Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2005.5.216 I. A jogellenesség vizsgálata a bírósági jogkörben okozott kár megtérítésére irányuló perben.

II. A kártérítési perben eljáró bíróságot a végrehajtási kifogást elbíráló jogerős bírósági határozat köti [Ptk. 339. §, 349. §, Vht. 225. §].

A felperes a keresetében az alpereseket bírósági, illetve végrehajtói jogkörben okozott kár megtérítése címén a Ptk. 339. § és 349. §-a alapján egyetemlegesen 3 965 666 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni.

A kereset ténybeli alapjaként azt adta elő, hogy büntetőeljárásban - amelyben a felperes magánfélként vett részt - a bíróság jogerős ítélettel a terheltet 114 564 794 forint kártérítés és kamata megfizetésére kötelezte, megállapítva, hogy kielégítési alapul a bűnügyi zárlat alá vett 450 millió forintnak a 3 millió forint vagyonelkobzáson felüli összege szolgál. A felperes a végrehajtási lap benyújtásával kielégítési végrehajtást kezdeményezett, amelyet a városi bíróság a végrehajtási lap kibocsátásával elrendelt. A végrehajtható okiratot azonban tévesen és jogellenesen nem a megyei bírósági végrehajtónak, hanem a II. r. alperesnek adta át. A II. r. alperes a végrehajtást foganatosította és a kereseti kérelemben kárként megjelölt összegű munkadíjat és jutalékot számított fel és vont le a kifizetés során. A felperes végrehajtási kifogást terjesztett elő, amelyet azonban a bíróság jogerősen elutasított. Az I. r. alperes kártérítési felelősségét az alapozza meg, hogy egyrészt tévesen intézkedett, másrészt pedig a bírósági végrehajtásra vonatkozó szabályokat megsértve bírálta el a végrehajtási kifogást. A bűnügyi zárlatra tekintettel ugyanis a követelést nem kellett ismét lefoglalni, illetve a felperes javára elrendelt végrehajtást nem a II. r. alperesnek, hanem a megyei bírósági végrehajtónak kellett volna egyszerű átutalási intézkedéssel lefolytatnia és befejeznie. Szükségtelen és indokolatlanul merült fel tehát a II. r. alperesnek megfizetett végrehajtási költsége.

Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Az I. r. alperes azzal védekezett, hogy jogszabálysértés nem történt, mert a Be. 107. § c) pontjából következően a magánfélnek bűnügyi zárlat esetén is végrehajtási lappal kell a kielégítési végrehajtást kezdeményeznie. A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) 225. §-a értelmében pedig a végrehajtás lefolytatása a II. r. alperes hatáskörébe tartozik.

A II. r. alperes azzal védekezett, hogy a végrehajtás során a jogszabályoknak mindenben megfelelően járt el, amit a végrehajtási kifogást elbíráló bíróságok is megállapítottak.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító ítéletet hozott, amelynek indokolása szerint az alperesek terhére jogellenes magatartás, és ebből következően kártérítési felelősség nem állapítható meg. A Be. 106. § (1) bekezdése, 107. § c) pontja és 15. §-ának d) pontja értelmében a bűnügyi zárlat fennállása esetén a büntetőbíróság által megítélt polgári jogi igény (kártérítés) kielégítési végrehajtása végrehajtási lappal történik. A felperes ennek megfelelően járt el és a bíróság sem sértett jogszabályt, amikor a végrehajtási ügyet a II. r. alperesre a Vht. 225. § a) pontja és 202. §-a értelmében kiosztotta. E jogszabályok alapján, azok helyes alkalmazásával jogszerűen utasította el a bíróság a felperes végrehajtási kifogását. Jogellenesség hiányában tehát az alperesek kártérítési felelőssége nem áll fenn.

Az elsőfokú ítélet ellen a keresetnek helytadó döntés meghozatala érdekében a felperes fellebbezett. Fenntartva az elsőfokú eljárásban előadott jogi álláspontját ismételten arra hivatkozott, hogy bírói műhiba történt, ami a felperesnek kárt okozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!