Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2006.8.354 A gazdasági közösség mint az élettársi kapcsolat fogalmi eleme [Ptk. 578/G., 685/A. §].

A peres felek 1980. májusától 2002. június 22-ig együtt éltek. Kapcsolatukból 1981. október 21-én Z. nevű gyermekük született és 1991-ig velük élt a felperes előző házasságából 1975-ben született L. S. nevű gyermeke is.

A felek az együttélés kezdetén vagyontalanok voltak, ekkor a felperesi szülők szolgálati bérleményét képező tanyásingatlanon egy különálló lakrészt használtak. 1984-ben részükre, mint bérlőtársaknak utalták ki a H., K. utca 15. VIII. em. 48. szám alatti tanácsi bérlakást. Ezt a lakást az alperes az 1990. február 14-én megkötött adásvételi szerződéssel 417 600 forint kedvezményes vételárért, részletfizetés biztosítása mellett vásárolta meg, miután a felperes a jogszabály alapján őt megillető elővételi jogáról lemondott. Az együttélés megszűnéséig a felek ebben a lakásban éltek.

A felperes az édesanyja bérleményét képező H., K. utca 15. III. em. 14. szám alatti lakásba volt bejelentve, ezt az ingatlant az édesanyja halála után 1990. február 26-án mint a bérlő leszármazottja ugyancsak kedvezményes vételáron részletekre vásárolta meg, és annak használatát részben a fia számára engedte át, illetve a lakást részbeni bérbeadás útján hasznosította. A felperes az 1991. november 29-i keltű hagyatékátadó végzés szerint megörökölte az O., K. utca 13. szám alatti ingatlant, melyet 1992-ben - az ott lévő ingókkal együtt - 450 000 forintért A. J.-nénak adott el, az eladási árból a lakását tehermentesítette; a fennmaradó pénz felhasználása a perben vitás volt.

A felek a vagyonuk gyarapítását még a tanyás ingatlanon kezdték meg, ahol az alperes 1982-ben sertésólat épített és főfoglalkozású munkaviszonya mellett sertéstenyésztéssel foglalkozott. Ebben a tevékenységében a felperes is részt vett, emellett pedig csirkéket nevelt. Az állattartás volumenét és az abból származó bevételt a felek per során nem bizonyították. Az alperes 1984. október 18-án vásárolt egy IFA tehergépkocsit l91 546 forint vételárért, majd 1984. november 1-jétől teherautó-fuvarozói iparengedélyt váltott ki. 1985. november 26-tól ismét munkaviszonyt létesített és 1992. nyaráig különböző munkahelyeken dolgozott. 1992-ben mozgó fagylaltárusításhoz váltott ki vállalkozói igazolványt, vállalkozásához gépeket vásárolt. A fagylaltkészítő üzemet az édesanyja H., M. utca 49. szám alatti ingatlanrészében a szükséges ráfordításokkal berendezte. 2001. szeptember 20-án az említett ingatlan 549/1018 illetőségét megvásárolta, azon további beruházásokat eszközölt, vett egy fagylaltos triciklit és egy utánfutót.

A felperes a gyermekgondozási segély lejárta után munkaviszonyt létesített, majd 1986-tól 2002-ig takarító vállalkozóként dolgozott. Az együttélés alatt a háztartási teendőket a felperes látta el, emellett besegített az alperes vállalkozásaiba is, a közös gyermek nevelését túlnyomó részt az alperes vállalta magára.

A nagyobb beruházások körében az alperes 1989. április 17-én vette meg a h.-i, M. hrsz. alatti garázshelyet, 2001. július 23-án a Suzuki T.-nél eladott egy Volkswagen Golf típusú személygépkocsit és az eladási ár beszámításával 1 500 000 forintért vett egy Suzuki Sedan személygépkocsit, 2002. április 5-én pedig 1 700 000 forintért lízingelt egy Renault Kangoo személygépkocsit. Ez utóbbiért 510 000 forint egyösszegű önrészt fizetett ki, majd a gépkocsi totálkárosra tört, amiért a biztosító az M. C. Rt. részére fizette ki a kártérítést, a roncsot pedig az alperes 550 000 forintért eladta és a pénzt magánál tartotta. Az alperesnek 1991. június 14-étől devizaszámlája volt az MHB-nél, 1997-től pedig mindkét fél rendelkezett külön bankszámlával, melyen az alperes több millió forintos betétet, a felperes 1 000 000 forintot helyezett el.

A felperes a közösen használt lakásból 2002. június 22-én a saját nevén álló lakásba költözött, ezzel a felek együttélése végleg megszűnt.

