A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20889/2012/14. számú határozata szerződés létrehozása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 75. §, 81. §, 228. §, 235. §, 239. §, 252. §, 253. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 46. §, 74. §] Bírók: Bleier Judit, Hőbl Katalin, Madarász Anna
Kapcsolódó határozatok:
Székesfehérvári Törvényszék G.40136/2009/76., *Fővárosi Ítélőtábla Pf.20889/2012/14.*
***********
Fővárosi Ítélőtábla
9. Pf. 20.889/2012/14.
A Fővárosi Ítélőtábla dr. Vereckei Dénes ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Strausz Ügyvédi Iroda által képviselt I. rendű alperes neve (I.rendű alperes címe) I. rendű és II. rendű alperes neve (II. rendű alperes címe) II. rendű alperesek ellen szerződés létrehozása iránt indított perében - melybe a felperes pernyertessége érdekében a dr. Borbás Péter ügyvéd által képviselt I. rendű felperesi beavatkozó (felperes címe) I., II. rendű felperesi beavatkozó (fél címe 5) II., III. rendű felperesi beavatkozó (fél címe 3) III. és IV. rendű felperesi beavatkozó (IV. rendű felperesi beavatkozó címe) IV. rendűként beavatkozott - a Székesfehérvári Törvényszék 2012. március 5. napján meghozott 15.G.40.136/2009/76. számú ítélete ellen az I. rendű alperes 2012. április 25. napján 77. sorszámon előterjesztett fellebbezése és a felperes 2012. május 29. napján Pf/3. sorszámon előterjesztett csatlakozó fellebbezése folytán - tárgyaláson - meghozta a következő
ítéletet:
A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyja.
Kötelezi az I. rendű alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg a felperesnek 730.000 (hétszázharmincezer) forint, az egyetemlegesen jogosult beavatkozóknak 730.000 (hétszázharmincezer) forint + áfa ügyvédi munkadíjból álló másodfokú perköltséget.
Kötelezi az I. rendű alperest, hogy leletezés terhével rójon le az iratoknál 8 (nyolc) napon belül 2.500.000 (kétmillió-ötszázezer) forint fellebbezési illetéket.
Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.
Indokolás:
A felperes 2009. szeptember 10. napján előterjesztett keresetében közte és az I. rendű alperes (akkor még csak alperes) között szennyvízátadási szerződés létrehozását kérte, ezen belül az átadás-átvétel díját 2009. évre 100 Ft/m3 összegben jelölte meg. Utalt az elsőfokú bíróság előtt folyamatban lévő 15.P.21.512/2007. számú perre, az ott már csatolt szennyvízátadási szerződés tervezetre és azon álláspontjára, miszerint vonatkozásában nem alkalmazható D.Megyei Jogú Város fogyasztóira érvényes hatósági díjszabás. A felperes és az I. rendű alperes között nem fogyasztó és szolgáltató, hanem átadó és átvevő közötti jogviszony áll fenn. A felperes szennyvízgyűjtést, elvezetést végző szakmai társaság, nem minősül a Ptk. 685. § d) pontja szerinti fogyasztónak, a szerződéses szolgáltatási díj nem árhatósági jogszabályon, hanem a Ptk. szerinti két gazdálkodó szervezet közötti ármegegyezésen alapul. Csatolta a szerződéstervezet általa elfogadott változatát, mely szerint a reális díj nettó 100 Ft/m3, a négy önkormányzat (beavatkozók) és közte létrejött 2009. január 19-i közműhálózat üzemeltetésére vonatkozó szerződést. A díjképzés két szempontot vett figyelembe, egyrészt a szennyvízkezelés és tisztítás I. rendű alperesi költségét, másrészt egy szakmailag elfogadható nyereséghányadot. Az üzemeltetéssel kapcsolatos I. rendű alperesi költségeket arányosítani kell, mert kizárólag egy átemelő működtetése szükséges, így az energia felhasználás kisebb. Emellett indokolatlan a közületi és lakossági tarifa közötti különbségtétel.
