Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2002.3.94 I. Elenyészik a foglaló mérséklése iránti igény, ha a felek a foglalóval biztosított előszerződést és szerződést is teljesítve a foglalót a vételárba beszámították [Ptk. 244. §, 245. § (3) bek.].

II. A szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnően nagy értékkülönbségére alapított megtámadás esetében a bíróságnak a forgalmi értéken felül az eset összes körülményét vizsgálnia kell [Ptk. 200. § (1) bek., 201. § (2) bek., 244. §, 245. § (3) bek., PK 267. sz.].

A peres felek 1991. október 31-én megállapodtak abban, hogy legkésőbb 1991. december 31-ig adásvételi szerződést kötnek a perbeli üzletház 21. számú üzlethelyiségére, valamint a közös tulajdonból a vevőt megillető 43/10 000-ed tulajdoni illetőségre 3 550 000 forint + áfa vételáron. A felperes ekkor 370 000 forintot kifizetett, míg ezt megelőzően 1991. augusztus 1-jén N. L. kifizetett már az alperesnek erre az üzlethelyiségre 710 000 forintot, amelyről utóbb a felperes javára lemondott. Az előszerződésben a felek a foglaló összegét 1 080 000 forintban tüntették fel. Az adásvételi szerződést 1992. május 28-án kötötték meg 3 550 000 forint + áfa vételárral és a korábban kifizetett 1 080 000 forintból előlegként 370 000 forintot, míg foglalóként 710 000 forintot jelöltek meg. Lényegében azonos tartalommal 1992. július 31-én is okiratot írtak alá az ügyletről. Az alperes a helyiség birtokba adására 1992. július 31-i határidőt vállalt, de csak augusztus 6-án adta át az üzletet. Az üzletház kivitelezője a beavatkozó volt.

A felperes módosított keresetében a foglaló összegét 1 080 000 forintban megjelölve, ennek a vételár 10%-ára, vagyis 355 000 forintra való mérséklését kérte, és az így túlfizetett 725 000 forint után kártérítésként 33 730 forintot követelt. Azt állította továbbá, hogy a szerződés feltűnő értékkülönbség folytán megtámadható volt, és így az érvénytelen, mert a szerződéskötéskor 2 400 000 forint lett volna az ingatlan reális forgalmi értéke, ehhez képest a vételárból 1 150 000 forint visszajárna a részére. Ezen túlmenően elmaradt haszon címén 600 000 forintot és késedelmi kötbérként 208 800 forintot követelt.

Az elsőfokú bíróság ítéletével 153 760 forint és ebből 136 720 forint után 1992. augusztus 1-jétől járó kamat megfizetésére kötelezte az alperest. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította, és rendelkezett a perköltségek, valamint az illetékek térítéséről. Megállapította, hogy az alperes szolgáltatása 2 621 415 forint értékű volt, és ehhez képest a 3 550 000 forint vételár nem feltűnően aránytalan. A szerződés tehát érvényes. Az alperes teljesítése azonban hibás volt, ezért a vizesblokk hibája miatt 100 000 forint, míg az üzlettér nagyságának a szerződésben meghatározottól való eltérése miatt 36 720 forint kártérítést ítélt meg. Megállapította, hogy az alperes a hat napos késedelem folytán 17 040 forint kötbért is köteles fizetni. Alaptalannak tartotta azonban a felperes foglaló mérséklésére alapított követelését, mert azt fogalmilag kizártnak tartotta, miután a felek a szerződést teljesítették és a foglalót a vételárba beszámították. A foglaló mérséklése hiányában pedig az annak megfelelő összeg használata után kamatot sem követelhet a felperes. Elutasította a felperes elmaradt haszon miatti kárigényét is.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét részben megváltoztatta, és megállapította, hogy a felperes 1992. október 12-ig nem tudta hasznosítani az egyébként elkészült üzlethelyiséget, ezért a szakértői véleményre alapítottan 330 700 forint kártérítés megfizetésére kötelezte az alperest. Ezzel felemelte marasztalásának összegét, míg egyebekben a feltűnő aránytalansággal, a kötbérrel, a foglalóval és a hibás teljesítéssel kapcsolatban egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával.

A jogerős ítélet felülvizsgálatát a felperes kérte, és az ítéletnek a szerződés érvénytelenségére alapított, valamint a foglaló mérséklésével és az ezzel kapcsolatban követelt kárigényét elutasító ítéleti rendelkezést támadta. A jogszabálysértést a Ptk. 201. §-ának (2) és a 245. §-ának (3) bekezdésében foglaltak figyelmen kívül hagyásában jelölte meg. Álláspontja szerint az ingatlan forgalmi értéke a szerződés megkötésének időpontjában 2 708 550 forint volt, míg a kikötött vételár 3 550 000 forint, így a különbözetként mutatkozó 841 450 forintot visszakövetelheti. A foglalóval kapcsolatban pedig az volt az álláspontja, hogy a szokásos 10% helyett a szerződésben a vételár 30%-át kötötték ki foglalóként. Ezért az alperes, illetőleg a beavatkozó több mint fél éven át használta az ő pénzét, ezért ezzel kapcsolatban a kamatveszteségből adódó kárigényét érvényesítheti.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (2) bekezdése értelmében csak a felülvizsgálattal támadott részében vizsgálta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!