Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2000.5.187 A kölcsönös verekedés során - amikor mindkét fél a jogellenesség talaján áll - a verekedésben részt vevő egyik fél érdekében történt közbelépés folytán életveszélyt okozó testi sértést elkövető közbeavatkozó harmadik személy tekintetében sem áll fenn a jogos védelmi helyzet, ennek folytán a büntethetőséget kizáró okra alapított felmentés vagy a büntetés korlátlan enyhítésének a lehetősége szóba sem kerülhet [Btk. 29. § (1), (2) és (3) bek., 170. § (5) bek. 1. ford.].

A megyei bíróság az 1998. december 9-én kelt ítéletével az I. r. vádlott bűnösségét életveszélyt okozó testi sértés bűntettében állapította meg, s ezért őt 200 napi, napi tételenként 1250 forint - összesen tehát 250 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

A megyei bíróság ítélete a II. r. és a III. r. vádlottal szemben az elsőfokú eljárásban jogerőre emelkedett.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A II. r. vádlott provokatív magatartása folytán közte és a III. r. vádlott között kölcsönös szóváltás, majd verekedés alakult ki az italboltban. Ennek során először a II. r. vádlott ütötte meg ököllel a III. r. vádlottat, és még egyszer ütni akart. Ezt a III. r. vádlottnak sikerült elhárítania, és ezután ő is megütötte ököllel a II. r. vádlottat, aki ezt újólag hasonló módon viszonozta. Az így kezdődött és kölcsönössé alakult bántalmazást az I. r. vádlott kicsit távolabb húzódva végignézte. A már másodszor földre került III. r. vádlott felállva, az utcára hívta ellenfelét, de a II. r. vádlott ennek nem tett eleget. Így bent folytatva a verekedést a III. r. vádlott egy széket vágott a II. r. vádlott fejéhez, aki ennek következtében hanyatt esett a kövezetre, majd a III. r. vádlott ökölbe szorított kézzel feléje indult. A verekedésnek ebben a szakaszában történt, hogy az I. r. vádlott azzal a szándékkal, hogy az eseményeknek véget vessen és barátjának - a II. r. vádlottnak - is segítsen, felkapott egy széket, és azzal a barátja fölé ökölbe szorított kézzel hajló III. r. vádlottat közepest meghaladó erővel fejbe ütötte. Ekkor a III. r. vádlott újból a kövezetre zuhant, az eszméletét elvesztette, az I. r. és a II. r. vádlottak pedig együttesen eltávoztak. Ennek folytán a III. r. vádlott életveszéllyel járó testi sérülést szenvedett.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az I. r. vádlott védője a pénzbüntetés enyhítése végett jelentett be fellebbezést. A másodfokú tárgyaláson felszólalva elsődlegesen a Btk. 29. §-ának (2) bekezdése alkalmazhatóságának megfontolását és ebből következően védence felmentését kérte, míg másodlagosan fenntartotta az enyhítés iránti perorvoslatát.

A legfőbb ügyész a fellebbezést alaptalannak találta, és az I. r. vádlott tekintetében az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

A védelmi fellebbezés nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a felülbírálat során megállapította, hogy a megyei bíróság a perrendi szabályok maradéktalan megtartása mellett az ügy elbírálásához szükséges tényeket felderítette. A bizonyítékok körültekintő, alapos vizsgálatával állapította meg a tényállást, és indokolási kötelezettségének is eleget tett. Minthogy az így megállapított ítéleti tényállás tartalmazza mindazokat a körülményeket, melyek az ügy ténybeli és jogi megítéléséhez szükségesek, ekként az megalapozott, ezért irányadó volt a felülbírálat során.

A megyei bíróság okszerűen következtetett az I. r. vádlott bűnösségére. Cselekményének életveszélyt okozó testi sértés bűntettekénti minősítése törvényes, és a szándékának eshetőleges formájára vont következtetés is helytálló.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!