Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1183/2002. (X. 31.) Korm. határozat

a Pártfogó Felügyelői Szolgálat felállításának és működésének szabályozási elveiről

A Kormány

1. elfogadja az új pártfogó felügyelői szolgálat szervezeti és működési koncepcióját, valamint a Pártfogó Felügyelői Szolgálat felállításának és működésének e határozat mellékletében szereplő szabályozási elveit,

2. felhívja az igazságügy-minisztert, hogy nyújtson be előterjesztést a Pártfogó Felügyelői Szolgálat létrehozásához és működésének megkezdéséhez szükséges jogszabályokról.

Határidő: 2002. november 15

3. A Pártfogó Felügyelői Szolgálat szervezeti és működési koncepciójában foglaltak megvalósításához szükséges feltételrendszer költségvetési fedezetét az Igazságügyi Minisztérium fejezetén belül kell megtervezni.

Felelős:

igazságügy-miniszter

pénzügyminiszter

Határidő: a költségvetés tervezésével egyidejűleg

4. a) A Kormány egyetért azzal, hogy az eddig a fiatalkorúak pártfogóinak feladatkörébe tartozó, de a bűnmegelőzési célokat tágabb értelemben szolgáló feladatok ellátását a továbbiakban a megyei (fővárosi) gyámhivatalokban gyermek- és ifjúságvédelmi koordinátorok folytassák. Az ehhez szükséges jogszabályokról szóló előterjesztést - a Pártfogó Felügyelői Szolgálat működésének megkezdéséhez szükséges jogszabályokról szóló előterjesztéssel együtt - be kell nyújtani a Kormányhoz.

Felelős:

egészségügyi,

szociális és családügyi miniszter

Határidő: 2002. november15.

b) A feladat ellátásának, a gyermek- és ifjúságvédelmi koordinátorok működésének feltételeit továbbra is a megyei (fővárosi) közigazgatási hivatalok költségvetésében kell biztosítani, 2003. július 1-jétől 38 státuszt, majd 2003. szeptember 1-jétől további 12 státuszt figyelembe véve.

Felelős:

egészségügyi, szociális és családügyi miniszter

belügyminiszter

pénzügyminiszter

Határidő: a költségvetés tervezésével egyidejűleg

5. A Kormány elrendeli az Igazságügyi Minisztérium Országos Pártfogó Felügyelői Szolgálat Hivatala elhelyezését a Budapest XIV., Róna u. 135. szám alatti épületben.

Felelős: Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter

Határidő: 2002. november 25.

6. A Kormány felhívja az érintett minisztereket, hogy a Pártfogó Felügyelői Szolgálat létrehozásával kapcsolatos miniszteri rendeleti szintű jogalkotást végezzék el.

Felelős: igazságügy-miniszter egészségügyi, szociális és családügyi miniszter belügyminiszter

Határidő: 2002. december 10.

7. A Kormány felkéri a legfőbb ügyészt, hogy segítse elő a fiatalkorúakkal szemben indított büntetőeljárásokban a vádemelés elhalasztása körében a pártfogó felügyeleti szálláson tartózkodás és a pártfogó felügyeleti foglalkoztatáson részvétel magatartási szabálykénti előírását, illetve ilyen magatartási szabály alkalmazásának indítványozását próbára bocsátás esetére és a büntetéskiszabás körében.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

Melléklet az 1183/2002. (X. 31.) Korm. határozathoz

A Pártfogó Felügyelői Szolgálat felállításának és működésének szabályozási elvei

1. A pártfogó felügyelettel kapcsolatos egységes szakmai irányítás megteremtése érdekében egy szervezetbe kell integrálni a felnőttkorú és a fiatalkorú elkövetőkkel foglalkozó pártfogó felügyelőket, létre kell hozni az igazságügyminiszter irányítása alatt álló Pártfogó Felügyelői Szolgálatot. A pártfogó felügyelők jogállását egységesen az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvényben kell szabályozni. A szervezeti reform nem terjed ki a katonák pártfogó felügyeletére.

2. Létre kell hozni a Pártfogó Felügyelői Szolgálat országos és megyei hivatalait. Biztosítani kell a szervezeti átalakításhoz szükséges személyi és dologi erőforrásokat.

3. Ki kell alakítani a pártfogó felügyelői tevékenység egységes gyakorlatát. Ki kell dolgozni a pártfogó felügyelői tevékenységgel kapcsolatos szakmai követelményeket. Meg kell teremteni a pártfogó felügyelők szakmai alapképzettségét biztosító felsőoktatási képzés feltételeit, valamint a speciális ismereteket biztosító akkreditált továbbképzéseken való részvétel lehetőségét, és ki kell dolgozni a Pártfogó Felügyelői Szolgálat munkatársainak intézményen belüli folyamatos továbbképzési tervét.

4. Ki kell alakítani a pártfogó felügyelői munka alábbi szakmai részterületeit, és ehhez kell igazítani a Pártfogó Felügyelői Szolgálat szervezeti felépítését:

a) a büntetőeljárás során eljáró bíróság, ügyész, valamint a büntetés-végrehajtási bíró részére pártfogó felügyelői vélemény és javaslat készítése;

b) a pártfogó felügyelet végrehajtása;

c) a közérdekű munka végrehajtásának szervezése és ellenőrzése;

d) a büntetés-végrehajtási intézetben végzett pártfogó felügyeleti munka, illetve az utógondozás.

5. A Pártfogó Felügyelői Szolgálatnak a feladatkörébe utalt büntetőjogi jogkövetkezmények következetes végrehajtásával csökkentenie kell a bűnismétlés veszélyét, elő kell segítenie az elkövető társadalmi integrációját, és hozzá kell járulnia a bűncselekménnyel okozott károk és következmények mérsékléséhez.

6. Az egységes szervezeten belül biztosítani kell a fiatalkorúakra vonatkozó speciális szakmai követelmények érvényesülését, ezen belül a gyermekvédelem rendszerével fenntartott együttműködést.

7. A Pártfogó Felügyelői Szolgálatot úgy kell átalakítani, hogy a fiatalkorúak pártfogó felügyelője egyidejűleg legfeljebb 45 fő, a felnőtt korúak pártfogó felügyelője egyidejűleg legfeljebb 65 fő pártfogó felügyeletét lássa el. A szakképzett pártfogó felügyelők mellett megfelelő létszámú kisegítő, illetve adminisztratív személyzetet kell alkalmazni.

8. A szabadságvesztésből való szabadulás hatékonyabb előkészítése, a felügyelet és a gondozás folyamatosságának biztosítása, illetve az önkéntes utógondozás feltételeinek javítása érdekében - a pártfogó felügyelők büntetés-végrehajtási intézetben végzett tevékenységével - meg kell teremteni a büntetés-végrehajtási intézetek és a Pártfogó Felügyelői Szolgálat intézményesített együttműködését.

9. Ki kell alakítani a pártfogó felügyelői szállások és foglalkoztatók rendszerét, ezzel is bővítve a személyre szabható magatartási szabályok alkalmazhatóságának körét. A fiatal felnőttek vonatkozásában 2003-tól kezdődően kétéves kísérleti program keretében és négy helyszínen (Budapesten, Kecskeméten, Miskolcon és Pécsett) kell megindítani a pártfogó felügyelői szállás és foglalkoztató működését. A tapasztalatok elemzése és értékelése után kell dönteni az országos program beindításáról.

Tartalomjegyzék