Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kbf.21/2010/4. számú határozata közösség elleni izgatás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 269. §] Bírók: Mészáros László, Ruzsás Róbert, Török Zsolt

A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa, mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2010. június 18. napján megtartott nyilvános ülésen meghozta a következő

i t é l e t e t :

A közösség elleni izgatás bűntette miatt a vádlott ellen folyamatban lévő büntető ügyben a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa 2009. november 17. napján kihirdetett KB.II.154/2009/9. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlottat a közösség elleni izgatás bűntette (Btk. 269. § b) pont) miatt emelt vád alól felmenti.

Az ítélet ellen fellebbezésnek van helye.

I n d o k o l á s :

A Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa a 2009. november 17. napján kihirdetett KB.II.154/2009/9. számú ítéletével a vádlottat a Btk.269.§ b/ pontjába ütköző közösség elleni izgatás bűntette miatt 180 napi tétel, napi tételenként 500 Ft pénzbüntetésre és lefokozásra ítélte. Rendelkezett a pénzbüntetés meg nem fizetése esetére, annak szabadságvesztésre történő átváltoztatásáról.

A katonai ügyész 3 nap gondolkodási időt tartott fenn nyilatkozatának bejelentésére, majd a vádlott terhére, végrehajtásában felfüggesztett börtönbüntetés kiszabása érdekében fellebbezést jelentett be. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság törvénysértően enyhe büntetést alkalmazott a vádlottal szemben, túlzott jelentőséget tulajdonítva az enyhítő körülményeknek. Jogi álláspontja szerint a hasonló jellegű cselekmények elkövetése sérti a Magyar Honvédségben elvárható szolgálati rendet és fegyelmet, ezért a felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása alkalmas a büntetési célok elérésére.

A vádlott és védője felmentés érdekében jelentettek be fellebbezést.

A Katonai Fellebbviteli Ügyészség a Kf.IV.20/2010. számú átiratában a katonai ügyész fellebbezését fenntartva indítványozta a vádlottal szemben felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását, egyebekben az ítélet helybenhagyására tett indítványt. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság a megállapított tényállás alapján okszerűen következtetett a vádlott bűnösségére, helyesen minősítve a vádlott cselekményét. Mindenben egyetértett az elsőfokú bíróság e körben kifejtett álláspontjával, csupán a kiszabott büntetést nem tartotta alkalmasnak a büntetési célok, különösen a generális prevenció elérésére.

A másodfokú nyilvános ülésen a Katonai Fellebbviteli Ügyészség jelenlévő képviselője az átiratában foglaltakat változatlan tartalommal fenntartotta. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helyesen hivatkozott az Alkotmánybíróság 30/1992. (V.26.) AB számú határozatára és törvényesen állapította meg, hogy a vádlott elkövette a közösség elleni izgatás bűntettét, mivel célja nem ismeretterjesztés, hanem gyűlölet szítása volt. Az általa kifüggesztett cikk, amelyben szélsőséges vélemény került megfogalmazásra, alkalmas volt gyűlölet keltésére, ezért a vádlott megvalósította a közösség elleni izgatás bűntettét. Mivel a pénzbüntetés eltúlzottan enyhe joghátrányt jelent a vádlottal szemben, megismételte felfüggesztett szabadságvesztés kiszabására irányuló indítványát azzal, hogy az a lefokozás mellékbüntetéssel együtt alkalmas a büntetési célok elérésére.

A vádlott védője perbeszédében fellebbezését fenntartva a vádlott felmentésére tett indítványt. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást, mely védence vallomásán alapszik, nem vitatta, azonban álláspontja szerint a vádlott cselekménye nem alkalmas közösség elleni izgatás bűntettének megállapítására. Védencét ugyanis nem vezette rasszista indulat, csupán egy véleményt kívánt bemutatni, illetve dokumentálni. Álláspontja szerint e bűncselekmény megállapításához szükséges annak tudata, hogy a tanúsított magatartás következtében kialakult indulat aktivitásba csaphat át. Az objektív veszélyhelyzet azonban jelen esetben nem állapítható meg. Mivel a vádlott szándéka nem terjedt ki a bűncselekmény elkövetésére, védence felmentését kérte.

