Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1023/1994. (IV. 6.) Korm. határozat

a gazdálkodással összefüggő bűnözés megelőzése, felderítése, valamint a hatékonyabb felelősségre vonás érdekében teendő intézkedésekről és Gazdaságvédelmi Koordinációs Bizottság létrehozásáról

A nemzetgazdaságot az elmúlt években befolyásoló mélyreható változások, másrészt a tulajdonviszonyok átalakítása eredményeként kialakulóban van a piacgazdaság. A gazdasági szerkezetátalakítás az európai piacgazdaságokra jellemző új bűnözési formák, elkövetési módszerek megjelenésével jár.

A nemzetközi gazdasági kapcsolatok bővülése, az európai gazdasági integráció erősödése következtében a gazdasági bűnözés is egyre inkább nemzetközi formát ölt.

A Kormány - felismerve azt, hogy a gazdaságvédelem ügye a korábbi évek gyakorlatához képest nagyobb hangsúlyt, új munkamódszereket és az állami szervek jobb együttműködését igényli - a következőket határozza el:

1. a) A Kormány koordinációs döntéselőkészítő és javaslattevő szervként soron kívül Gazdaságvédelmi Koordinációs Bizottságot (a továbbiakban: Bizottság) hoz létre, amely

- áttekinti a gazdasági tevékenységre vonatkozó jogszabályokat, javaslatot tesz a bűnmegelőzés és a gazdaságvédelem korszerűsítéséhez szükséges módosításukra, valamely gazdasági tevékenység szabályozásához szükséges új jogszabály megalkotására, a gazdasági szabályozórendszer ellentmondásainak feltárására és megszüntetésére;

- állást foglal a gazdaságvédelmi bűnmegelőzés koncepcionális kérdéseiben;

- javaslatokkal segíti a Kormány gazdasági jogalkotói döntéseinek előkészítését és meghozatalát, figyelemmel kíséri az Európa Tanács gazdaságvédelmi és bűnmegelőzési ajánlásainak érvényesülését;

- kialakítja az állami ellenőrző és felügyelő hatóságok, valamint a gazdaság védelmében érdekelt más szervek közötti együttműködés formáit és módszereit.

b) A Bizottság tagjait a belügyminiszter, az igazságügyminiszter, a pénzügyminiszter, a munkaügyi miniszter, a Kormányzati Ellenőrzési Iroda, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, az Állami Bankfelügyelet, az Állami Biztosításfelügyelet, az Állami Értékpapír Felügyelet, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, az Országos Rendőrfőkapitányság, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, a Szerencsejáték Felügyelet, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának vezetője jelöli ki vezető munkatársai közül.[1]

A Bizottság elnöke a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkárának közvetlen alárendeltségében működő kormánymegbízott.

c) A Kormány felkéri az Állami Számvevőszék, a Magyar Nemzeti Bank és a Gazdasági Versenyhivatal elnökét, valamint a legfőbb ügyészt, továbbá az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatóját arra, hogy személyesen, illetve képviseletében a szervezet vezető tisztségviselője útján segítse a Bizottság munkáját.[2]

d) A Bizottság ügyrendjét a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára hagyja jóvá.[3]

e) A Bizottság titkársági feladatainak ellátásáról a Miniszterelnöki Hivatal szervezeti keretein belül működő Operatív Koordinációs Csoport gondoskodik.[4]

2. A nemzetgazdaságot károsító visszaélések lehetőségeinek csökkentése, a láthatatlan jövedelmek keletkezésének megakadályozása és a pénzügyi biztonság javítása érdekében át kell tekinteni a követelések kiegyenlítésére, a pénzforgalomra vonatkozó szabályozást, és olyan módosításokat kell kezdeményezni, amelyek - a bűnmegelőzési érdekeket szem előtt tartva - a gazdasági szféra készpénzforgalma csökkenésének irányába hatnak. Meg kell vizsgálni a készpénzforgalmat kiváltó megoldások gyorsabb és szélesebb körű bevezetése ösztönzésének lehetőségeit.

Felelős: pénzügyminiszter

a Magyar Nemzeti Bank elnökének felkérésével

Határidő: 1994. december 31.

3. A hitelezéssel kapcsolatos bűncselekmények megelőzése, valamint a bűncselekményekből származó jövedelmek legalizálásának megakadályozása érdekében elő kell segíteni a hitelinformációs rendszer létrehozását.

