Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2000.5.225 A rendes felmondás való és okszerű indokának a felmondás közlésekor kell fennállnia. Ha a munkáltató a felmondás indokát egy folyamat részeként jelöli meg, nem szükséges a folyamat befejezettsége a felmondás jogszerűségének megállapításához [Mt. 89. § (2) bek.].

A felperes munkaviszonyát az alperes az 1996. február 15-én kelt rendes felmondással megszüntette. A felperes emiatt munkaügyi jogvitát kezdeményezett, keresetében a felmondás jogellenességének az Mt. 100. §-ában megállapított jogkövetkezményei alkalmazását kérte, munkaviszonya helyreállításának mellőzése mellett.

A munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az ítéleti tényállás szerint a felperes 1994. szeptember 1-jétől az alperes tulajdonában álló bt. megbízott üzletvezetői munkakörét látta el. Az alperes az 1996. február 1-jén kelt intézkedéssel a felperest a betéti társaság üzletvezető-helyettesének nevezte ki, amit felperes sérelmezett, és azt az 1996. február 24-én megtartott egyeztetésen az alperes visszavonta. Egyidejűleg arról tájékoztatta a felperest, hogy visszahelyezi eredeti munkakörébe, az üzletvezetői munkakört azonban két részre bontják: az egyik rész a külföldi beszerzéseket, míg a másik rész a belföldi vezetést, belpiaci tevékenységet, áruelosztást foglalja magában, és a felperes részére az utóbbi munkakört ajánlotta fel. Az 1996. február 15-én megtartott igazgatótanácsi ülésen, amelyen felperes is részt vett, az igazgatótanács elnöke ezúttal is tájékoztatta a felperest az üzletvezetői munkakör megosztásáról, és felajánlotta, hogy változatlanul üzletvezetőként lássa el a belföldi vezetés feladatát. Ezt a felperes nem fogadta el. Ezt követően az alperes rendes felmondással megszüntette a felperes munkaviszonyát a terményforgalmazással kapcsolatos tevékenység átszervezésére hivatkozással.

A munkaügyi bíróság tényként állapította meg, hogy a betéti társaság 1996. február 20-án kelt szervezeti és működési szabályzata szerint az üzletvezetői munkakör feladatait két munkakörre bontották. A felperes részére felajánlott munkakör a korábbi munkakörének egy részét képezte, és ennek mibenlétét már 1996. február 1-jén a felperessel ismertették. A külföldi beszerzésekkel foglalkozó munkakörre az alperes N. L.-t alkalmazta, aki a felperesnél magasabb szintű angolnyelv-tudással rendelkezett.

A bíróság a tényállás alapján a felmondási indok valóságát és okszerűségét bizonyítottnak találta, mert az alperes szervezeti változtatást hajtott végre, az a felperes munkakörét érintette, és mivel a felperes a felajánlott munkakört nem fogadta el, a munkaviszonyát meg kellett szüntetni.

A felperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság ítéletével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A megyei bíróság a munkáltatói jogkör gyakorlója szempontjából vizsgálta a munkáltatói intézkedést, és a felmondást e tekintetben is jogszerűnek minősítette. A felmondás tartalmi részét illetően az elsőfokú bíróság által kifejtett helytálló indokokra hivatkozott.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatását" és a keresetének helyt adó határozat hozatalát kérte a tényállásból levont helytelen, okszerűtlen, logikai ellentmondást tartalmazó következtetésre hivatkozva. Vitatta, hogy a felmondás időpontjában az átszervezés megvalósult, mivel a szervezeti és működési szabályzat módosítására csak azt követően került sor, és az átszervezésről az 1995. október 19-i igazgatósági ülésen nem határoztak. Sérelmezte, hogy a bíróságok nem vizsgálták, miért nem a másik üzletvezetői munkakörben foglalkoztatta tovább az alperes, amit korábban is ellátott. Emiatt az okszerűség megállapítását vitatta.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!