Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Kbf.28/2016/5. számú határozata. [1998. évi XIX. törvény (Be.) 348. §] Bírók: Mészáros László, Szabó Éva, Török Zsolt

Kapcsolódó határozatok:

Kaposvári Törvényszék Kb.26/2015/12., *Fővárosi Ítélőtábla Kbf.28/2016/5.*, Kúria Bhar.537/2017/5. (BH 2017.12.392)

***********

Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa

6.Kbf.28/2016/5. szám

A Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa, mint másodfokú bíróság Budapesten, a 2017. január hó 11. napján megtartott nyilvános ülés alapján meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az információs rendszer megsértésének vétsége miatt ... vádlott ellen folyamatban lévő büntetőügyben a Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa 2016. január hó 21. napján kihirdetett Kb.I.26/2015/12/II. számú ítéletét megváltoztatja.

A vádlottat bűnösnek mondja ki folytatólagosan elkövetett információs rendszer megsértésének vétségében [Btk. 423. § (1) bekezdés a) pontja].

A vádlottat ezért 200 (kétszáz) napi tétel, napi tételenként 1.000,- (egyezer) forint pénzbüntetésre ítéli.

A 200.000,- (kettőszázezer) forint pénzbüntetést meg nem fizetés esetén szabadságvesztésre változtatja át, melynek során egy napi tétel összege helyébe egy napi szabadságvesztés lép.

A vádlottat kötelezi az eljárás során felmerült 3.946,- (háromezer-kilencszáznegyvenhat) forint bűnügyi költség megfizetésére.

Az ítélet ellen fellebbezésnek van helye.

I n d o k o l á s:

A Kaposvári Törvényszék Katonai Tanácsa a 2016. január 21. napján kihirdetett Kb.I.26/2015/12/II. számú ítéletével ... vádlottat az ellene 1 rb. a Btk. 423. § (1) bekezdés a./ pontjába ütköző információs rendszer megsértésének vétsége kísérlete és 1 rb. a Btk. 423. § (1) bekezdés a./ pontjába ütköző információs rendszer megsértésének vétsége miatt emelt vád alól felmentette. Az 1 rb. a Btk. 423. § (1) bekezdés a./ pontjába ütköző információs rendszer megsértésének vétsége miatt indított büntetőeljárást megszüntette. Megállapította, hogy az eljárás során felmerült bűnügyi költség az állam terhén marad.

Az elsőfokú tárgyaláson jelenlévő katonai ügyész a vádlott terhére, felmentése miatt, bűnösségének megállapítása és pénzbüntetés kiszabása érdekében fellebbezést jelentett be. Csatolta fellebbezésének indokolását, amelyben kifejtette, hogy tévedett az elsőfokú katonai tanács a vádlott felmentéssel érintett cselekményének jogi megítélése tekintetében, és helytelenül állapította meg azt, hogy a vádlott tényállásban írt cselekménye nem minősül bűncselekménynek tényállási elem hiányában. A tényállások alapján ugyanis megállapítható, hogy a vádlott jogosultsága kereteit túllépve keresett rá a Robotzsaru Neo számítógépes rendszerben K.Z.-ra, akire vonatkozó naplózott műveletek listája 12. sorától 23. soráig, valamint a 38. sortól a 44. sorig látta az ügy adatait, és ugyancsak jogosultsága kereteit túllépve keresett rá N.S.-ra anélkül, hogy feladatai ellátásához erre szükség lett volna, azaz mindkét alkalommal megszegte az Rtv. 90. §-ának (1) bekezdésében írt azon rendelkezést, mely szerint a rendőrség által bűnüldözési célból gyűjtött és tárolt személyes adatokat csak bűnüldözési céllal lehet felhasználni. Álláspontja szerint a vádlott magatartása megvalósítja 1 rb. folytatólagosan elkövetett információs rendszer megsértésének vétségét, tekintettel arra, hogy ugyanazon információs rendszerbe történő többszöri elkövetés folytatólagos elkövetésnek minősül. Indítványozta, hogy a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa az elsőfokú bíróság ítéletét változtassa meg, mondja ki bűnösnek a vádlottat 1 rb. folytatólagosan elkövetett információs rendszer megsértése vétségében és ítélje őt pénzbüntetésre.

