Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2011.11 A NYOMOZÁS FOLYTATÁSA ÉS AZ ELJÁRÁS FOLYTATÁSA KÖZÖTTI KÜLÖNBSÉG - A NYOMOZÁSI BÍRÓ HATÁSKÖRE

I. A nyomozás folytatásának és az eljárás folytatásának az elrendelése nem azonos eljárási cselekmény.

II. A nyomozás megszüntetését követően a nyomozás folytatásának elrendelése a nyomozási bíró hatásköre. Az eljárás folytatását az ügyész, illetőleg a felettes ügyész is elrendelheti, nem szükséges ehhez a nyomozási bíró határozata [Be. 191. § (3) bekezdés, Be. 207. § (2) bekezdés c) pont, Be. 193. § (1) bekezdés.].

A városi bíróság ítéletében fk. H. L., fk. B. K., és fk. B. F. vádlottak bűnösségét a Btk. 321. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés c) pontja szerint minősülő rablás bűntettében állapította meg és velük szemben büntetést szabott ki.

Az elsőfokú ítélet ellen bejelentett fellebbezések alapján eljárva a megyei bíróság végzésével a városi bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és az eljárást megszüntette.

A másodfokú bíróság határozatának indokolásában az alábbiakat rögzítette.

A városi rendőrkapitányság bűnügyi osztálya 2009. május 13. napján nyomozást rendelt el a Btk. 321. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés szerint minősülő csoportosan elkövetett rablás bűntette miatt fk. H. L., fk. B. K. és fk. B. F. terheltek ellen. A nyomozás lefolytatását követően a rendőrség 2009. november 5. napján kelt határozatával a nyomozást a Be. 190. § (1) bekezdés b) pontja alapján megszüntette. A megszüntető határozat indokolása szerint a nyomozás adatai alapján nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése és az eljárás folytatásától sem várható eredmény.

Ezt követően a megyei főügyészség 2010. január 15. napján kelt határozatával a rendőrkapitányság határozatát hivatalból hatályon kívül helyezte és az eljárás folytatását rendelte el. A határozat indokolása azt tartalmazza, hogy a nyomozati iratok felülvizsgálata alapján az eljáró ügyész megállapította, hogy a nyomozás megszüntetésére megalapozatlanul került sor tekintettel arra, hogy a gyanúsítottakkal szemben a nyomozás megszüntetésének törvényi okai nem álltak fenn.

Ezután további nyomozati cselekmények lefolytatására már nem került sor, a városi ügyészség 2010. február 2. napján vádat emelt a terheltek ellen rablás bűntette miatt.

A másodfokú bíróság a Be. 191. § (3) bekezdésének értelmezése kapcsán utalt arra, hogy ha a nyomozás megszüntetése ellen nem éltek panasszal, illetve az ügyész, vagy a felettes ügyész nem rendelte el a nyomozás folytatását, utóbb azt csak a bíróság rendelheti el az ellen, akivel szemben a nyomozást korábban megszüntették. A törvényhelyhez fűzött indokolás szerint garanciális jelentősége van annak, ha a nyomozás megszüntetése ellen senki nem élt jogorvoslattal, vagy az eredménytelen volt, az ellen, akivel szemben a nyomozást korábban megszüntették, utóbb, csak a nyomozási bíró rendelhesse el a nyomozás folytatását.

Kifejtette a megyei bíróság, hogy a törvény szövegéből és az indokolásból egyértelműen kitűnik, hogy a jogintézmény célja annak megakadályozása, hogy az ügyészség esetleg visszaélésszerűen - az ügy lezárása után esetleg többször - minden korlátozás nélkül elrendelhesse az eljárás folytatását. Ezt az álláspontot fogadta el maga az ügyészség is. A Magyar Köztársaság Legfőbb Ügyésze által kiadott emlékeztető (Ügyészségi Közlöny 2004/1.) a Be. 191. § (3) bekezdését értelmezi és részletezi.

Az emlékeztető 309. pontja szerint a nyomozási bíróhoz indítványt kell előterjeszteni, ha a korábbi gyanúsítottal szemben a nyomozás folytatását megalapozó újabb bizonyíték merül fel, de akkor is, ha törvénysértően, vagy megalapozatlanul történt a nyomozás megszüntetése.

Jelen ügyben megállapítható, hogy az ügyész a Be. 191. § (3) bekezdésében írt kötelező rendelkezés ellenére nem terjesztett elő indítványt a nyomozás folytatásának elrendelésére a nyomozási bíróhoz. A vádemeléskor tehát nem volt olyan eljárás, amelyet az ügyész folytathatott volna, illetve nem volt nyomozás, amelyre tekintettel a hivatkozott törvényhelyek alapján vádat emelhetett volna.

Az ügyészség kizárólag a Be. 191. § (3) bekezdésében írt nyomozási bíró által hozott határozat birtokában rendelkezhetett volna eljárásjogi értelemben vádemelési jogosultsággal. Ezért az ügyészség eljárási szabályt sértett akkor, amikor felülvizsgálati eljárása során a rendőrség határozatát hatályon kívül helyezte és nem fordult a nyomozási bíróhoz.

Minderre figyelemmel a másodfokú bíróság azt állapította meg, hogy a vád a Be. 2. § (2) bekezdés I. fordulata értelmében nem volt törvényes, ezért a Be. 373. § (1) bekezdés I/c. pontja alapján az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és az eljárást megszüntette.

A másodfokú bíróság eljárást megszüntető határozata ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a másodfokú bíróság határozatának a hatályon kívül helyezésére, melyet a fellebbviteli főügyészség fenntartott.

A harmadfokon eljáró ítélőtábla az ügyészi fellebbezést alaposnak találta, és határozatának indokolásában az alábbiakra mutatott rá.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!