Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2000.195 Idegen pénznemben fennálló, meghatározott kötelezettség késedelmes teljesítése esetén a nemzetközi pénzpiaci kamatot kell alapul venni [Ptk. 301. § (1) bek.].

1989. április 23-án az olasz állampolgárságú felperesek Budapesten, a Rákóczi úti járdán taxira várakoztak, amikor egy gépkocsi a járdára felhajtva elütötte őket. A felpereseket a baleset következtében több súlyos sérülés érte; a kórházi traumatológiai osztályon, majd Olaszországban kezelték őket.

Az I. r. felperes keresetében 12 320 000 ITL, a II. r. felperes 165 786 520 ITL és járulékainak megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Az alperes kártérítés címén 15 000 000 ITL-t fizetett ki, amely összeg beszámítását a felperesek nem ellenezték, azonban az 1989. április 23-tól 1994. október 1-jéíg járó kamatát is igényelték. A felperesek keresete lényegében a megrongálódott ruházatuk, fényképezőgépük ellenértékének, az élelemfeljavítás és a kórházi tartózkodással összefüggő, valamint kulturális célú többletkiadásaiknak és nem vagyoni káruknak megtérítésére irányult. A II. r. felperes ezenkívül 1989. május 1-jétől baleseti járadék megfizetését is kérte.

Az alperes a kereset jogalapját nem vitatta, azonban összegszerűségét eltúlzottnak tartotta.

Az elsőfokú bíróság a keresetet részben alaposnak ítélte, és kötelezte az alperest, hogy fizessen meg az I. r. felperesnek 353 000 ITL-t és ennek 1989. április 23-tól számított évi húsz százalékos kamatát. Kötelezte továbbá az alperest, hogy fizessen meg a II. r. felperesnek 108 114 872 ITL-t és ebből 10 978 520 ITL-nek 1989. április 23. napjától, 97 136 352 ITL-nek 1994. május 2. napjától számított évi húsz százalékos kamatát. Az alperest kötelezte 1998. május 3. napjától havonta esedékesen 1 011 837 ITL megfizetésére. Az elsőfokú bíróság rendelkezett arról is, hogy a járadékot megállapító rendelkezés előzetesen végrehajtható, ezt meghaladóan pedig a keresetet elutasította.

Az alperes a fellebbezésében azt kifogásolta, hogy az elsőfokú bíróság a marasztalási összegeket olasz lírában határozta meg, ugyanakkor a kamat mértékét nem a lírához igazította, hanem húsz százalékban jelölte meg. Az alperes az ellentmondás feloldásaként a bírói gyakorlatban kialakult és a nemzetközi pénzpiaci kamaton alapuló elszámolást is elfogadhatónak tartotta. Kifejezett fellebbezési kérelem nélkül csupán kifogásolta, hogy az erőmegfeszítésre alapozott járadék meghatározásakor a bíróság orvos szakértői vélemény beszerzése nélkül állapította meg az erőmegfeszítés mértékét. Fellebbezéséből utóbb az alperes a TB ellátás elszámolására, és a 3 368 000 ITL figyelembevételére vonatkozó kérelmeit nem tartotta fenn.

A felperesek az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérték.

A fellebbezés alapos.

Az alperes fellebbezése lényegében csak az elsőfokú ítéletnek a kamat és a járadék mértékének meghatározására vonatkozó rendelkezését vitatta. Az alperes mint a kárért felelős személy helyett, jogszabály folytán helytálló kötelezett, a felperesek idegen pénznemben felmerült kárát köteles megtéríteni, amely pénztartozás és ezért a Ptk. 301. §-ának (1) bekezdése értelmében a késedelmi kamat fizetési kötelezettsége is fennáll. A Legfelsőbb Bíróság kialakult ítélkezési gyakorlata szerint az idegen pénznemben fennálló kötelezettség késedelmes teljesítése esetén az adott pénznemre meghatározott nemzetközi pénzpiaci kamatot kell figyelembe venni, mert a Ptk-ban meghatározott évi húsz százalékos mértékű kamat a magyar jogrendszer egészéből és a Ptk. rendszeréből is következően kizárólag forintban történő marasztalás esetén állapítható meg. A fellebbezési eljárásban a bizonyítás kiegészítéseként történt adatbeszerzés alapján az adott ügyben irányadó késedelmi kamatot ezért a Legfelsőbb Bíróság a Magyar Nemzeti Bank á1tal közölt és a Nemzetközi Valutaalap statisztikájából megállapítható, a nemzetközi pénzpiacon kialakult líra átlagkamat alapján állapította meg 1989-ben 12,69 százalékos és 1994-ben 8,51 százalékos mértékben.

A munkaképesség csökkenésének megfelelő járadék megállapításánál további bizonyításra szükség nem volt és helytállóan foglalt állást úgy az elsőfokú bíróság, hogy a balesetet okozó személy javára nem vehető figyelembe az a jövedelem, amelyet a károsult ereje rendkívüli megfeszítésével ér el.

Ehhez képest a járadék megállapításánál további bizonyítás nélkül elfogadható, hogy a II. r. felperes ereje megfeszítésével elért keresete az alperes javára nem szolgálhat, miként az ilyen módon járadékra jogosult személy rendkívüli munkateljesítmény el végzésére sem kötelezhető.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az alperes módosított fellebbezését alaposnak ítélte, és ezért az elsőfokú bíróság ítéletét a fellebbezett részében a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján az elmondottaknak megfelelően megváltoztatta (Pf. III. 23. 117/1998/4. sz.).