Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1991.1.11 A javítóintézetből megszökött, bűncselekményeket elkövető fiatalkorúval szemben az előzetes letartóztatás elrendelése [Be. 92. § (1) bek. a) és c) pont, 302. § (1) bek., Bv. tvr. 105. §, 110. § (1) bek., 111. § (1) bek.].

A városi bíróság elutasította a gyanúsított előzetes letartóztatásának elrendelésére vonatkozó ügyészi indítványt. A végzés indokolása szerint a gyanúsított - aki a bűncselekményeket az intézetből történt szökés ideje alatt követte el - javítóintézeti nevelés alatt áll, és az intézetbe való visszakíséréssel a szökés, bűnismétlés veszélye megszűnik, egyébként is, "a jogerős intézkedés végrehajtása során az előzetes letartóztatás nem rendelhető el".

A bíróság a fiatalkorú gyanúsítottat nem helyezte szabadlábra, hanem intézkedett a javítóintézetbe való visszakíséréséről.

A végzéssel szemben az ügyész fellebbezést jelentett be. Ennek indokolásában azzal érvelt, hogy a javítóintézeti nevelés nem lehet elvi akadálya az előzetes letartóztatás elrendelésének, másrészt azzal, hogy amennyiben a gyanúsított budapesti intézetben van, megnehezült egyes nyomozati cselekmények (helyszínelés, szembesítés stb.) végrehajtása.

Az iratok tartalma alapján megállapítható, hogy a városi bíróság ítéletével elrendelt javítóintézeti nevelést 1989. július 31. napján vették foganatba. A Szőlő utcai intézetből az fk. gyanúsított már 1989. szeptember 13. napján megszökött, és oda csak november 30. napján került vissza. Ez idő alatt - részben öt társával együtt - a vád szerint több bűncselekményt - 2 rb. lopás bűntettét és 6 rb. lopás vétségét - követett el, emiatt indult ellene az újabb büntető ügy, melyben a bíróság tárgyalást még nem tartott, de a gyanúsított a vádiratot már megkapta, újabb szökése előtt.

Az intézetbe való visszakerülése után az igazgató nyilvánvalóan zárt jellegű intézeti részlegbe helyezte [1979. évi 11. tvr. (a továbbiakban: Bv. tvr.) 110. § (1) bek.], a fiatalkorú azonban 1990. április közepén innen is megszökött, és alapos a gyanú arra, hogy 15-20 rb. vagyon elleni bűncselekményt - egyebek között 2 rb. rablást - követett el. Ezzel kapcsolatban indítványozta most az ügyész az előzetes letartóztatás elrendelését.

A városi bíróság végzése ellen bejelentett ügyészi fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A megyei bíróság elsőként arra mutat rá, hogy téves a városi bíróságnak az az elvi álláspontja, amely szerint javítóintézeti nevelés végrehajtása alatt a fiatalkorú előzetes letartóztatása egyáltalán nem rendelhető el, mert azt sem a bírói gyakorlat, sem a jogirodalom nem támasztja alá.

A javítóintézeti nevelés kétségkívül a személyi szabadság elvonásával járó, de nevelő jellegű intézkedés, mely utóbbiból következik, hogy az intézet rendje, a fiatalkorúak őrzése, felügyelete sokkal kevésbé szigorú, mint a büntetésvégrehajtási intézeteké. A javítóintézetben a fiatalok egymástól és a külvilágtól való elzártsága meg sem közelíti a szabadságvesztésre elítéltekét, így pl. a zárt jellegű intézetnél is a fiatalkorú csak "szorosabb felügyelet" alatt áll [Bv. tvr. 110. § (1) bek.], és az intézet igazgatója engedélyezheti, hogy a fiatalkorú tartósan az intézeten kívül töltse azt az időt, mely tanulmányai folyatásához, illetőleg a munka végzéséhez szükséges [Bv. tvr. 111. § (1) bek.].

A javítóintézet ezért felelős dolgozóinak tehát nem olyan alapvető kötelességük a fiatalkorúak külvilágtól való elszigetelése - következésképpen: a szökés megakadályozása - mint a büntetésvégrehajtási őröké, hiszen ebben az esetben az intézet nevéből is következő célt, a nevelést aligha tudná megvalósítani, és az intézet büntető intézetté válna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!