Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2006.3.142 Vagyongyarapodás hiányában az illetéket törölni kell [1990. évi XCIII. tv. 3. §, 80. §]

A felperes 2003. július 17. napján vásárolta meg a perbeli ingatlan tulajdonrészét azzal, hogy azt a szomszédos, saját tulajdonában lévő telekhez csatolja. A felek a 10 000 000 forint összegű vételár megfizetésének feltételeként kikötötték a telekhatár-módosítás engedélyezését, és ennek meghiúsulása esetére elállási jogot is kikötöttek.

Az elsőfokú illetékhivatal fizetési meghagyásával 1 003 000 forint illeték, és ugyanennyi illetékelőleg fizetési kötelezettséget állapított meg a felperes részére. A felperes fellebbezésében arra hivatkozott, hogy az adásvételi szerződés hatályba lépéséhez az építésügyi hatóság hozzájáruló nyilatkozata szükséges.

Időközben a felek telekhatár rendezésére irányuló kérelmét jogerősen elutasították, ezért a felperes és az eladó 2003. december 4. napján megállapodást kötöttek, melyben az adásvételi szerződést közös akarattal felbontották. Kérelmükre a földhivatal az ingatlan-nyilvántartási eljárást megszüntette.

Az alperes 2004. augusztus 5. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta azzal, hogy a szerződés nem tartalmaz felfüggesztő feltételt, érvényességét az önkormányzat határozata nem befolyásolja, az elállási jog sem érinti a szerződés hatályba lépését, illetve érvényességét.

A felperes keresetében a közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését kérte azzal, hogy a szerződés hatályának beálltát a telekegyesítési kérelem elbírálásához, mint feltételhez kötötték, így az alperes az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 3. § (5) és (6) bekezdései ellenére állapította meg a fizetési kötelezettséget. Utalt arra, hogy az alperes a határozat meghozatalakor már tudott a telekegyesítési kérelme elutasításáról és a nyilvántartási eljárás megszüntetéséről.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével az alperes határozatát az elsőfokú fizetési meghagyásra is kiterjedően hatályon kívül helyezte. Vizsgálta a felek jognyilatkozatait tartalmazó okiratokat, így az adásvételi szerződést, illetve a 2003. december 4. napján aláírt "Megállapodás ingatlan adásvételi szerződés megszüntetéséről" című iratot.

Ennek alapján megállapította, hogy a felek az ingatlan adásvételi szerződés hatályba lépését az építésügyi hatóság telekegyesítési engedélyétől tették függővé, így a szerződés felfüggesztő feltételt tartalmaz, a feltétel érthető, egyértelmű és jogszerű.

Mivel az önkormányzat az engedélyt megtagadta, a feltétel meghiúsult, így a szerződés hatályba sem lépett. Másrészről a felek 2003. december 4. napján a szerződést közös akarattal felbontották, így amennyiben hatályba lépett volna, ennek hatályát megszüntették.

Az Itv. 3. § (6) bekezdése szerint a felfüggesztő feltételtől függő szerződés esetén a vagyonszerzési illetékkötelezettség a szerződés hatályának beálltakor keletkezik. A felfüggesztő feltétel azonban nem következett be, így nem keletkezett illetékfizetési kötelezettség.

Az Itv. 80. § (1) bekezdés c) pontja alapján, ha a jogügyeletet a felek közös megegyezéssel az eredeti állapot helyreállításával megszüntetik, és ezt a földhivatal határozatával igazolja, a kiszabott, de még meg nem fizetett illeték törlésének van helye. Az alperes azonban ezt nem vette figyelembe, és nem mentesítette a felperest az illetékfizetési kötelezettség alól.

Rámutatott ugyanakkor az elsőfokú bíróság arra, hogy a felperes tévesen hivatkozott az Itv. 3. § (5) bekezdésére, mert önmagában az adásvételi szerződés hatályosulása nem függött hatósági jóváhagyástól, maguk a felek kötötték ki felfüggesztő feltételként a hatósági eljárás eredményét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!