Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1994.4.177 I. Ha a terheltet nem figyelmeztetik a vallomástétel megtagadásának jogára és arra, hogy amit mond, az bizonyítékként felhasználható, a vallomásának tartalma bizonyítékként nem értékelhető;

az eljárás különböző szakaszaiban (így a rendőrségi, az ügyészségi és a bírósági szakaszban) csak egy ízben kell az előírt figyelmeztetést alkalmazni, mégpedig a kihallgatás kezdetekor [Be. 87. § (2) bek., 60. § (3) bek.].

II. A közúti járművezetéstől végleges hatállyal kell eltiltani azt, aki a járművezetésre alkalmatlan [Btk. 58-59. §, 188. §].

A városi bíróság a vádlottat cserbenhagyás vétsége és súlyos testi sértést okozó ittas járművezetés bűntette miatt - halmazati büntetésül - 1 évi börtönbüntetésre és 4 évre a közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte; a börtönbüntetés végrehajtását 3 évi próbaidőre felfüggesztette. A tényállás lényege a következő.

A vádlott gépésztechnikus szakképzettséggel rendelkezik. 1991. május 11-e óta munkanélküli. A vádlottat a bíróság az 1986-ban jogerőre emelkedett ítéletével súlyos testi sértést okozó ittas járművezetés bűntette miatt 6 hónapi szabadságvesztésre, mellékbüntetésül 4000 forint pénzbüntetésre és 1 évre a járművezetéstől eltiltásra ítélte. A szabadságvesztés végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette. A vádlott 1975 óta vesz részt a közúti közlekedésben, járművezetői engedélye "B" járműkategóriára terjed ki. A járművezetői engedélyét a rendőrhatóság a jelen cselekmény folytán visszavonta. Az eddig eltelt idő alatt mintegy 150 000 km-t vezetett balesetmentesen. A vádlott a vádbeli napon délelőtt 10 órától kb. 15 óra 30 percig elfogyasztott mintegy 2 liter házibort a bátyja tanyájában, majd 16 óra tájban megivott egy kis fröccsöt. Ezt követően a vádlott 16 óra 10 perc körüli időben, lakott területen vezette közepes fokú alkoholos befolyásoltság állapotában (vérében 2,10 ezrelék véralkoholkoncentráció volt) a tulajdonában levő kistehergépkocsit. Ennek során úgy kanyarodott jobbra, nagy ívben, hogy ittasságából eredő figyelmetlensége következtében járművének bal oldalával nekiütközött az útkereszteződésben álló és balra kanyarodni szándékozó sértett által vezetett személygépkocsinak. A vádlott észlelte a baleset bekövetkezését, de megállás és a következményekről való meggyőződés nélkül továbbhajtott. A baleset következtében személyi sérülés nem történt, de a személygépkocsi megrongálódott.

A vádlott továbbhaladva az egyik útkereszteződéshez érve látta, hogy előtte az út menetiránya szerinti jobb szélén halad egy kerékpáros. A kerékpáros előzésébe kezdett, de ittasságából eredő figyelmetlensége miatt nem tartott biztonságos oldaltávolságot, ezért a kerékpárost a járművének jobb oldalával elsodorta. A vádlott ezt követően, mielőtt jobbra kis ívben bekanyarodott volna az útkereszteződésben, belenézett a visszapillantó tükrébe, és látta, hogy a kerékpáros elesik, de mivel a kerékpárossal való ütközést nem észlelte, ezért a baleset helyszínéről megállás nélkül lakására ment, ahol hazaérkezését követően elfogyasztott 4-5 deciliter bort.

A baleset következtében a kerékpáros 30 nap alatt gyógyuló súlyos, a kerékpár csomagtartóján utazó gyermeke pedig 8 napon belül gyógyuló könnyebb sérülést szenvedett.

A balesetekkel okozati összefüggésben a vádlott megszegte a KRESZ 4. §-a (1) bekezdésének c) pontjában, a 31. §-a (3) bekezdésének 1. tételében, és a 34. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezéseket.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész jelentett be fellebbezést a vádlott terhére, a főbüntetés végrehajtása felfüggesztésének a mellőzése érdekében.

I. A megyei bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az ítéleti tényállást a feltárt bizonyítékokkal összhangban állapította meg, és az indoklási kötelezettségének eleget tett. Az elsőfokú bíróság a bizonyítékok értékelésénél mérlegelése körébe vonta a vádlottnak a helyszínen történt meghallgatása alkalmával tett nyilatkozatát.

A meghallgatásról készült jegyzőkönyvből kitűnően a vádlottat a meghallgatásának megkezdésekor nem figyelmeztették a Be. 87. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra, nevezetesen arra, hogy nem köteles vallomást tenni, a vallomás tételét a kihallgatás folyamán bármikor megtagadhatja, továbbá hogy amit mond, az bizonyítékként felhasználható. A figyelmeztetés elmaradásához pedig az az eljárásjogi jogkövetkezmény fűződik, hogy a terhelt vallomása bizonyítási eszközként nem vehető figyelembe [Be. 87. § (2) bek. utolsó mondata]. A Be. 60. §-ának (3) bekezdése is előírja: nem vehető figyelembe annak a bizonyításnak az eredménye, amelyet a törvény rendelkezéseivel ellentétesen folytattak le.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!