000 Ft bankkölcsön összegét és még további 50 000 Ft-ot neki átadtak. A kölcsönt jelzálogjog alapítása biztosította. Az ingatlan S. J.-né és S. É. tulajdona volt. A felperes a kölcsönből 450 000 Ft-ot csak a jelzálogjog bejegyzése után folyósított. A jelzálogjog létesítése teljes mértékben megnyugtató volt az I. r. és II. r. alperesek részére. A felperes azonban a kölcsön felmondása után 600 000 Ft kifizetése ellenében 1998. május 4-én hozzájárult a felperes javára bejegyzett jelzálogjog törléséhez annak ellenére, hogy a kölcsön összegéből a perbeli összeg nem volt kiegyenlítve. S.-ék az ingatlant 3,6 millió Ft-ért adták el, így a vételárból a kölcsön visszafizetése teljes egészében biztosított volt, abból a felperes a követelését kielégíthette volna. A felperes rosszhiszeműen járt el, mert ismerte a felek szerződéses akaratát, hogy az egyenes adósok szándéka dr. S.-ék megsegítésére irányult, akik vállalták a kölcsön visszafizetését. Ezért a felperes nem volt jogosult eldönteni, hogy a követelését nem a zálogtárgyból, hanem a közvetlen adósokkal és kezessel szemben érvényesíti. Az eljárt bíróságok által hivatkozott Ptk. 255. §-ának (1) és (2) bekezdése éppen az alperesi álláspontot igazolja, amely szerint a felperes terhére kell értékelni, amiért nem elégítette ki a követelését a fedezetként lekötött ingatlanból. Ezért tévesen utaltak arra is az eljárt bíróságok, hogy a Ptk. 255. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat erősíti a Ptk. 334. §-ának (2) és Ptk. 337. §-ának (1) bekezdése is.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A felülvizsgálat korlátozott jogorvoslat, amelynek célja annak megvizsgálása, hogy a jogerős határozat sérti-e azokat a jogszabályokat, amelyekre a felülvizsgálati kérelem hivatkozik. A Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése értelmében a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelem elbírálása során a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján dönt. A felülvizsgálati eljárásban a bizonyítékok felülmérlegelésének nincs helye.

A rendelkezésre álló iratok alapján a felülvizsgálati bíróság azt állapította meg, hogy az eljárt bíróságok az ügy eldöntése szempontjából jelentős tényállást feltárták, a tények megállapítása nem iratellenes, a bizonyítékok értékelése nem tartalmaz logikai ellentmondást, az ítéletek nem jogszabálysértőek.

A kölcsönszerződés teljes bizonyító erejű magánokirat, így a Pp. 196. §-ának (1) bekezdése szerint az ellenkező bebizonyításáig teljes bizonyítékul szolgál arra, hogy az I. és II. r. alperesek az abban foglalt nyilatkozatot megtették. A perbeli kölcsönszerződést az I. és II. r. alperesek mint kölcsönfelvevők írták alá. Az a körülmény, hogy az I. és II. r. alperesek a kölcsön összegét dr. S. J. magánklinikája finanszírozására kívánták fordítani, nem változtat azon a tényen, hogy a kölcsönt a saját nevükben vették fel, és így a Ptk. 523. §-ának (1) bekezdése értelmében a kölcsön összegét a szerződés szerint nekik kell visszafizetni. Az I. és II. r. alperesek az ellentmondásukban is elismerték, hogy a kölcsön felhasználására, a törlesztő-részletek fizetésének átvállalására szóbeli megállapodást ők kötöttek dr. S. J.-vel és feleségével.

Ilyen tények alapján az eljárt bíróságok a Ptk. 207. §-ának (1) bekezdésében foglaltak megsértése nélkül okszerűen, ellentmondás nélkül jutottak arra a következtetésre, hogy a kölcsönszerződés a felperes és az I. r. és II. r. alperes között jött létre, a kölcsönt az I. és II. r. alperesek vették fel és őket terheli a visszafizetési kötelezettség. Ha dr. S.-ék a szóbeli megállapodást megszegték, az abból eredő igényüket - amennyiben annak törvényes feltételei fennállnak - velük szemben érvényesíthetik.

Az I. és II. r. alperesek alaptalanul állították azt is a felülvizsgálati kérelmükben, hogy az eljárt bíróságoknak a felperes terhére kellett volna értékelni, hogy a dologtárgyból nem keresett kielégítést, az ingatlanra bejegyzett jelzálogjogról a kölcsön teljes összegének a visszafizetése nélkül lemondott.

A zálogszerződés a jogosultnak arra biztosít jogot, hogy a kötelezett nem teljesítése esetén, a követelés biztosítására szolgáló zálogtárgyból kielégítést keressen (Ptk. 251. § (1) bek.). A zálogjog tehát a jogosult (a perbeli esetben a hitelező felperes) részére biztosított fedezetet a követelése visszafizetésének a biztosítására és nem az alperes adósoknak nyújtott "garanciát", ahogyan ők azt állították felülvizsgálati kérelmükben. A közjegyzői okiratban a zálogkötelezett hozzájárult ahhoz, hogy amennyiben az adósok nem teljesítenek, a felperes követelését a zálogtárgyból kielégítheti. Arra azonban ez az okirat nem nyújt biztosítékot, hogy a felperes sortartási kötelezettséget vállalt volna, azaz vállalta volna, hogy csak akkor fordul a személyes adósok ellen, ha a dologi adósok nem fizetnek. A felperest ilyen sortartási kötelezettség jogszabály alapján sem terhelte. A felperes nem köteles a zálogjogát érvényesíteni a személyes adósok mentesülése érdekében. Ha a felperes a jelzálogjogot töröltette a kölcsön összegének a visszafizetése előtt, ez a felperes kockázata. Ezzel ugyanis a felperes mondott le arról a fedezetről, amely az alperesek nem teljesítése esetén a követelése kielégítését - a jogszabályokban előírt módon - biztosította volna. Ezzel azonban nem vesztette el azt a jogát, hogy a kölcsönszerződés alapján a személyes adósokkal szemben érvényesítse a követelését.

Annak nem lett volna jogi akadálya, hogy az I. és II. r. alperesek - mielőtt a felperestől felvett kölcsönt S.-éknak átadták - biztosítékként megfelelő fedezetet kérjenek saját javukra arra az esetre, ha S.-ék a szóbeli megállapodásban vállalt kötelezettségüknek nem tesznek eleget.

A kifejtettek alapján a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság megállapította, hogy a másodfokú bíróság ítélete nem jogszabálysértő, ezért azt a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Gfv. I. 31.116/1999. sz.)