Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.20235/2009/3. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 215. §, 229. §, 253. §] Bírók: Bella Mária, Erményi Lajos, Uttó György

Kapcsolódó határozatok:

Székesfehérvári Törvényszék P.21500/2007/13., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20798/2008/2., *Kúria Pfv.20235/2009/3.*

***********

Pfv.V.20.235/2009/3.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Nagy István Péter ügyvéd (1077 Budapest, Wesselényi utca 2. III/7.) által képviselt felperesnek a dr. Mihály Róbert ügyvéd (1042 Budapest, Kemény Gusztáv utca 6. I/7.) által képviselt Katona Csaba (1103 Budapest, Gyömrői út 76-80.) alperes ellen kártérítés iránt a Fejér Megyei Bíróság előtt 3.P.21.500/2007. szám alatt megindított és a Fővárosi Ítélőtábla 3.Pf.20.798/2008/2. számú ítéletével befejezett perében - amelybe az alperes pernyertességének előmozdítása érdekében beavatkozott a Zrt. - a felperes által 18. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán indult eljárásban a 2009. március 12. napján tartott tárgyalás alapján meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 25.000 (Huszonötezer) forint felülvizsgálati eljárási perköltséget.

I n d o k o l á s :

A felperes a keresetében az alperest a Ptk. 339. § (1) bekezdése, valamint a 349. §-ának (1) és (3) bekezdése alapján, végrehajtói jogkörben okozott kár megtérítése címén 1.000.000 forint és késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni. A kereset ténybeli alapjaként előadta, hogy az ellene indított végrehajtási eljárásban az alperes jogellenes végrehajtási cselekményt foganatosított azáltal, hogy a folyószámlájáról inkasszóval 1.559.342 forintot hajtott be. Többszöri szóbeli, majd írásbeli felszólításra a fenti összeget 2005. szeptember 14-én utalta vissza. Előzőleg 2005. augusztus 2-án személygépkocsi vásárlására előszerződést kötött, amelyet a felek 1.000.000 forint foglalóval biztosítottak. A szerződés megkötésének végső határideje szeptember 2-a volt, ő maga azonban a jogellenesen végrehajtott összeg hiányában a vételárból fennmaradt 7.200.000 forintot nem tudta kifizetni. Emiatt a szerződést nem köthette meg, a foglalót elvesztette. A foglaló összege az a kár, amit az alperes köteles megtéríteni.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Védekezése szerint az eljárása nem volt jogellenes, a felperes a rendes jogorvoslat lehetőségét nem merítette ki, végrehajtási kifogást nem terjesztett elő. Vitatta továbbá az átmeneti pénzhiány és gépkocsi vásárlás közötti okozati összefüggés fennállását, továbbá azt is, hogy a vételár kifizetéséhez kizárólag az inkasszóval beszedett összeg hiányzott. Kétségbe vonta, hogy az eladó valóban megtagadta a foglaló visszaadását.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító ítéletet hozott. A döntés indokolásában megállapította, hogy a kártérítési felelősségnek a Ptk. 339. § (1) bekezdése szerint valamennyi tényállási eleme fennáll. Az alperes a Ptk. 251. §-a értelmében csak a zálogjoggal terhelt ingatlanra vezethetett volna végrehajtást, az inkasszó benyújtása tehát jogellenes volt. A iratokhoz csatolt előszerződés bizonyította a szerződéskötési kötelezettség időpontját, valamint a vételár és a foglaló összegét is. Az eladó írásbeli nyilatkozatával igazolta a foglaló elvesztését, továbbá megállapítható volt, hogy a vételár nagyobbik része - 6.000.000 forint - mindvégig a felperes rendelkezésére állt. A Ptk. 349. § (1) bekezdésében előírt kötelezettség teljesítésével azonban a kárt el lehetett illetve el kellett volna hárítani vagy azt legalább is meg kellett volna kísérelni. A felperes már augusztus 28-a körüli időpontban tudta, hogy a bankszámláját leürítették. Nem bizonyította, hogy az alperest telefonon felszólította volna, bizonyíték csak arra van, hogy ügyvédje már a szerződéskötés kijelölt időpontját követően írt az alperesnek, aki a hibát azonnal korrigálta. Nincs ok annak feltételezésére, hogy ez szeptember 2-a előtt nem történhetett volna meg, a Vht. 217. §-a szerinti kifogást tehát, ha időben élnek vele, alkalmas lett volna a kár elhárítására. A rendes jogorvoslat elmulasztása viszont a kártérítési felelősséget kizárja.

Az elsőfokú ítélet ellen az alperest marasztaló döntés meghozatala érdekében a felperes fellebbezet. Érvelése szerint az elsőfokú bíróság részben téves tényállást állapított meg, továbbá megalapozatlanul és okszerűtlenül következtetett arra, hogy a végrehajtási kifogás előterjesztése alkalmas lett volna a károsodás elhárítására.

Az alperes ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!