Felelős: pénzügyminiszter

Határidő: folyamatos

4. a) Az adóhatóságok és a pénzintézetek a nyomozó hatóságoknak az adó- és a banktitok feloldására vonatkozó megkereséseit - összhangban az e kérdést rendező jogszabályokkal - soron kívül teljesítsék.

b) A Kormány felkéri a legfőbb ügyészt, hogy az ügyészi szervezet - hatáskörében eljárva - segítse elő a bűnüldöző szervek törvényes információszerzési igényének teljesítését.

5. Meg kell kezdeni a vagyonvédelmi tevékenység és a magánnyomozás folytatására vonatkozó jogi szabályozás kidolgozását annak érdekében, hogy a rendőrségről szóló törvény elfogadása után - e törvény rendelkezéseivel összhangban - a jogszabályjavaslat előterjeszthető legyen.

Felelős: belügyminiszter

Határidő: a törvény elfogadását követően soron kívül

6. Vizsgálni kell a gazdálkodó szervezetekkel szemben alkalmazható gazdasági jellegű szankciók körének bővítési lehetőségeit, és a megoldásra javaslatot kell tenni a Kormánynak.

Felelős: igazságügy-miniszter

pénzügyminiszter

Határidő: 1994. december 31.

7. Meg kell vizsgálni annak lehetőségét, hogy az Igazságügyi Minisztérium által létrehozott cégnyilvántartási és céginformációs szolgálat cégjegyzéken alapuló számítógépes adatbázisa alkalmassá tehető-e a tulajdonos vagy ügyvezető neve alapján történő adatkeresésre, az egy személyhez tartozó cégek kimutatása érdekében.

Felelős: igazságügy-miniszter

Határidő: 1994. december 31.

8. Hatékonyabbá és összehangoltabbá kell tenni az állami ellenőrző és felügyelő szervek tevékenységét. Érvényt kell szerezni a büntetőeljárásról szóló 1973. évi I. törvény 122. § (2) bekezdése azon rendelkezésének, amely szerint minden hatóság és hivatalos személy köteles a hivatali hatáskörébe tartozó bűncselekmény gyanújának észlelése esetén feljelentést tenni. Ennek érdekében a miniszterek intézkedjenek az irányításuk alatt működő állami ellenőrző és felügyelő szervek felé, hogy készítsenek az e határozatból adódó feladataik ellátására intézkedési terveket; ezek időarányos végrehajtását a miniszterek kísérjék figyelemmel.

Felelős: valamennyi érintett miniszter

Határidő: intézkedési tervek elkészítésére: 1994. április 30.

9. Meg kell vizsgálni a vagyonelszámoltatás egyes európai országokban létező intézménye bevezetésének lehetőségét - az alkotmányosság keretein belül - annak érdekében, hogy a tisztázatlan eredetű jövedelem eredetének igazolása ne a hatóságot, hanem a tulajdonost terhelje.

Felelős: pénzügyminiszter

igazságügy-miniszter

Határidő: 1994. május 15.

10. Az ORFK vezetője és a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnoka saját hatáskörében tegyen hatékony intézkedéseket a gazdasági bűnügyek nyomozásának szakszerűbbé tétele és meggyorsítása érdekében.

A belügyminiszter és a pénzügyminiszter ennek megvalósulását irányítási jogkörében folyamatosan mozdítsa elő, és kérje számon.

11. A Kormány felkéri a legfőbb ügyészt, hogy vizsgálja meg a gazdasági bűncselekmények nyomozásával kapcsolatos ügyészi nyomozásfelügyeleti tevékenység megerősítésének és hatékonyabbá tételének lehetőségét és intézkedésével segítse elő e nyomozások gyors és eredményes lefolytatását.

12. A Kormány a korrupció elleni harc és a gazdaságvédelmi tevékenység szervezeti és személyi feltételeinek javítása érdekében indokoltnak tartja a rendőrség gazdaságvédelmi szerveinél 250 fős létszámfejlesztés végrehajtását. A fejlesztés költségeit az 1995-ös költségvetésben kell tervezni.

Felelős: belügyminiszter

pénzügyminiszter

Határidő: folyamatos

13. A gazdasági bűncselekmények felderítése érdekében folytatott nyomozások eredményességének javítása igényli az igazságügyi szakértők speciális képzését. Az igazságügy-miniszter az ehhez szükséges személyi és dologi feltételek biztosítása érdekében tegyen előterjesztést a Kormányhoz.

Felelős: igazságügy-miniszter

Határidő: 1994. július 31.

14. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 1034/1995. (V. 4.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1998.05.07.

[2] Megállapította az 1034/1995. (V. 4.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1998.05.07.

[3] Megállapította az 1034/1995. (V. 4.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1998.05.07.

[4] Megállapította az 1034/1995. (V. 4.) Korm. határozat 1. pontja. Hatályos 1998.05.07.