A vádlott és védője az elsőfokú ítéletet tudomásul vették.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a BF.196/2016/1. számú átiratában fenntartotta az ügyészi fellebbezést. Álláspontja szerint az elsőfokú bíróság perrendszerű eljárásában ügyfelderítési kötelezettségét teljesítette, a bűnügyben releváns bizonyítékokat megvizsgálta, azokat egyenként és összességükben értékelve állapította meg a tényállást. A tényállás I. része álláspontja szerint hiányos, és a naplózott műveletek listája alapján azzal egészítendő ki, hogy a vádlott K.Z. polgári személyre vonatkozó büntetőügy Robotzsaruban tárolt adataihoz a 12-23 és 39-40. sorokon jelölt információk vonatkozásában hozzáfért, azokat megtekintette; a tényállás II. része pedig azzal egészítendő ki, hogy a vádlott leírt magatartásával megszegte a rendőrség belső adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzatáról szóló 23/2013. (V.17.) ORFK utasítás 60. pontjában írt - munkaköri leírása IV/2. pontja szerint irányadó - kötelmét, amely szerint a rendőrség adatállományából kizárólag annak feladat- és hatáskörének érdekében igényelhető és használható fel adat. Jogi álláspontja szerint a vádlott az Rtv. és az adatvédelmi belső utasításban előírt célhoz kötöttséget megszegte, amikor belépési jogosultsága kereteit túllépve A terheltekre vonatkozó, a Robotzsaru Neo-ban tárolt adatállományt a rendszerben történt bent maradása során megtekintette, miközben adott bűnügyekben nem volt előadóként vagy ügyintézőként nevesített. Az elsőfokú bíróság a jogi minősítés vizsgálatakor tévedett, mert nem ismerte fel, hogy a vád tárgyává tett vétség alap elkövetési magatartásai, a jogosulatlan belépés, illetve a jogosultság kereteit túllépve vagy megsértve bent maradás nem konjuktívek, hanem vagylagosak; továbbá a vádlott jogosultsági kereteit meghaladó adatkutatásai folytatólagosan elkövetett információs rendszer megsértése vétségének megállapítására alkalmasak. Indítványozta ezért az elsőfokú ítélet tényállási részének kiegészítését, a vádlott bűnösségének megállapítását és vele szemben pénzbüntetés kiszabását, kötelezését az eljárás során felmerült bűnügyi költség vislésére. Egyebekben a határozat helybenhagyását kérte.

A vádlott védője előterjesztette a védekező iratát, ebben az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta. Hivatkozott arra, hogy a vádlott kollégái, felettesei szóbeli parancsára, kérésére besegített egy-egy részfeladat elvégzésében, amelynek írásbeli nyoma nincs, de amely feladatokat nyilván nem tudta volna elvégezni, ha a rendőrség által használt rendszerekbe nem lép be, illetve adott esetben a parancsot kiadó parancsnok is tisztában kellett legyen azzal, hogy a parancs kiadása az információs rendszer használatát is legalizálja. Utalt arra is, hogy a jogosultsága kereteit azért nem léphette túl, mert maga a rendszer ezt nem teszi lehetővé, hiszen az egyes használók jogosultságát a vezető határozza meg és állíttatja be, így a használó csak abba képes betekinteni, melyet számára a rendszer engedélyez.

A másodfokú nyilvános ülésen a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség képviselője átiratában foglaltakat továbbra is fenntartotta. Hangsúlyozta, hogy a vádlott jogosultan lépett be az információs rendszerbe, azonban a jogosultsága kereteit túllépte, amikor a két személyre rákeresett, hiszen egyik ügynek sem volt előadója. Megismételte átiratában tett indítványait.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!