A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa az ellentétes irányú fellebbezésekre figyelemmel az első fokú ítéletet, az azt megelőző bírósági eljárással együtt a Be.348.§ (1) bekezdése alapján teljes terjedelmében felülbírálta. Ennek során megállapította, hogy az elsőfokú katonai tanács az eljárási szabályokat betartotta, a szükséges bizonyítási eljárást lefolytatta és indokolási kötelezettségének is megfelelően eleget tett. Tényállását lényegében a vádlott ténybeli beismerő vallomására alapozta, melyet a rendelkezésre álló bizonyítékok alátámasztottak.

Az ítéletének tényállása azonban jogi következtetést is tartalmaz, (ítélet 3. oldal utolsó bekezdése) ezért azt a másodfokú bíróság, mint helytelen jogi következtetést a Be.352.§ (1) bekezdése alapján mellőzi a tényállásból. E helyesbítéssel az elsőfokú bíróság ítélete már alkalmas a felülbírálatra, az megalapozott, mentes a Be.351.§ (2) bekezdésében írt hiányosságoktól.

A másodfokú bíróság a vádlott és védője által a felmentés érdekében bejelentett fellebbezést alaposnak, míg az ügyész súlyosítás érdekében előterjesztett fellebbezést alaptalannak találta.

A Btk.269.§ b/ pontjába ütköző közösség elleni izgatás bűntettét az követi el, aki nagy nyilvánosság előtt, valamely nemzeti, etnikai, faji, vallási csoport, vagy a lakósság egyes csoportjai ellen gyűlöletre uszít.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában helyesen utalt a cselekmény jogi megítélésénél nélkülözhetetlen jogforrásokra, köztük az Alkotmányra, a Polgári és Politikai Jogok Egyezségokmányára, az Alkotmánybíróság 30/1992. (V.26.) AB számú határozatára. Az általa megállapított történeti tényállás a másodfokú bíróság álláspontja szerint - figyelemmel az előbb írt jogforrásokra és az irányadó bírói gyakorlatra - nem alkalmas a Btk.269.§ b/ pontjában írt közösség elleni izgatás bűntettének megállapítására.

Az elsőfokú bíróság a váddal egyezően azt rótta a vádlott terhére, hogy 2009. április hó végén az Internetről letöltötte a Csendőrségi Lapok X. évfolyamának 11. számában 1916. április 10-én megjelent dr. Horváth István ny. járásbíró "A czigánykérdés hazánkban" címmel megjelent cikkét, amelyben a cigány kisebbség, mint etnikai népességcsoport tagjai ellen irányuló pejoratív tartalmú kijelentések vannak. Ezt a cikket a vádlott 2009 április 27-én az alakulatánál található faliújságra kifüggesztette, amelyet így több katona is elolvasott.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a vádlott magatartása nem valósítja meg a közösség elleni izgatás bűntettének törvényi tényállási elemeinek összességét.

A 30/1992. AB határozat V/2. pontja iránymutatást adott arra vonatkozóan, hogy mit kell e bűncselekmény elkövetési magatartásán, a gyűlöletre uszításon érteni. Az Alkotmánybíróság figyelembe véve a jogtörténeti előzményeket, megvizsgálva a Curia iránymutató gyakorlatát, azt rögzíti, hogy "olyan magatartások értendők ide, amelyek alkalmasak arra, hogy az emberek nagyobb tömegében a szenvedélyeket oly magas fokra lobbantsák, amelyből gyűlölet keletkezvén, a társadalmi rend- és béke megzavarására vezethet". Ennek az iránymutatásnak mentén a bírói gyakorlat - melyet jól tükröznek az EBH 1999/6., illetve a BH 2005/46. számon közzétett eseti döntések - gyűlöletre uszítás alatt feszültséget gerjesztő, lázongó magatartást ért, amely alkalmas arra, hogy az emberek nagyobb tömegében a szenvedélyeket oly mértékben szítsa fel, amely tevékeny gyűlölet kiváltására és ezzel a társadalmi rend- és béke, a harmonikus és toleráns emberi kapcsolatos megzavarásához vezethet. A kialakult veszélyhelyzetnek azonban konkrétnak kell lennie. A BH. 2005/46 számú eseti döntés szerint mindez a veszély, a sérelem bekövetkezésének reális lehetőségét jelenti, vagyis olyan helyzet fennállását, amikor a folyamatnak a sérelem bekövetkezése irányába ható továbbfejlődése lehetőségével számolni kell.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!