A felperes keresetében az élettársi vagyonközösség megszüntetését, továbbá 1 000 000 forint kölcsön visszafizetését követelte az alperestől. Állította, hogy 1980. május 10-től 2002. június 22-ig élettársi kapcsolatban éltek, ennek során a vagyonmérleg szerinti vagyontárgyakat 50-50%-os közreműködési arányban szerezték meg. A kölcsönt illetően előadta, hogy a fenti összeget az örökségéből megmaradt pénzen vásárolt Lánchíd-jegyekből a fagylaltos tricikli megvételére adta az alperesnek, aki azt nem fizette vissza.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Arra hivatkozott, hogy az együttélés alatt gazdasági közösség nem alakult ki közte és a felperes között, ezért kapcsolatuk nem volt élettársi kapcsolat. A kölcsönadás tényét tagadta, ezzel összefüggésben azzal érvelt, hogy a felperes által megjelölt időben kapcsolatuk már rossz volt és ő maga a kölcsönre nem volt rászorulva, mert saját pénzzel rendelkezett.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a közös vagyont megosztotta. A H., M. utca 49. szám alatti ingatlan 549/1018 illetőségét és a H., K. utca 15. VIII. em. 38. szám alatti lakást az alperes, míg a K. utca 15. III. em. 14. szám alatti lakást és a garázsingatlant a felperes tulajdonába adta. Az ingók körében - a háztartási eszközök megosztása mellett - a Suzuki személygépkocsit és a Renault személygépkocsi roncsértékét adta a felperes tulajdonába, a fagylaltüzem felszerelési tárgyait pedig az alperesnek juttatta. Kötelezte az alperest 1 256 150 forint értékkülönbözet és 1 000 000 forint kölcsön, összesen 2 256 150 forint megfizetésére.

Indokolása szerint a felek a perbeli időszakban élettársak voltak. Ezt támasztotta alá, hogy kezdettől fogva együtt laktak, közös gyermekük született, önálló lakásuk bérleti jogának megszerzése érdekében maga az alperes tett nyilatkozatot az együttélésükről. A közös gazdálkodást nem zárja ki a pénzkezelés módja és az, hogy a felek - vállalkozói tevékenységükre is tekintettel - külön bankszámlával rendelkeztek, továbbá az sem, hogy a felperes egyedülálló személyként igényelte a családi pótlékot. A felek személyes előadásából és a kihallgatott tanúk vallomásából az élettársi kapcsolat fennállása megállapítható volt.

A szerzésben való közreműködés arányát az elsőfokú bíróság nem látta pontosan bizonyítottnak, ezért azt - a felperes háztartásban végzett tevékenységére is figyelemmel - valamennyi, az életközösség alatt szerzett vagyontárgyra nézve egyenlőnek tekintette.

A felperes által az alperesnek kölcsönzött 1 000 000 forint átadását a felperes fiának és unokaöccsének, továbbá két érdektelen tanúnak a vallomása alapján állapította meg.

Az elsőfokú ítélet ellen az alperes fellebbezett, kérte mindkét jogcímen a kereset elutasítását. A közös vagyon megosztása tárgyában fenntartotta, hogy gazdasági közösség hiányában élettársi kapcsolat nem létesült a felek között, ezért közös vagyonuk sem volt, a kölcsön vonatkozásában pedig változatlanul tagadta, hogy a felperes ezen a jogcímen pénzt adott át neki.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította.

Indokolása szerint a felek között - a nem vitásan fennállott érzelmi kapcsolat és az együttlakás ellenére - élettársi kapcsolat nem jött létre, ugyanis a jogi értelemben vett élettársi kapcsolat feltétele az is, hogy a felek közt olyan, teljes körű gazdasági életközösség is kialakuljon, melynek keretében jövedelmeikkel közösen gazdálkodnak és közös gazdasági cél érdekében fejtenek ki közös tevékenységet. Az élettársi kapcsolat fennállásának ez utóbbi feltétele - a megyei bíróság álláspontja szerint - nem valósult meg. Ebben a kérdésben az elsőfokú bíróságtól eltérő jelentőséget tulajdonított annak, hogy a felperes a családi pótlékot mindvégig egyedülállóként igényelte, a két gyermek ellátásában a felperes előző házasságából született gyermeke hátrányosabb helyzetben volt, továbbá a felperes a vagyonszerzés körében az alperes által csatolt okiratokkal szemben a szerzési jogcímek, a szerzési időpontok és az értékek vonatkozásában is részben ellentétes adatokat közölt. Ezek között kiemelte az IFA tehergépkocsi vételi időpontjával, a garázs megvételével, a Suzuki személygépkocsi vételárával és a Renault Kango személygépkocsi lízingelésével kapcsolatos ténybelileg téves felperesi előadásokat, utalt arra, hogy a felperes nem tudott az alperes devizaszámlájáról és a különböző bankokban elhelyezett, nagyösszegű megtakarításairól, továbbá jelentőséget tulajdonított annak is, hogy a felek a H., K. utca 15. szám alatti házban lévő lakásokat külön-külön vásárolták meg. Mindezek egybevetésével arra a következtetésre jutott, hogy a felek közt az élettársi kapcsolatot megalapozó gazdasági közösség nem jött létre, ezért a közös vagyon megosztására irányuló felperesi keresetet elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!