Utóbb a díjtételt 137,40 Ft/m3 + áfa mértékre módosította, mely akként adódott, hogy
a szennyvíztisztítás díja 107,5 Ft/m3 + áfa
1 db átemelő energiaköltsége 9,0 Ft/m3 + áfa
az átemelő és a vezeték karbantartása 15,0 Ft/m3 + áfa
az átemelő és a csatorna amortizációja 4,5 Ft/m3 + áfa
a tisztításon kívüli tételekre számított 5 % nyereség 1,4 Ft/m3 + áfa.
2010. november 12. napján keresetét a II. rendű alperesre kiterjesztette azzal, hogy keresete olyan tartalmú szennyvíz átadás-átvételi szerződés létrehozására irányul, melyben a felperes az átadó, az alperesek az átvevők, és közülük az I. rendű alperes az átvevői ponttól a tisztítóműig az elvezetést, a II. rendű alperes pedig a tisztítást végzi. A szerződéses szennyvízelvezetési díj az I. rendű, a tisztítási díj a II. rendű alperest illeti meg.
Az I. rendű alperes ellenkérelmében előadta, hogy a felperessel létrehozandó szerződésnek kizárólag a díj-megállapítási szempontjai vitásak. Állította, hogy nem csak az alperesi oldalon, de a felperes részéről is vizsgálni kell az árképzés szempontjait. A felperes nem adta indokát, hogy milyen csökkentő tényezőket vett figyelembe a hatósági árhoz képest, milyen számításon alapulnak a költségtényezők. A bíróság a felek közötti szerződés tekintetében csak és kizárólag a hatósági árat veheti figyelembe, ebből kiindulva alkalmazhat esetleges csökkentő tényezőket. Ezért nem fogadta el a szakértői véleményt. A felek közötti szerződéskötési kötelezettség folytán sem a felperes, sem az alperes nincs abban a helyzetben, hogy válasszon: a felperes kinek adja át a szennyvizet elvezetésre és tisztításra, az alperes nem tagadhatja meg az átadási ponton a szennyvíz átvételét, elvezetését és tisztítását. A szakértői véleményhez fűzött észrevételében hivatkozott arra, hogy a szennyvíztisztítás díja 62,73 Ft/m3 helyett 66,92 Ft/m3.
A II. rendű alperes kétségesnek minősítette, hogy a felperesnek lehetősége volna vele szerződést létrehozatni az átvett szennyvíz tisztítására, ilyen jogviszony közöttük nem áll fenn. Előadta, hogy pályáztatás eredményeként kötött szerződést az önkormányzattal a szennyvíztísztító mű üzemeltetésére. 110 Ft/m3 + áfa ajánlatot tett 2003. január 1. napjától, és az árképzés úgy történik a szerződés szerint, hogy minden évben 3%-kal nő a tisztítási díj anélkül, hogy erre részletes költségkimutatást kellene készíteni. Egyebekben a keresetre nem nyilatkozott.
A beavatkozó önkormányzatok jogi érdekeltségük miatt kívántak a perben résztvenni, mert a díjképzési elvek kihatnak a köztük és a felperes között fennálló díjmegállapodásra.
A Székesfehérvári Törvényszék 2012. március 5. napján meghozott 15.G.40.136/2009/76. számú ítéletével a felperes, mint szennyvíz átadó és I. rendű alperes, mint szennyvíz átvevő között a következő szerződést hozta létre:
1.) A szerződés tárgya:
A települések fogyasztói által, a rendszerbe bebocsátott kommunális szennyvíz átadás-átvételi ponton történő átvétele az átvevő részéről, továbbítása (kezelése) az üzemeltetése alatt álló D.Megyei Jogú Város csatornahálózatán keresztül a szennyvíztisztító műig, és a beérkező szennyvíz megtisztítása.
Az átadó csak a 27/2005. (XII. 6.) KvVM rendelet előírásai szerinti szennyvizet bocsáthat be az átvevői hálózatba.
2.) A szolgáltatási szerződés hatálya:
Jelen szerződést a felek határozott időre, 2024. január 31-ig kötik meg.
3.) A szolgáltatás mennyiségének megállapítása:
Az átadott-átvett szennyvízmennyiség megállapítása a K-1 jelű szennyvíz végátemelőben lévő, Siemens MAGFLO 5000 típusú, NA 150 méretű áramlásmérővel történik, melyet az átadó működtet. Az áramlásmérő műszaki állapotának ellenőrzésére az átvevők bármikor jogosultak.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!