A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20273/2021/4. számú határozata személyiségi jog megsértése tárgyában. [2013. évi V. törvény (Ptk.) 2:54. § (5) bek.] Bírók: Kovács Helga, Kovaliczky Ágota, Véghné dr. Szabó Zsuzsanna

A határozat elvi tartalma:

A közösség méltósága tagjainak személyes méltóságából fakad, a közösség a tagok összetartozása révén nyeri el méltóságát. Az emberi méltóságnak ebben az összefüggésben a konkrét egyéneket megillető védelme elrugaszkodik a védendő egyén saját értékétől, erkölcseitől, sérelmének mércéitől és objektíve értelmezendővé válik. A Ptk. 2:54. § (5) bekezdés tényállása specialitásának tehát alapvető jellemzőjét adja az a tartalmi átfedés, hogy az egyén emberi méltóságának megsértését a közösséghez tartozáson keresztül szenvedi el, annak a támadásnak a következményeként, amely alapvetően nem személy szerint őt, hanem a közösségét érte.

A személyes hit, a vallás alapvető szerepet játszik az emberi személyiség alakításában. A hit belső, vagy kinyilvánított megélése kifejezetten identitáselem, olyannyira a személyiség legbensőbb magjához tartozik, hogy arról való leválasztása - a jogi megragadhatóság szempontjából - önmagában már értelmezhetetlenné teszi. A vallás és a vallási érzület tehát - amennyiben azt az ember magáénak tekinti - az emberi méltóság szükségszerű kifejeződését is jelenti.

A közösség tagjainak sérelemérzetéből nem következik szükségszerűen a jogsértés megállapítása, de a jogvédelem sem tagadható meg pusztán amiatt, hogy az alperes mögöttes céljaként társadalmi vagy politikai üzenetet határoz meg. A vallási közösségek tagjai nem kötelesek tűrni a közösségük hitelveit - a közügyek vitatásától függetlenül, öncélúan - sértő vagy bántó közléseket, valamint hogy a közösség jelképeinek felhasználása önmagában nem öncélú és jogsértő, de nem verbális kifejezések esetén a véleményszabadság alkalmazásának feltétele, hogy "a közlés választott formája objektív módon is alkalmasnak tekinthető eszköze, közvetítője legyen gondolatok közlésének" (3089/2019. (IV. 26.) AB határozat, Indokolás [26]).

***********

Fővárosi Ítélőtábla

Az ügy száma: 1.Pf.20.273/2021/4.

A felperes: felperes, felperes címe

A felperes képviselője: Buczkó Ügyvédi Iroda, ügyvéd címe1

Az alperes: alperes, alperes címe

Az alperes képviselője: dr. Tóth Péter Bence ügyvéd, ügyvéd címe2

A per tárgya: közösséghez tartozással összefüggő személyiségi jog megsértése

Az elsőfokú bíróság: Fővárosi Törvényszék

A fellebbezéssel támadott határozat száma: 22.P.21.457/2020/14.

í t é l e t:

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja. Megállapítja, hogy az alperes a kiadásában megjelenő "napilap" elnevezésű nyomtatott napilap 2020. április 28-i számában a rajz címe című karikatúra közzétételével megsértette a felperes keresztény vallási közösséghez tartozásával összefüggésben érvényesített, emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül tegye közzé a nyomtatott napilapban a karikatúra megjelenésével azonos oldalon és megjelenítési helyzetben az alábbi közleményt:

"Az alperes, mint a napilap című napilap kiadója a 2020. április 28-i számában a rajz címe című karikatúra közzétételével megsértette a felperes keresztény vallási közösséghez tartozásával összefüggésben érvényesített, emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát. A kiadó az okozott személyiségi jogsértésért sajnálkozását fejezi ki".

Mellőzi a felperest perköltség és illeték megfizetésében marasztaló rendelkezést. Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 400.000 (négyszázezer) forintot és 38.100 (harmincnyolcezer-száz) forint perköltséget, valamint az államnak - az állami adó- és vámhatóság felhívására, az abban megjelölt módon, határidőben és számlára - 36.000 (harminchatezer) forint illetéket.

Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 19.050 (tizenkilencezer-ötven) forint másodfokú perköltséget és az államnak - az állami adó- és vámhatóság felhívására, az abban megjelölt módon, határidőben és számlára - 48.000 (negyvennyolcezer) forint fellebbezési illetéket.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s

[1] Az elsőfokú bíróság által megállapított, a fellebbezés szempontjából releváns tényállás szerint a felperes a párt frakcióvezető-helyettese, a csoport vezetője, római katolikus vallású keresztény. A koronavírus járvány elleni védekezés céljából, a járvány kezelésére a magyar kormány 2020. januárban létrehozta a Koronavírus-járvány Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzset, amelynek tagja személy1 országos tisztifőorvos. Az Operatív Törzs rendszeres sajtótájékoztatóin beszámolt a járványügyi intézkedésekről és a fertőzöttséggel összefüggő statisztikai adatokról. Kommunikációjában 2020. márciustól visszatérő elemként szerepelt, hogy a járványban elhunytak többségében idős, valamilyen alapbetegségben, krónikus betegségben szenvedő emberek. Az alperes által kiadott napilap nevű politikai napilap 2020. április 28-án megjelent lapszáma 9. oldalán rajz címe címmel személy2 karikaturista által készített rajz jelent meg. A karikatúrán balról személy1 országos tisztifőorvos a sajtótájékoztatón használatos pulpitus mögött állva, jobbra pedig a keresztre feszített Jézus Krisztus látható. A karikatúrán az országos tisztifőorvos a kereszten függő Krisztusra tekint és a feje fölött megjelenő szövegbuborékban a következő mondat szerepel: "kép aláírás".

[2] A megjelent karikatúra miatt a portál 2020. április 29-én petíciót kezdeményezett "(E)lég volt! Petíció a baloldali sajtó vallást gyalázó gyakorlatával szemben" címmel, amelyet 2021. januárig több mint harmincezren írtak alá. A petíció felszólította a baloldali sajtótermékek szerkesztőit, hogy hagyjanak fel a kereszténységet gyalázó tartalmak közlésével, tartsák tiszteletben hitüket, meggyőződésüket, és ne tegyék azt irónia, gúny tárgyává. Kérték az újságírókat, publicistákat, karikaturistákat, hogy hagyjanak fel a kereszténységet méltatlan módon támadó és Jézust parodizáló tartalmak készítésével.

[3] A felperes keresete annak megállapítására irányult, hogy az alperes megsértette a teljes keresztény vallási közösség méltóságának jogát, és ennek folytán a felperes, mint a keresztény közösség római katolikus tagjának az emberi méltósághoz és a vallásszabadsághoz fűződő személyiségi jogát azzal, hogy 2020. április 28. napján az általa kiadott napilap című nyomtatott sajtótermékben rajz címe címmel közzétett egy olyan karikatúrát, amely nagy nyilvánosság előtt súlyosan sérti, és kifejezésmódjában indokolatlanul bántja a keresztény közösséget és tagjait, így a katolikus felperest is, és ezzel jogsérelmet okoz. Az alperest elégtétel adására is kérte kötelezni saját költségén, nagy nyilvánosság előtt akként, hogy a napilap című nyomtatott sajtótermékben közlemény útján kérjen bocsánatot a keresztény közösségtől és annak tagjaitól, a közlemény szövegét a kifogásolt karikatúrához hasonló méretben és helyen megjelentetve. A közlemény tartalmát a következőként határozta meg: "2020. április 28. napján az általunk kiadott napilap elnevezésű nyomtatott sajtótermékben rajz címe címmel közzétettünk egy olyan karikatúrát, amely nagy nyilvánosság előtt súlyosan sérti és kifejezésmódjában indokolatlanul bántja a teljes keresztény vallási közösséget és annak tagjait. Az okozott jogsérelemért a keresztény közösségtől és annak tagjaitól bocsánatot kérünk". A felperes 600.000 forint sérelemdíj és annak 2020. április 29-től a kifizetésig járó törvényes késedelmi kamata, valamint perköltség megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!