Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32003D0709[1]

A Bizottság határozata (2003. október 9.) egy európai fogyasztói tanácsadó csoport létrehozásáról

A Bizottság határozata

(2003. október 9.)

egy európai fogyasztói tanácsadó csoport létrehozásáról

(2003/709/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

mivel:

(1) A Szerződés 153. cikkében előírt fogyasztóvédelem keretében indokolt, hogy a Bizottság konzultációt folytasson a fogyasztókkal az érdekeik közösségi szintű védelmével kapcsolatos problémákról.

(2) A Bizottság munkáját 1973 óta segíti egy fórum, amelyet egymást követő határozatokkal e célra hoztak létre, ezek közül a legutóbbi az egy fogyasztói bizottság létrehozásáról szóló, 2000. május 4-i 2000/323/EK bizottsági határozat [1].

(3) Az említett határozatot a politikai és jogi keretek alakulásához kell igazítani, hogy figyelembe vegye az új tagállamok csatlakozását, és annak igényét, hogy a fogyasztói szervezetek fogalommeghatározásait a más közösségi jogszabályokban használtakkal harmonizálni lehessen. Ugyanakkor lehetőséget kell biztosítani arra, hogy más szervezetek képviselői is társulhassanak. Továbbá a bizottságok létrehozására vonatkozó szabályozásnak [2] megfelelően a jelenlegi fogyasztói bizottság elnevezését "európai fogyasztói tanácsadó csoportra" kell változtatni.

(4) Indokolt továbbá a csoport működése átláthatóságának és hatékonyságának fokozása, különösen a jelöltek kinevezési eljárásának annak érdekében történő módosításával, hogy a nemzeti fogyasztói szervezeteket képviselő tagok megbízatása csak egyszer legyen megújítható, hatékony jelentési mechanizmusok rendszeresítésével és a csoport eljárási szabályzata elfogadásának előírása révén.

(5) Tekintettel a módosítások igen nagy terjedelmére, az egyértelműség érdekében a 2000/323/EK határozatot fel kell váltani,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

(1) A Bizottság egy európai fogyasztói tanácsadó csoportot (a továbbiakban: csoport) hoz létre.

(2) A Bizottság a fogyasztói érdekek közösségi szintű védelmével összefüggő valamennyi problémával kapcsolatban konzultálhat a csoporttal.

2. cikk

(1) A csoport a következőkből áll:

a) a minden egyes tagállam nemzeti fogyasztói szervezeteit képviselő egy-egy tag;

b) az európai fogyasztói szervezetek mindegyikéből egy-egy tag.

(2) E határozat alkalmazásában a "nemzeti fogyasztói szervezetek" a nemzeti szabályoknak vagy gyakorlatnak megfelelően a fogyasztókat képviselő és nemzeti szinten működő fogyasztói szervezetek.

(3) E határozat alkalmazásában az "európai fogyasztói szervezetek" azok a fogyasztói szervezetek, amelyek megfelelnek a következő két szempontcsoport egyikének:

a) 1. olyan nem kormányzati, nem profitorientált szervezetek, amelyek függetlenek az ipari, kereskedelmi, üzleti és más összeférhetetlen érdekektől, valamint fő célkitűzésként és tevékenységként a Közösség fogyasztói egészségének, biztonságának és gazdasági érdekeinek védelmét és fejlesztését szolgálják, és

2. megbízatásuk szerint közösségi szinten képviselik a fogyasztói érdekeket legalább a tagállamok felében olyan nemzeti fogyasztói szervezetek révén, amelyek a nemzeti szabályoknak, illetve gyakorlatnak megfelelően képviselik a fogyasztói érdekeket és regionális, illetve nemzeti szinten működnek, továbbá

3. kielégítő leírást nyújtottak be a Bizottságnak a tagságukra, a belső szabályzatukra és pénzügyi forrásaikra vonatkozóan, vagy

b) 1. olyan nem kormányzati, nem profitorientált szervezetek, amelyek függetlenek az ipari, kereskedelmi, üzleti és más összeférhetetlen érdekektől, valamint fő célkitűzésként és tevékenységként közösségi szinten képviselik a fogyasztói érdekeket a szabványosítási folyamatban, továbbá

2. a tagállamok legalább kétharmadában megbízatással rendelkeznek arra, hogy közösségi szinten képviseljék a fogyasztók érdekeit a következők révén:

- a nemzeti szabályoknak vagy gyakorlatnak megfelelően a nemzeti fogyasztói szervezetek képviselő testületei a tagállamokban, vagy

- ilyen testületek hiányában olyan nemzeti fogyasztói szervezetek által, amelyek a nemzeti szabályok vagy gyakorlat szerint a fogyasztókat képviselik és nemzeti szinten működnek.

