Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1984.9.363 A "biztatást kárnak" sem kell megtéríteni azt a részét, amelyet a károsult maga okozott [Ptk. 6. §, 340. § (1) bek.].

A felek között írásbeli szerződés nélkül számos alkalommal került sor facsemeték exportcélú értékesítésére. A gyakorlat ugyanis az volt, hogy az alperes a külkereskedelmi vállalattól kapott értesítés után felhívta a termelőket, így többek között a felperest is arra, hogy meghatározott időben és helyen adjanak át a külkereskedelmi szerződés teljesítésére a külföldi vevőnek meghatározott darabszámú facsemetét. 1981 április elején az alperes rövid úton felszólította a felperest, hogy 24 000 db vörös tölgyfa-csemetét termeljen ki, és azt az általa meghatározott helyre szállítsa le. A felperes a csemetéket a meghatározott időre és helyre leszállította, ahol azonban a külföldi vevő nem jelent meg, így a facsemeték átadása sem történhetett meg. Az alperes a raktárában tárolta a facsemetéket, majd április 17-én arra hívta fel a felperest, hogy a 24 000 db facsemetét szállítsa vissza, mert azokat április hó 22-ét követően nem tudja tovább őrizni és gondozni. Az alperes egyébként megkísérelte e csemeték belföldi értékesítését is, az azonban nem vezetett eredményre. A felperes a facsemetéket nem szállította vissza, hanem felszólította az alperest azok ellenértékének átutalására, majd a keresetében 36 000 Ft-nak és kamatának megfizetésére kérte kötelezni. A keresetét a Ptk. 6. §-ára alapította, mert álláspontja szerint az alperes szándékos magatartása késztette a szállításra, amelynek következtében károsodott. Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy nem kötött a felperessel szerződést, és a facsemeték leszállításának időpontjában nyomban felszólította, hogy azokat szállítsa vissza.

Az első fokú bíróság az alperest 24 000 db vöröstölgyfacsemete kiadására kötelezte, az ezt meghaladó keresetet elutasította. Az ítélet indokolása szerint a Ptk. 6. §-a alapján abban az esetben lehet marasztalni a felet, ha részéről a közlés annyira határozott volt, hogy a másik fél kellő megalapozottsággal számíthatott a szerződés létrejöttére. Minthogy pedig a perbeli esetben nem jött létre a szerződés, a felperes kártérítést követelhet, ha a közlés folytán őt károsodás érte. A perbeli esetben azonban a felperes kártérítési keresete azért alaptalan, mert a kár nem az alperes "biztatásával", hanem saját mulasztásával áll összefüggésben. Az alperes ugyanis 1981. április 17-én, majd azután is több alkalommal felszólította a felperest a csemeték visszaszállítására, ami elől a felperes elzárkózott, a kára pedig ennek a következménye.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett. Arra hivatkozott, hogy ő maga csemeteneveléssel nem foglalkozik, a csemetéket a szakcsoport tagjaitól szedték össze, akik tőle azokat a kitermelés után nem vették volna vissza, a területüket pedig mással hasznosították. Ennek figyelembevételével az alperesnek kell megfizetnie a nem vitatható kár összegét.

A felperes a fellebbezési tárgyaláson bejelentette, hogy az első fokú ítélet kézbesítése után a szakcsoport tagjait 28 800 Ft összegben kártalanította, és utalt arra is, hogy április 17-én, illetőleg azt követően elsősorban azért nem vette vissza a facsemetéket, mert azok életképességükből nyilvánvalóan vesztettek a kitermelés és szállítás folytán.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!