Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.5.211 I. A rendes felmondás indokolása megfelelő, ha - az intézkedés alapjául szolgáló konkrét tények és körülmények megjelölése nélkül - az okot összefoglalóan jelöli meg, feltéve, ha ebből megállapítható, hogy a munkavállaló munkájára a továbbiakban miért nincs szükség [MK. 95. sz. állásfoglalás].

II. Több felmondási indok esetében egyetlen indok bizonyítottsága is megalapozhatja az intézkedés jogszerűségét, ha abból megállapítható, hogy a munkaviszony a továbbiakban nem tartható fenn, és ezért a munkavállaló munkájára a továbbiakban nincs szükség [Mt. 89. § (2) bek.].

A felperes régióigazgató munkakörben 2000. január 1-jétől fennállt munkaviszonyát az alperes a 2000. május 6-án kelt rendes felmondással megszüntette. Az indokolás szerint: 1.) a felperes a munkaköri leírásában meghatározott irányítási, ellenőrzési feladatokat folyamatosan nem megfelelő minőségben végezte, ezért a szervezeti egység működésében hiányosságok jelentkeztek; 2.) a kereskedelmi folyamatok szervezése, irányítása során - különös tekintettel a vevő-szállító kapcsolatokra, az üzletkötői hálózat működtetésére - a társaság marketingstratégiájának, és a gazdálkodási elvárásainak nem megfelelő gyakorlatot folytatott; 3.) ismétlődően nem tett eleget a szervezeti egységek közötti együttműködési, adatszolgáltatási kötelezettségének; 4.) jelentős anyagi kárt okozott a közvetlen felügyelete alatt álló eszközök (gépjárművek) fenntartása, üzemeltetése, karbantartása során; 5.) a szervezeti egység személyi állományának irányítása során a munkaügyi kapcsolatokban vezetői alkalmatlanságot mutatott.

A felperes keresetében a rendes felmondás jogellenessége megállapítását, és az eredeti munkakörbe visszahelyezése mellőzésével elmaradt munkabér, továbbá a jogellenesség szankciójaként hét havi átlagkeresetének megfelelő összeg megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével megállapította az alperes rendes felmondása jogellenességét, és a felperes munkaviszonyának az ítélet jogerőre emelkedésekor való megszűnését. Kötelezte az alperest 2 002 505 forint elmaradt munkabér, az elsőfokú ítélettől annak jogerőre emelkedéséig naponként további 12 770 forint elmaradt munkabér, valamint 766 176 forint kettő havi átlagkeresetnek megfelelő összegként való megfizetését.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a rendes felmondásnak az alperes által fenntartott 3., 4. és 5. pontja semmitmondó, közhelyszerű indokolást tartalmaz, ezért ellentétes az Mt. 89. §-ának (2) bekezdésében szabályozottakkal, valamint a Legfelsőbb Bíróság MK 95. számú állásfoglalásában megfogalmazott követelményekkel. Ezért az alperes ellenkérelmében részletezett tények és körülmények tekintetében nem találta teljesíthetőnek az alperes bizonyítási indítványát. A felperes havi munkabérét a felperes előadása és a tanúk nyilatkozatai alapján állapította meg.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt megyei bíróság az ítéletével helybenhagyta a munkaügyi bíróság ítéletét.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helytálló jogi következtetésre jutott a rendes felmondás jogellenessége megállapításakor. Kiemelte, hogy az intézkedés indokolása tartalmatlan, a megjelölt okokból az alperes által a perben bizonyítani kívánt konkrét okokra nem lehet következtetni.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet megváltoztatását, és elsődlegesen a felperes keresetét elutasító határozat hozatalát, másodlagosan a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, és az elsőfokú bíróságnak az összegszerűség tekintetében új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az eljárt bíróságok megsértették az Mt. 89. §-ának (2) bekezdésében és az MK. 95. számú állásfoglalásában előírtakat. A perbeli rendes felmondás a körülményekhez képest elegendő összefoglaló indokot tartalmazott, az ennek alátámasztásául szolgáló tényekre vonatkozó bizonyítékokat az alperes az elsőfokú eljárásban csatolta, ezzel az indok való és okszerű voltát bizonyította. Vitatta továbbá a felperes havi munkabérének a perben megállapított összegét, és hiányosnak találta ebben a körben az elsőfokú ítélet indokolását a figyelembe vett bizonyítékok értékeléséről, az alperes bizonyítékai mellőzéséről.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmét utóbb kiegészítette, és utalt a rendes felmondásban felhozott korábbi figyelmeztetésekre, amit az első- és a másodfokú bíróság ugyancsak figyelmen kívül hagyott. A rendes felmondás indoka jogszerűségének alátámasztására eseti döntésekre hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!