3. cikk

(1) A csoport nemzeti fogyasztói szervezeteket képviselő tagjait a Bizottság jelöli ki a tagállamok által a fogyasztói szervezetek képviseletére létrehozott nemzeti testületek - ahol vannak ilyenek - vagy az illetékes nemzeti hatóságok javaslata alapján.

(2) Az európai fogyasztói szervezeteket képviselő tagokat az európai fogyasztói szervezetek javaslata alapján a Bizottság nevezi ki.

(3) A csoport tagjainak számával megegyező számú póttag kinevezése ugyanazon feltételek szerint történik, mint a tagoké. A póttag automatikusan helyettesíti a tagot annak távolléte vagy akadályoztatása esetén.

(4) A Bizottság tájékoztatás céljából közzé teszi a tagok és a póttagok jegyzékét az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában.

4. cikk

A tagok megbízatásának időtartama három év, és a nemzeti fogyasztói szervezeteket képviselő tagok esetében csak egy alkalommal újítható meg a 3. cikkben megállapított eljárásnak megfelelően.

A hároméves időszak végén a tagok addig maradnak hivatalban, amíg pótlásukról nem gondoskodnak, vagy amíg megbízatásukat meg nem újítják.

Lemondásuk, nyugdíjba menetelük vagy halál esetén a tagok hivatali ideje a hároméves időszak lejárta előtt véget ér. Megbízatásukat akkor is meg lehet szüntetni, ha az őket javasoló szervezet, testület vagy hatóság a leváltásukat kéri. A hároméves időszak hátralévő részére történő pótlásuk a 3. cikkben megállapított eljárás szerint történik.

5. cikk

A tagság nem jogosít fel díjazásra.

6. cikk

(1) A Bizottság javaslata alapján a csoport más olyan szervezetek képviselőit is meghívhat a munkájában való részvételre, amelyeknek egyik fő célkitűzése a fogyasztói érdekek előmozdítása, és európai szinten aktívan tevékenykednek ennek érdekében.

(2) A csoport bárkit meghívhat a munkájában szakértőként való részvételre, aki valamely napirendi pont tekintetében különleges szakértelemmel rendelkezik.

7. cikk

(1) A csoport a Bizottság által meghatározott formában és ütemezés szerint ülésezik. A csoport ülései a Bizottság elnökletével folynak. A Bizottság gondoskodik a csoport számára a titkársági feladatok ellátásáról, és megszervezi annak munkáját.

(2) A csoportban zajló megbeszélések a Bizottság vélemény iránti kérelmén alapulnak. Véleményadásra való felkéréskor a Bizottság határidőt tűzhet ki, amelyen belül a csoportnak véleményt kell nyilvánítania.

(3) A csoport a Bizottság által tett javaslatok alapján elfogadja saját eljárási szabályzatát.

(4) A csoport nemzeti fogyasztói szervezeteket képviselő tagjai tájékoztatják az általuk a csoportban képviselt szervezeteket, és konzultációt folytatnak velük. Minden tag hatékony jelentéstételi mechanizmusokat alkalmaz, hogy nemzeti szinten rendszeresen tájékoztasson minden fogyasztói szervezetet a csoport munkájáról, továbbá közvetítse e szervezetek álláspontját.

(5) A csoport a tevékenységéről jelentést ad a fogyasztói szervezetek közgyűlésén, amelyet a Bizottság évenként hív össze.

8. cikk

A Szerződés 287. cikkének sérelme nélkül, a csoport tagjai és póttagjai nem hozhatnak nyilvánosságra a csoportban végzett munkájuk során tudomásukra jutott semmiféle információt azokban az esetekben, amikor a Bizottság arról tájékoztatja őket, hogy a kért vélemény vagy a felvetett kérdés bizalmas jellegű.

9. cikk

A 2000/323/EK határozat hatályát veszti.

Kelt Brüsszelben, 2003. október 9-én.

a Bizottság részéről

David Byrne

a Bizottság tagja

[1] HL L 111., 2000.5.9., 30. o.

[2] A Tanács 1999/468/EK határozata (HL L 184., 1999.7.17., 23. o.); a Bizottság 2000. július 24-i SEC(2000) 1230. határozata.

--------------------------------------------------

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32003D0709 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32003D0709&locale=hu